Zapalenie ścięgna Achillesa - przewlekłe

Zapalenie ścięgna Achillesa - przewlekłe
Spis treści
  1. Przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa
  2. Objawy zapalenia ścięgna Achillesa
  3. Leczenie zapalenia ścięgna Achillesa
Ścięgno Achillesa (ścięgno piętowe ) jest największym i najmocniejszym ścięgnem człowieka utworzonym przez mięsień brzuchaty łydki oraz mięsień płaszczkowaty, które przyczepia się do guza kości piętowej. Ścięgno Achillesa dzięki któremu możemy oderwać piętę od podłoża oraz stanąć odgrywa dużą rolę w procesie chodu, biegu i skoku. Zapalenie ścięgna Achillesa, jest stanem chorobowym w przebiegu którego proces zapalny rozwija się w ścięgnie oraz okolicznych tkankach. 

Przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa

Do przewlekłego stanu zapalnego ścięgna dochodzi u osób, które zignorowały objawy ostrego zapalenia i kontynuowały aktywność sportową oraz u osób, u których wczesne objawy zostały wyciszone podaniem środków przeciwzapalnych.

Objawy zapalenia ścięgna Achillesa

W przebiegu przewlekłego zapalenia ścięgna Achillesa początkowe objawy są mało charakterystyczne. Bóle początkowo zanikają po ćwiczeniach rozgrzewających, jednak stopniowo powracają po zakończeniu treningu. W miarę trwania choroby dolegliwości bólowe narastają aż w końcu dochodzi do bólów stałych.

Leczenie zapalenia ścięgna Achillesa

Leczenie przewlekłego zapalenia ścięgna Achillesa jest podobne jak w przypadku ostrego zapalenia jednak trwa ono dłużej i wymaga dłuższego zaprzestania treningów. W leczeniu stosuje się metody fizykoterapii, które w wielu wypadkach przyspieszają proces gojenia ścięgna. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się wykonanie zabiegów operacyjnych polegających na odbarczeniu ścięgna zwłaszcza w przypadku utrwalonych zmianach zwyrodnieniowych.

Ocena artykułu

4.03
z 32 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(13)
4
 
(13)
3
 
(2)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.03 z 32 głosów

81%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty