Zapalenie mieszków włosowych
- Przyczyny zapalenia mieszków włosowych
- Objawy zapalenia mieszków włosowych
- Zapobieganie zapalenia mieszków włosowych
- Leczenie zapalenia mieszków włosowych
Przyczyny zapalenia mieszków włosowych
Zakażenie jest przede wszystkim wywołane przez gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus). Zapalenie mieszków włosowych występuje najczęściej na twarzy i kończynach.
Objawy zapalenia mieszków włosowych
Zapalenie mieszka włosowego występuje w postaci powierzchniowej krosty lub zapalnego guzka otaczającego włos. Zakażone włosy dają się łatwo usunąć, ale istnieje skłonność do tworzenia nowych zmian. Zapalenie mieszków włosowych może stać sie procesem przewlekłym w okolicach, gdzie mieszki włosowe są położone głęboko w skórze np w obrębie owłosionej skóry brody (figówka brody- sycosis barbae).
Czyrak występuje jako ostro ograniczony, tkliwe uciskowo okołomieszkowe zapalny guzek najczęściej umiejscowiony na szyi, klatce piersiowej, twarzy i pośladkach. Pierwotny guzek przeistacza się w krostę o średnicy 5-30mm z centralną martwicą, która oddziela się w postaci czopa martwiczego, ropnego. Zmiany te mogą mieć charakter nawrotowy (czyraczność-furunculosis).
Czyraki gromadne (carbunculi) to zgrupowanie czyraków z szerzeniem się zakażenia w tkance podskórnej w skutek czego dochodzi do głębokiego zropienia tkanek głębiej położonych z pozostawieniem dużej blizny. Czyraki gromadne najczęściej są spotykane u mężczyzn przeważnie w okolicy karku, rozwijają się wolniej niż czyraki pojedyncze, może im towarzyszyć gorączka i krańcowe wyczerpanie. Częściej występują u osób z cukrzycą, wyniszczonych, w podeszłym wieku.
Zapobieganie zapalenia mieszków włosowych
Najlepszym sposobem zapobiegania czyrakom jest zachowanie czystości ciała. Osoby korzystające z kąpieli i często zmieniające bieliznę rzadko chorują na czyraczność. Zaleca się używanie mydeł zawierających środki o działaniu dezynfekującym.
Leczenie zapalenia mieszków włosowych
Zapalenie mieszka włosowego - Stosowanie mości z antybiotykiem (mupirocyn). Osoby u których po 3-5 dniach stosowania Mupirocyny nie obserwuje się poprawy powinny przyjmować antybiotyk ogólnie (cefalosporyna I generacji, kloksacyklina).
Czyrak - Przede wszystkim należy zapobiegać tworzeniu się następnych czyraków. Należy skórę w okolicy czyraka i nad samym czyrakiem trzeba często dezynfekować. Przerywane stosowanie wilgotnych rozgrzewających kompresów ułatwiają wykształcenie się zmiany i jej samoistne opróżnienie. Rozległe nacięcie grozi rozszerzeniem się zakażenia. Stosuje się maści z antybiotykami (3% oksytetracyklina , 2% chloramfenikol, Detreomycini 0,1-0,3%). Proces gojenia przebiega samoistnie a zawartość czyraka, która nie wyjdzie na zewnątrz ulega wchłonięciu bez szkody dla organizmu.
Czyrak w okolicy nosa lub środkowej części twarzy jak również czyraki, którym towarzyszy gorączka są wskazaniem do ogólnego podania antybiotyków.
Czyraków nie należy wyciskać gdyż powoduje to wciskanie zakażonej treści w tkanki a wiec poszerzanie i zaostrzanie zmian zapalnych.
Czyraki gromadne oraz czyraczność wymaga wykonania posiewu i ogólnego podawania antybiotyków wg antybiogramu.