Zanokcica

Zanokcica
Spis treści
  1. Objawy zanokcicy
  2. Leczenie zanokcicy
Zanokcica (paronychia) est to ostre lub przewlekłe zapalenie tkanek okołopaznokciowych najczęściej spowodowane przez ziarniaki z rodziny Pseudomonas lub Proteus ale czasami także prze Candida albicans, które wnikają w miejscu w którym doszło do uszkodzenia naskórka wokół paznokcia, w czasie urazu (np. manikiur) lub w wyniku przewlekłego drażnienia. 

Objawy zanokcicy

Zakażenie może objąć wał paznokciowy z charakterystycznym zaczerwienieniem, obrzękiem, bólem w tej okolicy, któremu często towarzyszy powstanie pęcherza naskórkowego z treścią ropną . Może też się szerzyć pod paznokciem czemu może towarzyszyć zropienie. Rzadko infekcje może przedostać sie do głębszych struktur palca powodując martwicę ścięgien i dalsze szerzenie się zakażenia wzdłuż ich pochewek. Ostatecznie w wyniku przewlekłego zakażenia paznokieć ulega zniekształceniu.

Leczenie zanokcicy

W przypadku ostrego zakażenia stosuje się okłady rozgrzewające i antybiotyki ogólne. Nagromadzone martwicze tkanki powinny zostać usunięte.

W przypadku w którym doszło do powstania pęcherza naskórkowego z treścią ropną postępowanie polega na jego chirurgicznym nacięciu.

W przypadku zropienia pod paznokciem i powstania ropnia podpaznokciowego (absces subungual) konieczne jest otwarcie chirurgiczne kieszeni ropnej i być może zdjęcie paznokcia.

W przypadku zakażeń szerzących się wzdłuż pochewek ścięgien konieczne jest niezwłoczne nacięcie chirurgiczne i założenie drenu.

W przypadku przewlekłego nawracającego charakteru choroby konieczne jest wykonanie posiewu z tkanek martwiczych pobranych spod paznokcia. Jeżeli wykryto obecność Candida albicans konieczne jest stosowanie kremu z ketokonazolem lub lotionów z mikonazolem.

Jeżeli płytki paznokciowe zostały znacznie zniekształcone może zaistnieć potrzeba ich usunięcia.

Ocena artykułu

4.09
z 34 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(15)
4
 
(13)
3
 
(2)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.09 z 34 głosów

82%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty