Zanokcica
Objawy zanokcicy
Zakażenie może objąć wał paznokciowy z charakterystycznym zaczerwienieniem, obrzękiem, bólem w tej okolicy, któremu często towarzyszy powstanie pęcherza naskórkowego z treścią ropną . Może też się szerzyć pod paznokciem czemu może towarzyszyć zropienie. Rzadko infekcje może przedostać sie do głębszych struktur palca powodując martwicę ścięgien i dalsze szerzenie się zakażenia wzdłuż ich pochewek. Ostatecznie w wyniku przewlekłego zakażenia paznokieć ulega zniekształceniu.
Leczenie zanokcicy
W przypadku ostrego zakażenia stosuje się okłady rozgrzewające i antybiotyki ogólne. Nagromadzone martwicze tkanki powinny zostać usunięte.
W przypadku w którym doszło do powstania pęcherza naskórkowego z treścią ropną postępowanie polega na jego chirurgicznym nacięciu.
W przypadku zropienia pod paznokciem i powstania ropnia podpaznokciowego (absces subungual) konieczne jest otwarcie chirurgiczne kieszeni ropnej i być może zdjęcie paznokcia.
W przypadku zakażeń szerzących się wzdłuż pochewek ścięgien konieczne jest niezwłoczne nacięcie chirurgiczne i założenie drenu.
W przypadku przewlekłego nawracającego charakteru choroby konieczne jest wykonanie posiewu z tkanek martwiczych pobranych spod paznokcia. Jeżeli wykryto obecność Candida albicans konieczne jest stosowanie kremu z ketokonazolem lub lotionów z mikonazolem.
Jeżeli płytki paznokciowe zostały znacznie zniekształcone może zaistnieć potrzeba ich usunięcia.