Zaburzenia widzenia
Nasze oczy sÄ… szczególnie delikatnÄ… częściÄ… ciaÅ‚a, wrażliwÄ… na różnego rodzaju urazy i podrażnienia. Kurz, insekty i chemikalia to tylko niektóre z ciaÅ‚ obcych, które mogÄ… siÄ™ dostać do oka i spowodować jego podrażnienie, groźne zarysowania, owrzodzenia czy utratÄ™ wzroku. Ale to nie wszystko. Kiedy choruje organizm, tÄ™tnice odżywiajÄ…ce oko podlegajÄ… takim samym zmianom jak pozostaÅ‚e naczynia, dlatego w wielu chorobach objawy ze strony oka sÄ… bardzo ważnym czynnikiem diagnostycznym i choć oko niejednokrotnie oddalone jest od chorego pierwotnie narzÄ…du (np. tarczycy czy trzustki) dolegliwoÅ›ci zgÅ‚aszane przez pacjenta pomagajÄ… w postawieniu wÅ‚aÅ›ciwego rozpoznania. Oko ma również swoje “wÅ‚asne” choroby. NajczÄ™stsze zaburzenia widzenia to daleko- i krótkowzroczność, którÄ… koryguje siÄ™ okularami. Inne, rzadsze, ale poważniejsze i mogÄ…ce nawet zagrażać utratÄ… wzroku omówimy poniżej.
- Nagłe zaburzenia widzenia pod postacią ślepoty, podwójnego widzenia, rozmytych obrazów, mroczki, jasnych rozbłysków, zanik bocznego pola widzenia z towarzyszącym ostrym bólem oka.
- przyczyna - ostry atak niedokrwienia oka (zablokowanie jednego z głównych naczyń krwionośnych odżywiających oko), atak ostrej jaskry (zahamowanie normalnego odprowadzania płynu z oka, co wywołuje jego nadmierne gromadzenie, a w konsekwencji wzrost ciśnienia w gałce ocznej) lub zapalenie nerwu wzrokowego.
- co robić ? - zgłosić się natychmiast do lekarza okulisty.
- Rozmyte widzenie, nadwrażliwość na światło, ból i zaczerwienienie oka z towarzyszącym bólem głowy.
- przyczyna - zapalenie tęczówki lub błony naczyniowej oka
- co robić ? - zgłosić się natychmiast do lekarza okulisty.
- Nagłe lub powolne pogorszenie widzenia, zniekształcenie i ściemnienie obrazów szczególnie w czasie czytania, puste pole w centrum widzenia, pofalowanie linii prostych.
- przyczyna - zwyrodnienie plamki gęstej (plamka znajdująca się w centrum siatkówki wyrodnieje i bliznowacieje z wiekiem - proces zaczyna się po 55 r.ż.)
- co robić ? - zgłoś się do lekarza okulisty (proces degeneracji plamki gęstej można zwolnić za pomocą leczenia laserowego).
- Świetlne rozbłyski, mroczki, zanik bocznego pola widzenia.
- przyczyna - odklejenie siatkówki (ryzyko zwiększa się z wiekiem , a także po przebytych operacjach z powodu zaćmy)
- co robić ? - zgłosić się natychmiast do lekarza okulisty (we wczesnych stadiach stan może być skorygowany leczeniem operacyjnym).
- Zamglone widzenie, zatarcie świecących punktów, częste zmiany okularów, biała plamka widoczna na źrenicy oka.
- przyczyna - zaćma (katarakta) powodująca zmętnienie soczewki oka
- co robić ? - zgłosić się do okulisty (w przypadkach lżejszych wystarczą specjalne okulary, w ciężkich operacyjnie usuwa się chorą soczewkę, którą zastępuje się soczewką z tworzywa sztucznego).
- Rozmyte widzenie, kiedy patrzymy na bliskie przedmioty z towarzyszącymi bólami głowy i przemęczeniem oczu.
- przyczyna - dalekowzroczność (pojawia się z wiekiem)
- co robić ? - udać się do okulisty, który przepisze korygujące okulary
- Rozmyte widzenie przy oglądaniu przedmiotów oddalonych.
- przyczyna - krótkowzroczność (najczęściej dziedziczna)
- co robić ? - zgłosić się do okulisty, który przepisze korygujące okulary
- Rozmyte widzenie, zaczerwienienie i ból oka, łzawienie, uczucie ciała obcego w oku.
- przyczyna - ciało obce w oku
- co robić ? - aby usunąć luźno leżące ciało obce z oka należy unieść do góry wzrok, odwinąć dolną powiekę i po zlokalizowaniu ciała obcego spróbować je usunąć za pomocą rąbka czystej tkaniny; można również spróbować wypłukać ciało obce kierując strumień czystej wody od kąta zewnętrznego oka do wewnętrznego - jeżeli zabiegi te nie usunęły ciała obcego, należy zgłosić się do lekarza okulisty.
- Podwójne widzenie z towarzyszącym wytrzeszczem oczu, ociepleniem skóry, przyspieszeniem akcji serca.
- przyczyna - nadczynność tarczycy
- co robić ? - zgłosić się do lekarza endokrynologa, który zleci kompleksowe badania gruczołu tarczycowego.
- Migocące plamki świetlne i mroczki pojawiające się przed silnym bólem głowy.
- przyczyna - migrena (nawracające ciężkie bóle głowy)
- co robić ? - jeśli regularnie cierpisz na migrenę, postaraj się stwierdzić, czy jakieś szczególne pokarmy lub inne czynniki wydają się wyzwalać ból głowy i w miarę możliwości unikaj ich. Domowe sposoby łagodzące bóle migrenowe to: picie dużych ilości wody i napojów bezalkoholowych, odpoczynek w zacisznym, zaciemnionym pokoju, ciepła kąpiel w celu zmniejszenia napięcia oraz środki przeciwbólowe z grupy salicylanów.