Zaburzenia widzenia

Zaburzenia widzenia
Nasze oczy są szczególnie delikatną częścią ciała, wrażliwą na różnego rodzaju urazy i podrażnienia. Kurz, insekty i chemikalia to tylko niektóre z ciał obcych, które mogą się dostać do oka i spowodować jego podrażnienie, groźne zarysowania, owrzodzenia czy utratę wzroku. Ale to nie wszystko. Kiedy choruje organizm, tętnice odżywiające oko podlegają takim samym zmianom jak pozostałe naczynia, dlatego w wielu chorobach objawy ze strony oka są bardzo ważnym czynnikiem diagnostycznym i choć oko niejednokrotnie oddalone jest od chorego pierwotnie narządu (np. tarczycy czy trzustki) dolegliwości zgłaszane przez pacjenta pomagają w postawieniu właściwego rozpoznania. Oko ma również swoje “własne” choroby. Najczęstsze zaburzenia widzenia to daleko- i krótkowzroczność, którą koryguje się okularami. Inne, rzadsze, ale poważniejsze i mogące nawet zagrażać utratą wzroku omówimy poniżej.
 1. Nagłe zaburzenia widzenia pod postacią ślepoty, podwójnego widzenia, rozmytych obrazów, mroczki, jasnych rozbłysków, zanik bocznego pola widzenia z towarzyszącym ostrym bólem oka.
  - przyczyna - ostry atak niedokrwienia oka (zablokowanie jednego z głównych naczyń krwionośnych odżywiających oko), atak ostrej jaskry (zahamowanie normalnego odprowadzania płynu z oka, co wywołuje jego nadmierne gromadzenie, a w konsekwencji wzrost ciśnienia w gałce ocznej) lub zapalenie nerwu wzrokowego.
  - co robić ? - zgłosić się natychmiast do lekarza okulisty.

 2. Rozmyte widzenie, nadwrażliwość na światło, ból i zaczerwienienie oka z towarzyszącym bólem głowy.
  - przyczyna - zapalenie tęczówki lub błony naczyniowej oka
  - co robić ? - zgłosić się natychmiast do lekarza okulisty.

 3. Nagłe lub powolne pogorszenie widzenia, zniekształcenie i ściemnienie obrazów szczególnie w czasie czytania, puste pole w centrum widzenia, pofalowanie linii prostych.
  - przyczyna - zwyrodnienie plamki gęstej (plamka znajdująca się w centrum siatkówki wyrodnieje i bliznowacieje z wiekiem - proces zaczyna się po 55 r.ż.)
  - co robić ? - zgłoś się do lekarza okulisty (proces degeneracji plamki gęstej można zwolnić za pomocą leczenia laserowego).

 4. Świetlne rozbłyski, mroczki, zanik bocznego pola widzenia.
  - przyczyna - odklejenie siatkówki (ryzyko zwiększa się z wiekiem , a także po przebytych operacjach z powodu zaćmy)
  - co robić ? - zgłosić się natychmiast do lekarza okulisty (we wczesnych stadiach stan może być skorygowany leczeniem operacyjnym).

 5. Zamglone widzenie, zatarcie świecących punktów, częste zmiany okularów, biała plamka widoczna na źrenicy oka.
  - przyczyna - zaćma (katarakta) powodująca zmętnienie soczewki oka
  - co robić ? - zgłosić się do okulisty (w przypadkach lżejszych wystarczą specjalne okulary, w ciężkich operacyjnie usuwa się chorą soczewkę, którą zastępuje się soczewką z tworzywa sztucznego).

 6. Rozmyte widzenie, kiedy patrzymy na bliskie przedmioty z towarzyszącymi bólami głowy i przemęczeniem oczu.
  - przyczyna - dalekowzroczność (pojawia się z wiekiem)
  - co robić ? - udać się do okulisty, który przepisze korygujące okulary

 7. Rozmyte widzenie przy oglądaniu przedmiotów oddalonych.
  - przyczyna - krótkowzroczność (najczęściej dziedziczna)
  - co robić ? - zgłosić się do okulisty, który przepisze korygujące okulary

 8. Rozmyte widzenie, zaczerwienienie i ból oka, łzawienie, uczucie ciała obcego w oku.
  - przyczyna - ciało obce w oku
  - co robić ? - aby usunąć luźno leżące ciało obce z oka należy unieść do góry wzrok, odwinąć dolną powiekę i po zlokalizowaniu ciała obcego spróbować je usunąć za pomocą rąbka czystej tkaniny; można również spróbować wypłukać ciało obce kierując strumień czystej wody od kąta zewnętrznego oka do wewnętrznego - jeżeli zabiegi te nie usunęły ciała obcego, należy zgłosić się do lekarza okulisty.

 9. Podwójne widzenie z towarzyszącym wytrzeszczem oczu, ociepleniem skóry, przyspieszeniem akcji serca.
  - przyczyna - nadczynność tarczycy
  - co robić ? - zgłosić się do lekarza endokrynologa, który zleci kompleksowe badania gruczołu tarczycowego.

 10. Migocące plamki świetlne i mroczki pojawiające się przed silnym bólem głowy.
  - przyczyna - migrena (nawracające ciężkie bóle głowy)
  - co robić ? - jeśli regularnie cierpisz na migrenę, postaraj się stwierdzić, czy jakieś szczególne pokarmy lub inne czynniki wydają się wyzwalać ból głowy i w miarę możliwości unikaj ich. Domowe sposoby łagodzące bóle migrenowe to: picie dużych ilości wody i napojów bezalkoholowych, odpoczynek w zacisznym, zaciemnionym pokoju, ciepła kąpiel w celu zmniejszenia napięcia oraz środki przeciwbólowe z grupy salicylanów.

Zaklad Patomorfologii Szpitala Wolskiego w Warszawie

Ocena artykułu

4.57
z 180 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(118)
4
 
(54)
3
 
(2)
2
 
(4)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.57 z 180 głosów

96%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

  Podobne teksty