Zaburzenia pamięci i koncentracji
Z wiekiem zaburzenia pamięci i koncentracji doskwierają nam coraz częściej, szczególnie po 50 roku życia. Również w młodym wieku od czasu do czasu dokucza nam roztargnienie - najczęściej przyczyną takiego stanu jest zaabsorbowanie czymś innym i takie zjawisko nie powinno być powodem do niepokoju. Jeśli jednak zaburzenia pamięci i koncentracji pojawiają się nagle lub też są tak nasilone, że zakłócają normalne funkcjonowanie, być może są zwiastunem innej poważnej choroby.
- Zaburzenia pamięci i koncentracji pojawiające się po przebytym urazie głowy.
- przyczyna - stłuczenie mózgu (łagodne zaburzenie pojawiające się na krótko po urazie) lub krwotok wewnątrzczaszkowy (zaburzenia ciężkie pojawiające się nawet do 6 miesięcy po urazie)
- co robić ? - zgłosić się natychmiast do lekarza neurologa.
- Zaburzenia pamięci i koncentracji z towarzyszącym mrowieniem lub drętwieniem którejś części ciała, zaburzeniami mowy, widzenia lub utratą władzy w nogach.
- przyczyna - przejściowe ostre niedokrwienie mózgu lub udar mózgu (przerwanie dopływu krwi do obszaru mózgu na skutek zatkania lub przerwania naczynia krwionośnego)
- co robić ? - wezwać natychmiast pogotowie !
- Nagłe zaburzenia pamięci i koncentracji z towarzyszącą bardzo wysoką gorączką.
- przyczyna - ostre infekcje wirusowe i bakteryjne
- co robić ? - wezwać lekarza - samemu można podać choremu lek przeciwgorączkowy np. z grupy salicylanów.
- Zaburzenia pamięci i koncentracji u osób cierpiących na cukrzycę, choroby serca i płuc.
- przyczyna - nagłe pogorszenie stanu przy każdej z tych chorób może wywołać takie zaburzenia
- co robić ? - wezwać natychmiast lekarza ( w przypadku cukrzycy dolegliwość może być spowodowana obniżeniem poziomu glukozy - może pomóc słodki napój lub cukierek).
- Zaburzenia u osób przyjmujących leki nasenne lub uspokajające, a także narkotyki z grupy halucynogenów (np. LSD).
- przyczyna - zaburzenia związane z przyjmowaniem tych leków lub środków narkotycznych
- co robić ? - w przypadku narkotyków - zaprzestać , w przypadku leków zgłosić problem lekarzowi prowadzącemu.
- Zaburzenia pamięci i koncentracji pojawiające się po wypiciu dużych ilości alkoholu.
- przyczyna - nadmierne spożycie alkoholu
- co robić ? - wytrzeźwieć, a w przyszłości zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować alkohol. Jeśli trudno ci zmniejszyć spożycie alkoholu, powinieneś zasięgnąć porady lekarza psychiatry.
- Postępująca utrata pamięci i koncentracji z towarzyszącym drżeniem głowy i rąk.
- przyczyna - choroba Parkinsona (zaburzenie neurologiczne polegające na stopniowej destrukcji niektórych centrów nerwowych)
- co robić? - zgłoś się do lekarza neurologa
- Stopniowy zanik pamięci i zdolności koncentracyjnych w ciągu ostatnich lat szczególnie u osób w podeszłym wieku z towarzyszącymi trudnościami w radzeniu sobie z codziennymi problemami, zmianami osobowości, obniżeniem poziomu wymagań higienicznych i trudnościami w śledzeniu poważniejszej rozmowy lub poleceń.
- przyczyna - choroba Alzheimer’a (choroba neurologiczna o nieznanej etiologii prowadząca do destrukcji tkanki mózgowej) lub otępienie czyli demencja (zjawisko normalne u osób w podeszłym wieku, a pojawiające się również u osób młodszych w związku z przebytą ciężką infekcją, chorobami układu dokrewnego, miażdżycą, cukrzycą, chorobami serca lub nadużywaniem leków, alkoholu i narkotyków).
- co robić ? - zgłosić się do lekarza.
- Zaburzenia pamięci i koncentracji pojawiające się pod wpływem stresu emocjonalnego.
- przyczyna - zaburzenia emocjonalne, powodujące przejściowe niedokrwienie obszarów mózgu na skutek zwężenia naczyń krwionośnych
- co robić ? - zasięgnij porady lekarza psychiatry
- Całkowita nagła utrata pamięci.
- przyczyna - histeria - forma nadmiernego reagowania na doznania lub sytuacje może ona zostać wywołana wydarzeniem, o którym osoba nią dotknięta pragnie zapomnieć
- co robić ? - zasięgnąć rady lekarza psychiatry.