Wysypki skórne

Wysypki skórne

Wysypki skórne mogą być spowodowane różnymi zaburzeniami - od błahych do poważnych. Oto te, które pojawiają się najczęściej :

  1. Swędzące czerwone grudki, które mogą się pojawić w każdym miejscu na ciele z towarzyszącym obrzękiem warg, języka, osłabieniem, skróceniem oddechu, potami i przyspieszonym biciem serca.
    - przyczyna - wstrząs alergiczny (uczuleniowy), czyli groźna, ogólna reakcja organizmu na uczulający pokarm, lek czy jad owada czy gada;
    - co robić ? - wezwać natychmiast pogotowie !

  2. Grudkowata ciemnoczerwona lub purpurowa wysypka z towarzyszącym silnym bólem głowy, sztywnością karku, wysoką gorączką i światłowstrętem.
    - przyczyna - zapalenie opon mózgowych
    - co robić ? - wezwać natychmiast pogotowie

  3. Swędzące czerwone lub różowe grudki albo plamki, często białawe w części centralnej, które mogą się pojawić w każdym miejscu na ciele.
    - przyczyna - pokrzywka uczuleniowa (reakcja organizmu na wniknięcie uczulającego alergenu, np. pokarmu, leku, jadu owada czy insekta, słońca lub odmrożenia) - zapamiętaj, że stres nasila objawy pokrzywki !
    - co robić ? - zażywaj wapno (rozpuszczalne) - jeśli objawy nie ustępują, a zwłaszcza, gdy towarzyszą im zawroty głowy i trudności w oddychaniu zgłoś się niezwłocznie do lekarza.

  4. Plamista wysypka o kształcie motyla obejmująca policzki i nos z towarzyszącą gorączką, szybkim męczeniem się, obrzękiem i bólami stawów.
    - przyczyna - liszaj rumieniowaty - ogólnoustrojowa choroba należąca do grupy tzw. chorób z autoagresji (choroby o nieznanym pochodzeniu, w których organizm atakuje i niszczy własne tkanki i narządy)
    - co robić ? - jak najszybciej udaj się do lekarza specjalisty, najlepiej reumatologa.

  5. Czerwona plamista wysypka pojawiająca się na stwardniałej, ocieplonej skórze kilka-kilkanaście cm od miejsca ukąszenia kleszcza z towarzyszącą gorączką i dreszczami.
    - przyczyna - borelioza - choroba wywoływana przez bakterie z gatunku Borelia, które dostają się do krwiobiegu człowieka w czasie ukąszenia przez kleszcze
    - co robić ? - udaj się do lekarza, a w razie ukąszenia przez kleszcza pod żadnym pozorem nie wygniataj go lub nie wykręcaj, a spróbuj usunąć za pomocą pincety.

  6. Pęcherzykowata czerwona wysypka z towarzyszącym piekącym i “rwącym” bólem skóry pojawiająca się na jednej stronie tułowia, na twarzy lub pośladkach.
    - przyczyna - półpasiec - choroba wywołana wirusem opryszczki
    - co robić - zgłosić się natychmiast do lekarza (zalecane jest bezwzględne leżenie)

  7. Plamista lub pęcherzykowa swędząca wysypka bez żadnych towarzyszących objawów.
    - przyczyna - zapalenie skóry lub tzw. egzema skóry (kontaktowa na skutek zetknięcia się z czynnikiem uczulającym np. metalem biżuterii lub podrażnieniowa po zadziałaniu na skórę czynników drażniących takich jak detergenty czy chemikalia w miejscu pracy)
    - co robić ? - zgłosić się do lekarza dermatologa

  8. Czerwona plamista swędząca wysypka pokryta białymi łuskami pojawiająca się na łokciach, kolanach i skórze głowy.
    - przyczyna - łuszczyca (choroba skóry o nieznanej etiologii)
    - co robić ? - zgłosić się do lekarza dermatologa

  9. Drobne pęcherzykowate wykwity wypełnione ropą pojawiające się na skórze owłosionej w miejscu mieszków włosowych.
    - przyczyna - zapalenie mieszków włosowych - infekcja bakteryjna, bardzo często pojawiająca się na skutek zaniedbań higienicznych (przepocona i brudna odzież, używanie zabrudzonej maszynki do golenia)
    - co robić ? - zastosuj mydło antybakteryjne, a po umyciu antybakteryjną maść, jeśli infekcja pogarsza się lub utrzymuje dłużej niż dwa tygodnie zgłoś się do lekarza dermatologa

  10. Swędząca, łuszcząca się, czerwona plamista wysypka pojawiająca się w określonym miejscu (np. na stopach, genitaliach lub na skórze głowy)
    - przyczyna - grzybica skóry (infekcja zakaźna do której dochodzi przez kontakt z zakażoną osobą lub wspólne używanie ręczników, obuwia, a także w przypadku stóp poprzez kontakt z zarodnikami grzyba na drewnianych podłogach np. w saunie lub pod prysznicem)
    - co robić ? - zastosuj dostępne w aptece maści lub pudry przeciwgrzybicze - jeżeli objawy nasilają się lub trwają dłużej niż dwa tygodnie zgłoś się do lekarza dermatologa

  11. Wybitne swędzenie, nasilające się zwłaszcza w nocy z towarzyszącym zaczerwienieniem skóry pojawiające się pomiędzy palcami, na dłoniach i w fałdach skóry (np. na brzuchu, pod biustem, między pośladkami)
    - przyczyna - świerzb (zakaźna, pasożytnicza choroba skóry, którą można zarazić się od człowieka i zwierzęcia np. kota)
    - co robić ? - zgłoś się do lekarza dermatologa, który przepisze odpowiednią maść zwalczającą świerzb. Pamiętaj, że pościel, garderoba i ręczniki powinny być dokładnie wyprane i wyprasowane gorącym żelazkiem.

Zaklad Patomorfologii Szpitala Wolskiego w Warszawie

Ocena artykułu

4.58
z 174 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(115)
4
 
(52)
3
 
(2)
2
 
(3)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.58 z 174 głosów

96%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty