Wszawica

Wszawica
Spis treści
  1. Etiologia wszawicy
  2. Objawy wszawicy
  3. Rozpoznanie wszawicy
  4. Leczenie wszawicy
Wszawica jest chorobą w przebiegu której dochodzi do inwzji wszy, która może dotyczyć głowy, skóry gładkiej lub okolicy narządów płciowych.

Etiologia wszawicy

Wszawica głowy spowodowana jest obecnością wszy głowowej (Pediculosis humanus capitis), skóry gładkiej przez wesz odzieżową (Pediculosis humanus corporis) a wszawica okolic narządów płciowych przez wesz łonową (Phthrius pubis). Wesz głowowa i łonowa żyją bezpośrednio na gospodarzu podczas gdy wesz odzieżowa przytwierdza się do bielizny. Zakażenie łatwo szerzy się w środowiskach przeludnionych o niskim poziomie higieny. Wszy odzieżowe mają istotny udział w przenoszeniu drobnoustrojów wywołujących dur plamisty, gorączkę okopową i dur powrotny.

Objawy wszawicy

Wszawica głowowa - Jest często spotykana u dzieci w wieku szkolnym. Zakażenie przenosi się bezpośrednio od osoby zakażonej lub pośrednio za pomocą grzebieni, kapeluszy. Inwazja wszy dotyczy głownie owłosionej skóry głowy, chociaż może dotyczyć również brwi, brody i rzęs. Wszawica powoduje silny świąd i w związku z tym przerzedzenie włosów, czasami objawy wtórnego zakażenia bakteryjnego oraz nieznaczne powiększenie karkowych węzłów chłonnych. Podczas oglądania można stwierdzić obecność małych, owalnych, szarawobiałych jaj (gnidy) przytwierdzonych w dużej ilości do łodyg włosów, które nie dają się usunąć. Gnidy dojrzewają w ciągu 3-14 dni. Wszy można rzadko wykryć głównie w okolicy potylicy i za uszami.

Wszawica odzieżowa - Rzadko spotykana w dobrych warunkach higienicznych. Jaja jak i pasożyty można wykryć w szwach bielizny stykających się bezpośrednio z ciałem. Zmiany chorobowe, którym towarzyszy stały świąd można wykryć w obrębie ramion, pośladków i brzucha. Występują ślady ukąszeń (małe czerwone punkty), bąble pokrzywkowe lub objawy powierzchniowego zakażenia bakteryjnego. Rzadko może dojśc do powstania czyraków.

Wszawica łonowa - Zakażenie szerzy się głównie drogą płciową a wesz zakaża głównie włosy w okolicy odbytu i narządów płciowych oraz inne części ciała zwłaszcza u osób z nadmiernym owłosieniem. Wszy przypominają małe strupek a czasami można je zaobserwować w obrębie małych plam błękitnych umiejscowionych zazwyczaj na skórze tułowia. Jaja są zwykle przytwierdzone do skóry u nasadów włosów. Często dochodzi do przeczosów i wtórnego zakażenia bakteryjnego. Jednym z objawów jest obecność brązowego pyłku (wydaliny wszy) na bieliźnie w miejscach jej kontaktu z okolicą obytu i narządów płciowych. W przebiegu wszawicy łonowej często może dojść do pojawienia się przeczosów i wtórnego zapalenia skóry.

Rozpoznanie wszawicy

Rozpoznanie choroby jest proste i opiera się na stwierdzeniu obecności gnid i wszy w typowych okolicach.

Leczenie wszawicy

Do wyleczenia dochodzi szybko w wyniku dwudniowej kuracji 1% liindanem (Agalin, Jacutin) stosowanym w postaci szamponu, kremu lub lotionu. W razie nieskuteczności leczenia kurację (mycie włosów) można powtórzyć po 10 dniach. Należy pamiętać że lindan wykazuje działanie neurotoksyczne i może podrażniać skórę. Skuteczne mogą się również okazać preparaty piretryny i lotiony z melationem, jak również 1% permetryna w postaci zmywalnego kremu. Obecność gnid na brwiach i rzęsach najlepiej wyleczyć usuwając je. Należy również odkazić ewentualne źródło zakażenia (grzebiene, czapki, ubranie, pościel itp) za pomocą dokładnego odkurzania, prania itp.

Ocena artykułu

4.35
z 34 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(23)
4
 
(5)
3
 
(2)
2
 
(3)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.35 z 34 głosów

82%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty