Wrastający paznokieć

Wrastający paznokieć
Spis treści
 1. Przyczyny wrastającego paznokcia
 2. Objawy wrastającego paznokcia
 3. Profilaktyka wrastania paznokcia
 4. Leczenie wrastającego paznokcia
Wrastający paznokieć to stan, kiedy boczne części paznokcia palucha stopy podwijają się pod otaczającą go skórę (tak zwany wał paznokciowy) i rosnąc wbijają się w nią, co wywołuje ból i stan zapalny wału paznokciowego. Zjawisko to dotyczy prawie wyłącznie palucha. Paznokieć może wrastać tylko po jednej albo po obu stronach palca równocześnie. Wrastający paznokieć dotyczy ludzi w każdym wieku niezależnie od płci, choć stosunkowo częściej spotyka się go u osób młodych. W przypadku prawidłowego postępowania wrastający paznokieć nie jest poważnym problemem. Jeżeli jednak rozwinie się zakażenie, niezbędna jest pomoc lekarska.

Przyczyny wrastającego paznokcia

Wrastanie paznokcia jest wywołane przez:

 • noszenie zbyt ciasnych, uciskających palce butów
 • nieprawidłowe obcinanie paznokci (zbyt krótkie obcinanie paznokci, szczególnie w rogach)
 • nieprawidłową higienę
 • wysoki poziom testosteronu we krwi także usposabia do wystąpienia problemów
 • zwiększoną produkcję potu

Jednak u wielu osób, mimo że przestrzegają one wszelkich zaleceń dotyczących higieny stóp, występują wrastające paznokcie, co może świadczyć o ich szczególnej predyspozycji do tej choroby.

Objawy wrastającego paznokcia

Ze względu na stałą obecność ciała obcego, w tym szczególnym wypadku paznokcia dochodzi do skaleczenia, które nie może się zagoić. Dochodzi do rozwoju miejscowego stanu zapalnego, zaczerwienienia i opuchlizny. Wymienionym objawom towarzyszy ból w obrębie wału paznokciowego po stronie, po której paznokieć wrasta pod skórę. Ból ten nasila się zwłaszcza w czasie chodzenia i podczas noszenia zbyt ciasnych butów. Jeżeli w wyniku zaniedbań higienicznych i braku właściwego leczenia dojdzie do zakażenia bakteryjnego uszkodzonej skóry, objawy znacznie się nasilają a dolegliwości bólowe stają się silniejsze, przybierają stały charakter. Często spod skóry pokrywającej wrastającą część paznokcia po jej uciśnięciu wydobywa się niewielka ilość mętnej, czasem ropnej wydzieliny. Jeżeli na czas nie dojdzie do odbarczenia tkanek, pojawia się owrzodzenie a nierzadko zakażenie z wytworzeniem ropnia lub ropowicy.

Profilaktyka wrastania paznokcia

Chcąc zmniejszyć ryzyko wrastania paznokcia należy unikać zakładania zbyt ciasnych butów. Podczas obcinania paznokci należy zwrócić uwagę, żeby ich wolny brzeg nie był zaokrąglony (ścięte brzegi paznokcia), lecz prosty, a nawet nieco wklęsły. Należy zwrócić szczególną uwagę aby nie wprowadzać ostrego końca nożyczek lub pilnika pomiędzy paznokieć a otaczającą go skórę, gdyż może to spowodować uszkodzenie skóry oraz większe ryzyko rozwoju zakażenia bakteryjnego.

Leczenie wrastającego paznokcia

Sposoby leczenia zachowawczego niestety rzadko doprowadzają do trwałego wyleczenia i są długotrwałe, wymagające od chorego dużej cierpliwości i czasu. Typowe zalecenia obejmują:

 • częste i regularne mycie stóp
 • wygodne, dobrze dobrane obuwie
 • przestrzeganie higieny stóp
 • prawidłowe obcinanie paznokci
 • regularne zmienianie bawełnianych skarpet

W przypadku stanu zapalnego pomocne może być kilkunastominutowe moczenie palca w ciepłych mydlinach powtarzane kilka razy dziennie. We wczesnej fazie zapalenia pod delikatnie uniesiony brzeg paznokcia wsunąć mały, wydłużony kłębek gazy lub waty, aby na czas gojenia odsunąć paznokieć od zranionej tkanki i przerwać proces chorobowy. W przypadku nasilonego stanu zapalnego lub zakażenia pomocne jest zastosowanie leków przeciwbólowych. W wypadku, gdy proces zapalny rozszerza się konieczne bywa leczenie antybiotykami.

W przypadku, gdy nieskuteczne okazały się wyżej opisane sposoby postępowania zachowawczego stosowane jest leczenie operacyjne. Istnieje szereg metod operacyjnego leczenia wrastającego paznokcia, jednak największą popularność zdobyły sobie dwie z nich:

 • usunięcie wrastającego paznokcia w całości (nowy paznokieć zwykle nie ma tendencji do wrastania).
 • klinowe wycięcie paznokcia - Zabieg ten polega na wycięciu wąskiego klina obejmującego wrastającą część paznokcia wraz z przyległym wałem paznokciowym w miejscu wrastania. Powstały w ten sposób ubytek skóry i paznokcia zeszywa się lub pozostawia nie zeszyty a gojący się paznokieć zwykle odzyskuje swój prawidłowy kształt i nie ma tendencji do wrastania.

Oba wymienione zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym i są całkowicie bezbolesne.

Ocena artykułu

4.05
z 57 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(19)
4
 
(26)
3
 
(9)
2
 
(2)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.05 z 57 głosów

79%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

  Podobne teksty