Wałeczki

Wałeczki
Spis treści
 1. Materiał biologiczny
 2. Rodzaje wałeczków
W osadzie moczu można stwierdzić obecność wałeczków, które powstają w kanalikach w wyniku odkładania się mukoprotein i innych substancji wydzielanych przez warstwę nabłonkową cewek nerkowych. Wielkość i kształt wałeczków jest uzależniony od odcinka nefronu w którym powstały. W wałeczki mogą być wtopione różne elementy komórkowe takie jak erytrocyty czy leukocyty, które nadają im swoisty wygląd.

Materiał biologiczny

Mocz

Rodzaje wałeczków

W prawidłowym moczu można stwierdzić występowanie pojedyńczych wałeczków szklistych zbudowanych z białka Tamma-Horsfalla (T.H.) wydzielanego do światła cewek nerkowych przez nabłonki grubego odcinka ramienia wstępującego pętli nefronu. W chorobach nerek wałeczki szkliste mogą pojawić sie w większych ilościach.

Obecność innych rodzajów wałeczków w osadzie moczu jest wskaźnikiem uszkodzenia nerek. Na podstawie budowy i wygądu wyróżnia się następujące rodzaje wałeczków:

 • wałeczki ziarniste - Wałeczki zbudowane z białka T.H. w które wtopione są białka surowicy lub produkty rozpadu komórek. Obecność tych wałeczków świadczy o uszkodzeniu miąższu nerek.
 • wałeczki nabłonkowe - Wałeczki zbudowane z białka T.H. w które wtopione są komórki nabłonkowe cewek nerkowych. Obecność wałeczków nabłonkowych sugeruje uszkodzenie cewek nerkowych.
 • wałeczki białokrwinkowe - Wałeczki zbudowane z białka T.H. w które wtopione są leukocyty. Obecność wałeczków białokrwinkowych stwierdza się w odmiedniczkowych zapaleniu nerek.
 • wałeczki czerwonokrwinkowe - Wałeczki zbudowane z białka T.H. w które wtopione erytrocyty, ich fragmenty lub hemoglobina. Wałeczki te stwierdza sie głównie w kłębuszkowym zapaleniu nerek.
 • wałeczki hemoglobinowe - Wałeczki te zbudowane są głównie z hemoglobiny. Występują one u chorych u których doszło do hemolizy ertyrocytów jak również u chorych na kłębuszkowe zapalenie nerek.
 • wałeczki mioglobinowe - Wałeczki te zbudowane są z mioglobiny i występują u chorych na miolizę.
 • wałeczki tłuszczowe - Wałeczki zawierające liczne kuleczki tłuszczowe, występujące najczęściej u chorych ze znacznym białkomoczem w przebiegu zespołu nerczycowego
 • wałeczki woskowe - Wałeczki te są objawem poważnego uszkodzenia nerek i występują u chorych z przewlekłą niewydolnością nerek czy z ostrym kłębuszkowym zapaleniem nerek
 • wałeczki mieszane - Wałeczki zbudowane z białka T.H. w które wtopione są różne elementy komórkowe lub/i produkty ich rozpadu. Występują u chorych z kłębuszkowym zapaleniem nerek.
 • wałeczki bakteryjne, drożdżakowe - Wałeczki zbudowane z białka T.H. które zlepia bakterie lub drożdże. Wałeczki te są charakterystyczne w przebiegu stanów zapalnych dróg moczowych.

Ocena artykułu

3.73
z 49 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(10)
4
 
(25)
3
 
(7)
2
 
(5)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.73 z 49 głosów

71%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

  Podobne teksty