Stomatologiczne tomografy CBCT
Do czego służą tomografy CBCT?
Tomografia CBCT to bardzo precyzyjne badanie, pozwalające uwidocznić zmiany, które mogą zostać niezauważone podczas standardowego postępowania. Wykorzystanie wiązki stożkowej umożliwia ocenę nie tylko zębów, ale także struktur kostnych, zatok, a nawet stawów skroniowo-żuchwowych. Tak duże możliwości sprawiają, że badanie CBCT wykonuje się w różnych dyscyplinach stomatologicznych, jak np. chirurgia czy ortodoncja, a także w laryngologii czy radioterapii.
Sprawdź ofertę tomografów CBCT na https://biomedix.pl/tomografy-cbct.
Tomografy CBCT - zastosowanie
Dokładność uzyskanych wyników tomografii CBCT sprawia, że badanie znajduje szerokie zastosowanie w zasadzie w każdej dziedzinie stomatologii. Na podstawie wyniku badania obrazowego lekarz stomatolog ocenia prawidłowe funkcjonowanie stawu skroniowo-żuchwowego i jego choroby. W poszczególnych dyscyplinach stomatologicznych tomografia CBCT wykorzystywana jest:
- w implantologii, do oceny wyrostka zębodołowego przed planowanym zabiegiem implantacji;
- periodontologii, pozwala na precyzyjną wizualizację ubytków kostnych zlokalizowanych w przestrzeni międzyzębowej, pomaga wykrywać próchnicę w obrębie zębiny;
- chirurgii stomatologicznej, np. w związku z powikłaniami po ekstrakcji zęba, gdy w czasie zabiegu doszło do przemieszczenia wierzchołka korzenia do wnętrza zatoki;
- ortodoncji, ponieważ pozwala bardzo dokładnie ustalić obecność i lokalizację zębów zatrzymanych, zębów nadliczbowych, badanie pozwala na precyzyjne, indywidualne zaplanowanie leczenia przez ortodontę;
- endodoncji, badanie pozwala ocenić występujące zmiany okołowierzchołkowe, a także dokładną lokalizację kanałów zębowych, w tym dodatkowych kanałów, co pozwala lekarzowi dokładnie przygotować się i zaplanować proces leczenia.
Ponadto, w laryngologii tomografia stożkowa pozwala na dokładną ocenę zatok szczękowych oraz jamy nosowej.
Zalety tomografów CBCT
Poza wartością diagnostyczną uzyskanego materiału badanie niesie ze sobą szereg dodatkowych zalet. Jedną z nich jest krótki czas skanowania. Dzięki temu ryzyko, że pacjent poruszy się w trakcie badania zostało zredukowane do minimum, co wpływa na jakość uzyskanego obrazu.
Mówiąc o korzyściach należy wspomnieć, że promieniowanie stożkowe pozwala na oglądanie badanego obszaru równocześnie w trzech płaszczyznach. Ocena uzyskanego wyniku jest łatwiejsza dzięki zarysowanym liniom referencyjnym, które pozwalają na bardzo dokładną lokalizację zmian. Eliminacja problemu z nakładaniem struktur anatomicznych sprawia, że bardzo precyzyjnie można wykonać ocenę stwierdzonych zmian patologicznych.