Róża

Objawy róży
Początek choroby jest nagły, a przebieg kilkunastodniowy. Najczęściej zajęte jest podudzie rzadziej twarz i kończyna górna. Ognisko chorobowe jest dobrze odgraniczone, połyskujące, zaczerwienione, obrzęknięte i tkliwe przy ucisku z charakterystycznymi wypustkami w wyniku szerzenia się zakażenia przez układ chłonny. W miejscu zmiany skóra jest ocieplona, mogą występować pęcherze. W przebiegu choroby występuje świąd, gorączka i ogólne osłabienie. W ciężkich przypadkach w obrębie ostro zapalnych ognisk tworzą się pęcherze, zmiany krwotoczne lub zgorzelinowe.
Róża może mieć charakter nawrotowy i w tych przypadkach istnieje skłonność do powstawania utrwalonego obrzęku limfatycznego tj. słoniowatości (elephantiasis) w obrębie kończyn i twarzy.
Rozpoznanie róży
Opiera się na charakterystycznym obrazie klinicznym. I badaniach laboratoryjnych w których stwierdza się leukocytozę, podwyższone OB a u 90% chorych podwyższone miano przeciwciał anty-DNAseB.
Leczenie róży
Postępowanie terapeutyczne polega na stosowaniu antybiotyków, głównie penicylin lub erytromycyny przez 10 dni. Miejscowo zaleca się zimne okłady, można stosować leki przeciwbólowe (aspiryna, paracetamol).