Ostrogi piętowate

Ostrogi piętowate
Spis treści
  1. Przyczyny ostrogi piętowej
  2. Objawy ostrogi piętowej
  3. Leczenie ostrogi piętowej
Ostrogi piętowe jest to przewlekła choroba powodująca bóle w okolicy guza piętowego. Ostrogi piętowe to wyrośla zbudowane z chrząstki i kości umiejscowione na piętach. Zachorowalność na ostrogę piętową sięga 9-20%, przy czym przeważają kobiety w wieku powyżej 40 lat.

Przyczyny ostrogi piętowej

Przyczyną powstania ostrogi piętowej jest przewlekły stan zapalny toczący się w okolicy pięty a dokładnie w okolicy rozcięgna piętowego, który jest spowodowany podrażnieniem włókien nerwowych tej okolicy, przewlekłym przeciążaniem więzadeł lub zapaleniem pochewek ścięgien. Jeśli stan zapalny trwa długo, w okolicy pięty tworzy się dziobata narośl kostna, tzw. ostroga. Stan zapalny powstaje najczęściej pod wpływem powtarzających się urazów, a także gdy amortyzująca kość pięty tkanka tłuszczowa jest zbyt skąpa.

Objawy ostrogi piętowej

Powstaniu ostrogi towarzyszy ból okolicy pięty, na początku tylko podczas długiego stania, później w trakcie siedzenia, a nawet w spoczynku. Dolegliwości te pojawiają się dopiero z momentem wystąpienia zapalenia przyczepu rozcięgna podeszwowego do kości piętowej.

Leczenie ostrogi piętowej

W początkowym okresie stosuje się leczenie zachowawcze. Zaleca się noszenie obuwia amortyzującego nacisk pięty na podłoże, specjalnych wkładek odciążających piętę. Pomocne mogą również okazać się zabiegi fizykoterapii np. jonoforezy, laseroterapii, ultradźwięków. W celu złagodzenia bólów stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

W razie niepowodzenia leczenia zachowawczego pozostaje leczenie operacyjne, polegające na wycięciu ostrogi i fascjotomii rozcięgna podeszwowego.

Ocena artykułu

4.45
z 62 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(44)
4
 
(9)
3
 
(3)
2
 
(5)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.45 z 62 głosów

85%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty