Ostrogi piętowate
Przyczyny ostrogi piętowej
Przyczyną powstania ostrogi piętowej jest przewlekły stan zapalny toczący się w okolicy pięty a dokładnie w okolicy rozcięgna piętowego, który jest spowodowany podrażnieniem włókien nerwowych tej okolicy, przewlekłym przeciążaniem więzadeł lub zapaleniem pochewek ścięgien. Jeśli stan zapalny trwa długo, w okolicy pięty tworzy się dziobata narośl kostna, tzw. ostroga. Stan zapalny powstaje najczęściej pod wpływem powtarzających się urazów, a także gdy amortyzująca kość pięty tkanka tłuszczowa jest zbyt skąpa.
Objawy ostrogi piętowej
Powstaniu ostrogi towarzyszy ból okolicy pięty, na początku tylko podczas długiego stania, później w trakcie siedzenia, a nawet w spoczynku. Dolegliwości te pojawiają się dopiero z momentem wystąpienia zapalenia przyczepu rozcięgna podeszwowego do kości piętowej.
Leczenie ostrogi piętowej
W początkowym okresie stosuje się leczenie zachowawcze. Zaleca się noszenie obuwia amortyzującego nacisk pięty na podłoże, specjalnych wkładek odciążających piętę. Pomocne mogą również okazać się zabiegi fizykoterapii np. jonoforezy, laseroterapii, ultradźwięków. W celu złagodzenia bólów stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
W razie niepowodzenia leczenia zachowawczego pozostaje leczenie operacyjne, polegające na wycięciu ostrogi i fascjotomii rozcięgna podeszwowego.