Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Niemiec jako opiekunka osób starszych?

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Niemiec jako opiekunka osób starszych?
Spis treści
  1. Opiekunka osób starszych - umiejętności i kompetencje
  2. Na co zwrócić uwagę, szukając pracy w charakterze opiekunki osób starszych?
  3. Z czym wiąże się wyjazd do pracy w Niemczech jako opiekunka osób starszych?
  4. Wynagrodzenie i możliwości rozwoju opiekunki osób starszych w Niemczech

Jednym z głównych problemów, z jakimi borykają się europejskie kraje, jest starzejące się społeczeństwo. Z tego względu branża opieki nad osobami starszymi przeżywa rozkwit. Pracy nie brakuje zarówno w kraju, jak i za granicą. Wśród opiekunek z Polski szczególnie popularnym kierunkiem są Niemcy. Jak przygotować się do zagranicznego wyjazdu?

 

Opiekunka osób starszych - umiejętności i kompetencje

Opiekunka osób starszych nie musi mieć wykształcenia medycznego, ale wymagane jest doświadczenie. Agencje pośredniczące między pracownikami a rodzinami najczęściej nie mają dużych wymagań w tym względzie – wystarczy opieka nad seniorem w swojej rodzinie. Jeżeli jednak opiekunka posiada udokumentowane doświadczenie czy wykształcenie, może liczyć na szerszy zakres obowiązków i adekwatne wyższe wynagrodzenie.

Od opiekunek wyjeżdżających do pracy do Niemiec oczekuje się co najmniej podstawowej znajomości języka niemieckiego. Powód jest prosty – ofert bez języka niemieckiego jest niewiele. Jeżeli opiekunka nie zna języka, ale jest zdeterminowana, przyspieszony i darmowy kurs niemieckiego (również online) może zapewnić jej agencja. Mile widziane jest też prawo jazdy.

Kompetencje to nie wszystko – ważne są też predyspozycje. W pracy z seniorami najlepiej odnajdują się osoby cierpliwe, troskliwe i empatyczne. Od opiekunek osób starszych wymagana jest też siła fizyczna, gdyż nie każdy senior jest sprawny – niektórzy podopieczni wymagają pomocy nawet przy podstawowych czynnościach, w tym higienie osobistej.

Na co zwrócić uwagę, szukając pracy w charakterze opiekunki osób starszych?

Zadowolenie opiekunki i seniora zależy przede wszystkim od dopasowania wzajemnych oczekiwań. Dzięki dobrze skonstruowanej ofercie pracy opiekunka osób starszych może poznać:

  • Zakres obowiązków. Zdarza się, że opieka nad osobą starszą jest połączona z zajmowaniem się domem, w tym sprzątaniem, gotowaniem czy robieniem zakupów.
  • Wymagania. Dotyczą one umiejętności, doświadczenia oraz kompetencji językowych, jakich rodzina seniora oczekuje od opiekunki.
  • Stan zdrowia seniora. Niektórzy podopieczni wymagają całodobowej opieki, inni z kolei głównie towarzystwa przez kilka godzin dziennie. W zakresie obowiązków opiekunki może być też dowożenie seniora na zajęcia rehabilitacyjne.
  • Miejsce zakwaterowania. Często opiekunki osób starszych w Niemczech mieszkają u podopiecznego – otrzymują pokój do swojej dyspozycji.
  • Długość kontraktu. Przeciętny wyjazd trwa 6-8 tygodni. Zdarza się jednak, że agencja proponuje opiekunce dłuższy kontrakt.

Dobre agencje opiekunek przykładają dużą wagę do tego, aby oferta była jasna i rozwiewała wątpliwości. To właśnie szczegółowe opisanie kondycji seniora i oczekiwań względem opiekunki pozwala uniknąć nieporozumień.

Z czym wiąże się wyjazd do pracy w Niemczech jako opiekunka osób starszych?

Wyjazd do pracy za granicę wiąże się z koniecznością dopełnienia formalności. Opiekunki, które wyjeżdżają na dłużej niż 6 miesięcy, powinny zgłosić swój wyjazd w urzędzie gminy. W przypadku krótszych kontraktów takiej konieczności nie ma.

Jeżeli opiekunka wybrała Niemcy jako kraj docelowy i wyjeżdża przez agencję, to pozostaje również kwestia umowy, którą powinna podpisać jeszcze na terenie Polski. Z tytułu umowy powinny być odprowadzane składki ZUS, w tym również zdrowotne. Z kolei podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu pozwala otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Potwierdza ona prawo opiekunki do korzystania z pomocy medycznej w innych krajach Unii Europejskiej na takich samych zasadach, na jakich korzystają z niej obywatele danego kraju. W wyrobieniu karty EKUZ może pomóc agencja opiekunek. Taką praktykę stosuje agencja Avoria. Rozpocznij pracę w opiece w Niemczech z agencją avoria.com.pl.

Wynagrodzenie i możliwości rozwoju opiekunki osób starszych w Niemczech

Opiekunka osób starszych to zawód, który – poza satysfakcją – wiąże się z atrakcyjnymi zarobkami. Ich wysokość uzależniona jest od kilku czynników, głównie jednak stanu zdrowia seniora i długości kontraktu. Opiekunki wyjeżdżające przez sprawdzone agencje mogą liczyć też na bonusy i premie w ramach programów lojalnościowych.

Praca w charakterze opiekunki osób starszych daje szansę nabycia nowych umiejętności. Opieka nad seniorami o różnym stanie zdrowia pozwala lepiej poznać potrzeby osób starszych oraz zapewnia doświadczenie. Osoby, które chcą pracować w branży opiekuńczej, mogą podnosić swoje kwalifikacje na kursach i szkoleniach. Z kolei im lepsze przygotowanie do pracy i bogatsza praktyka, tym opiekunka ma większe szanse na atrakcyjne kontrakty.

Wyjazd za granicę do Niemiec do pracy w charakterze opiekunki pozwala poznać nowe miejsca i pogłębić zdolność komunikacji w języku niemieckim. Agencje opiekunek współpracują z rodzinami z różnych części Niemiec. To pozwala opiekunce za każdym razem wyjechać do innej miejscowości. W rezultacie opiekunka może połączyć pracę z rozwojem osobistym i nabywaniem nowych umiejętności.

Ocena artykułu

5
 
(0)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
0 z 0 głosów

0%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty