Okno żywieniowe - co warto wiedzieć?

Okno żywieniowe - co warto wiedzieć?
Spis treści
  1. Czym jest tak zwane okienko żywieniowe i na czym polega?
  2. Dieta IF - polecane produkty
  3. Jaki catering sprawdzi się najlepiej w przypadku diety z oknem żywieniowym?

Czym jest tak zwane okienko żywieniowe i na czym polega?

Okienko żywieniowe inaczej nazywane metabolicznym to termin, który oznacza określony czas jedzenia w ciągu dnia czy tygodnia. Okno to element postu przerywanego, który opiera się na stosowaniu krótkokresowych głodówek. Podczas niego naprzemiennie jemy, po czym pościmy. Okno to więc czas, w którym spożywa się całą dobową pulę energetyczną. Jeśli chodzi o zasady okna żywieniowego to bazują one przede wszystkim na wyznaczeniu danego czasu, w którym posiłki są spożywane oraz czasu postu.

Wymienić można liczne odmiany tejże metody odżywiania. Co za tym idzie, okienko może być otwarte w różnych godzinach. Osoby na diecie IF chętnie wybierają wariant TRF (time-restricted feeding). Taki sposób odżywiania obejmuje 16 godzin postu oraz 8 godzin jedzenia- 16/8. Innym rozwiązaniem jest dieta PF/WDF (periodic fasting lub whole day fasting). Ta metoda polega na podziale tygodnia na całe dni postu oraz konsumpcji. Zazwyczaj wykorzystuje się układ 4/3 (4 dni postu oraz 3 dni jedzenia). Więcej informacji o tej diecie, między innymi o jej efektach, wskazaniach i przeciwwskazaniach można przeczytać na stronie https://bodychief.pl/blog/487379-okno-zywieniowe-co-to-oraz-na-czym-polega.

Dieta IF - polecane produkty

Wybór rodzaju spożywanych produktów i ich ilości jest kwestią indywidualną. Często zależy od trybu życia czy rodzaju pracy. Do okna metabolicznego z pewnością warto włączyć pewne grupy produktów. Mowa tutaj przede wszystkim o warzywach, czyli znakomitych źródłach błonnika, mikro i makroelementów. Warzywa wspierają działanie organizmu, ponadto zawierają niewiele kalorii. Polecanym warzywem jest między innymi awokado, które ma w sobie dużą ilość tłuszczów nienasyconych. Co ważne, daje ono długotrwałe uczucie sytości. Wspiera zdrowie psychiczne i fizyczne. Podstawą diety IF jest także woda. W poście przerywanym tak samo jak w przypadku każdej innej diety trzeba dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Dzięki wodzie możemy zapewnić sobie prawidłowe funkcjonowanie wszelkich komórek oraz organów. Ilość niezbędnej organizmowi wody zależy od kilku czynników, takich ja waga czy płeć. Podczas trwania diety IF warto też sięgać po niskokaloryczne produkty. Jeśli chodzi o płyny, to można uwzględnić oprócz wody, także herbatę, kawę, oraz napoje zero kalorii.

Jaki catering sprawdzi się najlepiej w przypadku diety z oknem żywieniowym?

Jeśli nie mamy czasu na samodzielnie przygotowywanie posiłków i chcemy rozpocząć dietę IF, możemy zdecydować się na zamówienie diety pudełkowej. Dużą popularnością cieszy się między innymi catering od Body Chief. Firma ta ma w swojej ofercie aż 18 rodzajów diety pudełkowej, a więc każdy znajdzie coś dla siebie. Body Chief komponuje plany dietetyczne, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie kaloryczne oraz preferowaną ilość posiłków.

Ocena artykułu

5
 
(0)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
0 z 0 głosów

0%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty