Nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu jest częstym i kłopotliwym problemem. U dzieci występuje pod postacią tzw. moczenia nocnego, które może mieć bardzo różne podłoże - fizyczne i emocjonalne. U dorosłych kobiet występuje tzw. “nietrzymanie moczu stresowe”, którego rezultatem jest popuszczanie niewielkich ilości moczu w czasie śmiechu, kaszlu, kichania czy dźwigania ciężarów. U obu płci wystąpić może stan nagły, w którym dochodzi do niekontrolowanego oddania moczu. Z objawem nietrzymania związanych jest wiele chorób i zaburzeń. I tak u kobiet nietrzymanie moczu jest najczęściej konsekwencją pewnych zaburzeń anatomicznych będących następstwem porodów, otyłości czy uszkodzenia nerwów, u mężczyzn najczęstszym powodem jest przerost gruczołu krokowego. To jednak nie wszystko - nietrzymanie moczu może być także symptomem innych niejednokrotnie groźnych chorób.
- Nietrzymanie moczu skojarzone z postępującym zanikiem pamięci i zaburzeniami koncentracji, a także zmianami osobowości, a nawet nietrzymaniem kału.
- przyczyna - otępienie (demencja czyli postępująca destrukcja tkanki mózgowej związana z procesem starzenia lub z nadużywaniem leków, narkotyków czy alkoholu) lub choroba Alzheimer’a (choroba neurologiczna o nieznanej etiologii, w której również dochodzi do zniszczenia obszarów mózgu),
- co robić ? - zgłosić się do lekarza ( w przypadku otępienia starczego pomocne bywają leki poprawiające krążenie mózgowe ), w przypadku obydwu chorób zalecana jest wzmożona aktywność fizyczna.
- Nietrzymanie moczu połączone z nieustannym uczuciem parcia na mocz, bólem i pieczeniem w okolicy cewki moczowej, nierzadko krwiomoczem i gorączką.
- przyczyna - zapalenie dróg moczowych (cewki moczowej, moczowodów, pęcherza)
- co robić ? - w opanowaniu uporczywych objawów pomocne są leki przeciwbólowe i rozkurczające oraz ciepłe nasiadówki. Choroba jest wskazaniem do przeleczenia antybiotykiem pod okiem lekarza (powtarzające się i nie leczone prawidłowo infekcje dróg moczowych mogą doprowadzić do infekcji nerek i przydatków (jajników i jajowodów) !
- Nietrzymanie moczu z towarzyszącym częstomoczem, nadmiernym pragnieniem, zmęczeniem i ospałością, wzmożonym łaknieniem i zmniejszoną odpornością na infekcje.
- przyczyna - cukrzyca (niedostateczna produkcja hormonu insuliny na skutek niewydolności trzustki)
- co robić ? - zgłosić się niezwłocznie do lekarza endokrynologa (nieleczona cukrzyca może doprowadzić do groźnych dla życia powikłań np. śpiączki czy uszkodzenia naczyń siatkówki, nerek czy mózgu).
- Nietrzymanie moczu z towarzyszącym nietrzymaniem kału, zaburzeniami mowy i osobowości, osłabieniem i drżeniem.
- przyczyna - stwardnienie rozsiane (choroba o nieznanej etiologii, należąca do grupy tzw. chorób z autoagresji, czyli takich, w których organizm niszczy własne tkanki i narządy - dochodzi w niej do zniszczenia osłonek nerwowych, a tym samym zaburzeń ze strony narządów, które są przez nie unerwiane)
- co robić ? - zgłosić się do lekarza psychiatry
- Nietrzymanie moczu połączone z częstomoczem, trudnościami w całkowitym opróżnieniu pęcherza oraz uczuciem pieczenia w czasie oddawania moczu u mężczyzn (szczególnie po 50 r.ż.).
- przyczyna - przerost gruczołu krokowego (prostaty)
- co robić ? - zgłosić się do lekarza urologa ( z powiększonego gruczołu powinna zostać pobrana za pomocą specjalnej igły biopsja fragmentu tkankowego i oceniona przez patologa, ponieważ podobne objawy mogą być wywołane rakiem prostaty. W przypadku nowotworu złośliwego oraz znacznych przerostów łagodnych postępowaniem z wyboru jest leczenie operacyjne.
- Nietrzymanie moczu połączone z zaburzeniami mowy i widzenia, niedowładami kończyn, zmianami osobowości i nietrzymaniem kału.
- przyczyna - udar mózgu (przerwanie dopływu krwi do określonego obszaru mózgu na skutek przerwania lub zaczopowania tętnicy mózgowej)
- co robić ? - wezwać natychmiast pogotowie !
- Nietrzymanie moczu połączone z niedowładami kończyn.
- przyczyna - przerwanie ciągłości rdzenia kręgowego np. na skutek urazu
- co robić ? - wezwać natychmiast pogotowie
- Bezwiedne oddawanie moczu u dzieci.
- przyczyna - moczenie nocne (częste szczególnie u dzieci do 3-go r.ż., u dzieci starszych jest przejawem zakłóceń rozwoju psychofizycznego, błędów wychowawczych lub wad układu moczowego) lub moczenie dzienne (u dzieci powyżej 3-do r.ż. objaw chorobowy świadczący o wadzie układu nerwowego lub moczowego, upośledzeniu rozwoju psychicznego bądź zaniedbaniach wychowawczych, czasem może być objawem zaczynającej się cukrzycy)
- co robić ? - w przypadku moczenia nocnego nie należy traktować tego objawu zbyt emocjonalnie, ale starać się wyjaśnić przyczyny, ograniczyć wypijanie dużej ilości płynów przed zaśnięciem, budzić dziecko po 1-2 godzinach snu i namawiać do oddania moczu do nocnika; w przypadku moczenia dziennego zgłosić się z dzieckiem do lekarza pediatry.