Nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej
- Epidemiologia zapalenia cewki moczowej
- Objawy zapalenia cewki
- Rozpoznanie zapalenia cewki moczowej
- Powikłania zakażeń cewki moczowej
- Zapobieganie zakażeniom cewki moczowej
- Leczenie zakażeń cewki moczowej
Epidemiologia zapalenia cewki moczowej
Choroba najczęściej występuje u osób niezamężnych, poniżej 25 roku życia, które utrzymywały stosunki seksualne z dwiema, lub więcej osobami w ciągu ostatniego roku bez stosowania mechanicznych środków antykoncepcyjnych. Do zakażenia dochodzi podczas kontaktu z błonami śluzowymi zakażonej osoby.
Objawy zapalenia cewki
Przebieg choroby najczęściej jest bezobjawowy, dlatego też wiele z osób nie jest leczona, a tym samym rozprzestrzenia chorobę na swoich partnerów seksualnych.
Mężczyźni:
Objawy zapalenie cewki moczowej zazwyczaj pojawiają się w 7-28 dni po stosunku z chorą osobą i objawiają się uczuciem pieczenia, dyskomfortu oraz wyciekiem ropno-śluzowej wydzieliny z cewki moczowej. Objawy te są najbardziej nasilone rano kiedy to może dojść do sklejenia brzegów cewki moczowej przez zeschniętą wydzielinę czemu towarzyszy zaczerwienienie tej okolicy a na bieliźnie można zauważyć ślady po zaschniętej wydzielinie.
Kobiety:
Do najczęściej zgłaszanych objawów należą:
- upławy
- pieczenie podczas oddawania moczu
- częste oddawanie moczu
- bóle w podbrzuszu oraz podczas stosunku
Rozpoznanie zapalenia cewki moczowej
Rozpoznanie ustala się na podstawie badania bakteriologicznego rozmazu wydzieliny z cewki moczowej. Obecnie często wykonuje się testy wykrywające obecność Chlamydii, które przeprowadza się po pobraniu wymazów z cewki moczowej lub szyjki macicy.
Powikłania zakażeń cewki moczowej
Nie leczone zakażenie u mężczyzn może doprowadzić do zapalenia najądrza, zwężenia cewki moczowej a u kobiet do rozwoju zapalenia gruczołu Bartholiniego, zapalenia jajowodów i jajników.
U obu płci może dojść do niepłodności, zapalenia stawów lub zespołu Reitera z charakterystyczną triadą objawów (zapalenie cewki moczowej, zapalenie stawów i zapalenie spojówek lub błony naczyniowej oka).
U noworodków urodzonych przez kobiety z zakażeniem chlamydiowym kanału szyjki macicy często dochodzi do zapalenia gałki ocznej.
Zapobieganie zakażeniom cewki moczowej
Nierzeżączkowemu zakażeniu cewki moczowej można zapobiec poprzez
- utrzymywanie abstynencji
- pozostawanie w związku z jedną, niezarażoną osobą
- unikanie przypadkowych stosunków seksualnych
- używanie prezerwatyw podczas stosunków
- są aktywne seksualnie w wieku poniżej 20 roku życia
- są aktywne seksualnie i mają zwiększone ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową (wielu partnerów seksualnych, stosunki płciowe z mężczyznami, którzy nie używają prezerwatyw)
Leczenie zakażeń cewki moczowej
Nierzeżączkowe zakażenia cewki moczowej skutecznie leczy się antybiotykami przez 7-10dni. Osoby u których następuje nawrót choroby wymagają dłuższego podawania leków. Kluczowym faktem jest leczenie seksualnego partnera dzięki czemu ograniczy się ewentualnemu ponownemu zakażeniu. W ciężkich przypadkach, może być konieczne podanie antybiotyków dożylnie. Pełna kuracja antybiotykowa pozwala wyleczyć nierzeżączkowe zakażenie cewki moczowej, a także zapobiec jego powikłaniom.