Nadmierne pragnienie
Woda stanowi około 60% naszego ciała i jest niezbędna do zachodzenia wszystkich reakcji oraz prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Uczucie pragnienie jest naturalnym sygnałem, że organizm domaga się dowozu wody, którą utraciliśmy w czasie pocenia się, wydalania produktów przemiany materii czy oddychania. Zapotrzebowanie na wodę wynosi około 8 szklanek dziennie. Wzrasta ono w wysokich temperaturach i w czasie nadmiernych wysiłków związanych z nadmiernym poceniem się. Zazwyczaj bywa również zwiększone w czasie infekcji (wirusowych i bakteryjnych). Zdarza się jednak również, że uczucie nadmiernego i ciągłego pragnienia jest sygnałem, że organizm choruje.
- Nadmierne pragnienie z towarzyszącym ostrym bólem w nadbrzuszu, przyspieszonym biciem serca, trudnościami w przełykaniu i krwistymi wymiotami.
- przyczyna - ostre nadżerkowe zapalenie żołądka (uszkodzenie błony śluzowej żołądka - najczęstszą przyczyną jest nadmierne spożycie alkoholu i leków z grupy salicylanów)
- co robić ? - wezwać natychmiast pogotowie (krwawienie z przewodu pokarmowego jest stanem zagrażającym życiu)
- Nadmierne pragnienie z towarzyszącymi zmianami w morfologii krwi (zbyt mała ilość krwinek czerwonych lub zbyt niski poziom hemoglobiny).
- przyczyna - anemia (niedokrwistość z niedoboru żelaza)
- co robić ? - zgłosić się do lekarza, ponadto spożywać pokarmy bogate w żelazo (ziemniaki, brokuły, rodzynki, płatki owsiane, czerwone mięsa, wątróbkę) i nie pić kawy i herbaty do posiłków (kofeina i teina utrudniają wchłanianie żelaza ze składników pokarmowych).
- Nadmierne pragnienie z częstomoczem (nawet do 25 litrów moczu na dobę), wysuszeniem skory i zmęczeniem.
- przyczyna - moczówka prosta (choroba o nieznanej etiologii spowodowana niedostatecznym wydzielaniem przez tylny płat przysadki hormonu wazopresyny)
- co robić ? - zgłosić się do lekarza (leczeniem z wyboru jest podawanie wazopresyny)
- Nadmierne pragnienie ze wzmożonym apetytem, częstomoczem i ospałością.
- przyczyna - cukrzyca (niedostateczne wytwarzanie insuliny przez komórki beta wysepek trzustki)
- co robić ? - zgłosić się do lekarza - nieleczona cukrzyca może doprowadzić do groźnych następstw na skutek uszkodzenia naczyń w nerkach, siatkówce oka czy mózgu, a nawet zagrażać życiu (śpiączka cukrzycowa).
- Nadmierne pragnienie towarzyszące biegunce.
- przyczyna - odwodnienie spowodowane biegunką wywołaną np. zatruciem pokarmowym
- co robić ? - nie jeść, pić małe ilości ciepłych płynów (woda, słaba herbata) przez pierwsze parę godzin trwania biegunki, potem duże ilości, unikać mleka i alkoholu - jeśli biegunka utrzymuje się dłużej niż dwa dni u dorosłego człowieka, zgłosić się do lekarza (w przypadku niemowląt wezwać lekarza natychmiast !)
- Nadmierne pragnienie połączone z uczuciem suchości w ustach w trakcie przyjmowania niektórych leków.
- przyczyna - objaw uboczny przyjmowania leków - leki odwadniające, niektóre leki antydepresyjne, narkotyczne leki przeciwbólowe i uspokajające wywołują efekt suchości w ustach, a co za tym idzie wzmożone pragnienie
- co robić ? - jeśli dolegliwość jest uporczywa, zgłosić się do lekarza w celu zmiany leku.
- Nadmierne pragnienie z towarzyszącymi objawami grypy lub przeziębienia.
- przyczyna - gorączka (jest powodem odwodnienia, a w konsekwencji uczucia wzmożonego pragnienia)
- co robić ? - pić duże ilości płynów w trakcie gorączki.
- Nadmierne pragnienie z towarzyszącym bólem głowy po spożyciu dużych ilości alkoholu.
- przyczyna - kac spowodowany spożyciem alkoholu
- co robić ? - weź środek przeciwbólowy, pij dużo płynów, a przede wszystkim się wyśpij
- Nadmierne pragnienie z towarzyszącymi atakami silnych dreszczy z wysoka gorączką i obfitymi potami.
- przyczyna - malaria (zimnica) - choroba występująca w krajach tropikalnych, przenoszona przez komary, a wywoływana przez zarodźca malarycznego Plasmodium vivax
- co robić ? - zgłosić się do lekarza (specjalisty chorób zakaźnych lub tropikalnych)
- Nadmierne pragnienie po długotrwałym przebywaniu na słońcu lub w gorących pomieszczeniach połączone z osłabieniem do omdlenia włącznie.
- przyczyna - udar słoneczny lub przegrzanie (obydwa stany powodują znaczne odwodnienie organizmu)
- co robić ? - wypijać duże ilości płynów