Nadmierne owłosienie (hirsutyzm)

Nadmierne owłosienie (hirsutyzm)
Nadmierne owłosienie na ciele i twarzy zwane hirsutyzmem jest łagodnym objawem nie noszącym znamion niebezpieczeństwa. Rzadko kiedy podłożem hirsutyzmu są poważne choroby mogące być zagrożeniem dla naszego życia. Jedynym minusem są walory estetyczne tego zaburzenia. Występowanie nadmiernego owłosienia bardzo często jest dolegliwością rodzinną. Może być również efektem ubocznym przyjmowania niektórych leków (np. sterydów kory nadnerczy) lub być objawem zaburzeń ze strony układu gruczołów dokrewnych, które wiąże się z rozregulowaniem równowagi hormonalnej ustroju. U kobiet nadmierne owłosienie przybiera wygląd tzw. owłosienia typu męskiego (włosy rosną wtedy na twarzy, klatce piersiowej i brzuchu). Ten typ owłosienia u kobiet skojarzony bywa zwykle z podwyższonym poziomem hormonów typowo męskich czyli androgenów. Niekiedy kobiety doświadczają również wzmożonego wzrostu owłosienia w czasie ciąży, co jest wyrazem zaburzenia równowagi hormonalnej ustroju. Czasami jednak nadmierne owłosienie może towarzyszyć poważnym schorzeniom ogólnoustrojowym.
  1. Hirsutyzm w przebiegu nowotworów złośliwych (raków).
    - przyczyna - niektóre nowotwory złośliwe, które mają zdolność do produkowania hormonów identycznych z tymi jakie produkują właściwe gruczoły dokrewne mogą wywoływać objawy uboczne za które te właśnie hormony są odpowiedzialne. Jednym z takich objawów jest pojawianie się nadmiernego owłosienia. Do nowotworów takich należą: niektóre guzy jajnika, guzy jąder u mężczyzn, raki tarczycy oraz rak nerki, który ze względu na różnorodność produkowanych substancji zyskał miano “wielkiego imitatora”.
    - co robić ? - leczenie onkologiczno - chirurgiczne pozwala na wyeliminiowanie uciążliwych objawów

  2. Hirsutyzm (nadmierne owłosienie w tym schorzeniu przybiera różne postacie - od nieznacznego owłosienia sutków, klatki piersiowej i meszku na twarzy do wyraźnego owłosienia na twarzy, kresie pośrodkowej i w okolicy sromowej, niejednokrotnie z towarzyszącym łojotokiem, trądzikiem i łysieniem w okolicy skroni) z towarzyszącą otyłością zwłaszcza tułowia, nadciśnieniem tętniczym, różowymi rozstępami w skórze, męczliwością mięśni, zaburzeniami cyklu miesiączkowego, cukrzycą i zrzeszotnieniem kości.
    - przyczyna - zespół Cushinga (jest wieloobjawowym zespołem wywoływanym: gruczolakiem hormonalnie czynnym kory nadnerczy, rakiem hormonalnie czynnym kory nadnerczy lub długotrwałym stosowaniem glikokortykoidów. Objawy spowodowane są długotrwałym nadmiarem kortyzolu, androgenów nadnerczowych i mineralokortykoidów w organizmie. Choroba występuje u obu płci, ale znacznie częściej u kobiet pomiędzy 20-tym, a 60-tym rokiem życia.
    - co robić ? - nieleczony zespół Cushinga prowadzi do licznych powikłań, które pogarszają rokowanie co do zdrowia i mogą stanowić zagrożenie życia. Należy więc bezwzględnie poddać się specjalistycznej opiece i leczeniu przez endokrynologa.

  3. Przyjmowanie leków - Efektem ubocznym przyjmowania leków może być hirsutyzm.
    - przyczyny - Jednym z takich leków jest minoxidil - preparat stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Porost bujnego owłosienia u pacjentów poddawanych kuracji tym lekiem sprawił, że zmodyfikowana postać tego leku z powodzeniem stosowana jest w leczeniu łysienia. Wzrost nadmiernego owłosienia powodują również wspomniane wyżej hormony kory nadnerczy tzw. kortykosterydy (stosowane np. w przewlekłych zapaleniach i alergiach), a także androgeny (stosowane jako środek zwiększający przyrost masy mięśniowej lub ostatnio modny w krajach zachodnich preparat przedłużający młodość i opóźniający procesy starzenia się organizmu).
    - co robić ? - zgłosić się do lekarza prowadzącego, który zweryfikuje rodzaj i dawkę leku.

  4. Nadmierne owłosienie na twarzy z równoczesnym ścieńczeniem i wypadaniem owłosienia na głowie aż do łysienia typu męskiego włącznie z towarzyszącymi dolegliwościami typu: uderzenia gorąca, kołatania serca, wahania ciśnienia krwi, bóle głowy, zmiany osobowości, szybkie męczenia się i rzeszotnienie kości (osteoporoza).
    - przyczyna - okres przekwitania (menopauzy) u kobiet - w okresie przekwitania jajniki zaprzestają produkcji hormonów płciowych - estrogenu i progesteronu - ich niedobór wywołuje wymienione objawy.
    - co robić ? - pomocna jest estrogenowa terapia zastępcza prowadzona pod kontrolą ginekologa.

  5. Hirsutyzm z towarzyszącą niepłodnością, zaburzeniami cyklu miesiączkowego, obustronnie powiększonymi jajnikami z dużą ilością torbielek różnej wielkości.
    - przyczyna - zespół jajników policystycznych - schorzenie o niejasnej etiologii (defekt genetyczny, nadczynność nadnerczy w produkowaniu androgenów, pozapalne uszkodzenie jajników). Jego istotą jest znacznie podwyższony poziom androgenów i obniżony estrogenów.
    - co robić ? - leczenie polega na klinowym resekcji jajników, hormonalnym leczeniu pomocniczym oraz kosmetycznym leczeniu hirsutyzmu.

W przypadku nadmiernego owłosienia uwarunkowanego genetycznie i nie sprzężonego z żadną inną chorobą jedynym skutecznym zabiegiem usuwającym włosy na stałe jest zabieg elektrolizy, w którym za pomocą niskonapięciowego prądu usuwa się poszczególne cebulki włosowe. Pozostałe zabiegi (woskowanie, golenie czy usuwanie za pomocą depilatorów chemicznych) usuwają włosy na okres krótszego lub dłuższego czasu

Zaklad Patomorfologii Szpitala Wolskiego w Warszawie

Ocena artykułu

4.41
z 76 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(53)
4
 
(11)
3
 
(4)
2
 
(6)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.41 z 76 głosów

84%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty