Jak zwalczyć suchość gardła?

Jak zwalczyć suchość gardła?
Spis treści
  1. Dobroczynne zioła i naturalne wsparcie
  2. Preparaty na suchość gardła
  3. Przyjazne powietrze i zmiana nawyków
  4. Czego unikać w przypadku uczucia suchości?

Suchość gardła to problem, z którym zmaga się wiele osób. Do najczęstszych powodów jej występowania należą palenie tytoniu, praca głosem, zanieczyszczone powietrze, alergie, a nawet stres. W takiej sytuacji błona śluzowa przestaje pełnić funkcję ochronną i oczyszczającą, a jej struktura przestaje być jednolita. Problemowi towarzyszą suchy kaszel oraz nieprzyjemne drapanie. Jak radzić sobie z suchym gardłem? Dziś przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów.

Dobroczynne zioła i naturalne wsparcie

Domowe sposoby na suchość gardła sprawdzają się od wieków i wciąż często po nie sięgamy. Należą do nich między innymi ziołowe napary. Mięta pieprzowa, szałwia, tymianek, porost islandzki i goryczka żółta to tylko kilka przykładów. Na tym nie kończą się dobroczynne właściwości roślin. Specjalne płukanki możemy także przygotować między innymi z imbiru, aloesu z dodatkiem soku malinowego, cytrynowego i obowiązkowo miodu, który sprawi, że mikstura będzie po prostu smaczniejsza.

Preparaty na suchość gardła

Wsparcie suchego gardła, zwłaszcza w poważniejszych przypadkach, nie powinno ograniczać się jedynie do domowych sposobów. Skuteczne rozwiązania proponują również farmaceuci, dlatego warto udać się do apteki. Wśród preparatów na gardło popularnością cieszą się tabletki do ssania, zwłaszcza gdy posiadają w składzie kwas hialuronowy. Ta substancja, doskonale wiążąca cząsteczki wody i obecna w ludzkim ciele, to silny oręż przeciw suchości gardła. Równie pożyteczne właściwości prezentują ksantan i karbomer. Dzięki nim błona śluzowa zostaje trwale nawilżona, a suche gardło zyskuje ochronę i w ten sposób łagodzimy nieprzyjemne drapanie i kaszel. Wymienione substancje zawarte są w preparacie Cevitt – tabletkach do ssania dostępnych w aptekach.

Przyjazne powietrze i zmiana nawyków

Bardzo często suchość gardła wynika z warunków, w których przebywamy i pracujemy. Dlatego przynajmniej w domu warto stworzyć odpowiednie środowisko. Osiągniemy to dzięki regularnemu wietrzeniu pomieszczeń, a także nawilżeniu powietrza. Możemy skutecznie zadbać o jego wilgotność, nawet jeśli nie posiadamy specjalnego urządzenia. Wystarczy odrobina kreatywności. Dobrym pomysłem będzie układanie wilgotnych ręczników na kaloryferze. Gdy jesteśmy zagrożeni problemem suchości gardła, przydatne bywają również inhalacje z soli fizjologicznej.

Czego unikać w przypadku uczucia suchości?

Wiele czynników powodujących suchość gardła wywołujemy samodzielnie. Osoby narażone na tę dolegliwości powinny między innymi unikać dymu tytoniowego. Niewskazana jest również kawa, podobnie jak mocna herbata. Oba ulubione dla wielu Polaków napoje niestety wysuszają błonę śluzową gardła, przyczyniając się do nadmiernej suchości i dokuczliwych objawów. Z kolei osoby pracujące głosem muszą dbać o jego higienę i dawać gardłu odpoczynek. Można to osiągnąć, stosując między innymi oddech pełną piersią, czyli przeponowo-żebrowy. To naprawdę ma znaczenie!

Ocena artykułu

5
 
(0)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
0 z 0 głosów

0%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty