EKG metodą Holtera

EKG metodą Holtera
Spis treści
  1. Wiadomości podstawowe dotyczące EKG metodą Holtera
  2. Przygotowanie do EKG metodą Holtera
  3. Badanie EKG metodą Holtera
  4. Postępowanie po badaniu EKG metodą Holtera
Klasyczne badanie EKG zapisuje kilkanaście sekund czynności serca, a w tak krótkim czasie trudno jest uchwycić przelotne zmiany, zaburzenia rytmu, niemożliwa jest ocena czynności serca pacjenta w nocy, czy podczas normalnej aktywności w pracy czy w domu. Taką ocenę umożliwia 24 godzinne monitorowanie EKG metodą Holtera, dzięki któremu klasyczny zapis EKG jest zapisywany na taśmie magnetofonowej lub w pamięci elektronicznej.

Wiadomości podstawowe dotyczące EKG metodą Holtera

Stosowany sprzęt
Do badania potrzebne są elektrody odbierające potencjały elektryczne z powierzchni ciała oraz urządzenie zapisujące EKG. Ze względu na koszty aktualnie używa się zwykle urządzeń zapisujących na taśmę magnetofonową (zapis analogowy), choć możliwy jest też zapis na nośnik (cyfrowy). Urządzenie zapisujące jest wielkości walkmana, zawieszane jest na pasku spodni.

Czemu służy badanie
Badanie ma na celu ocenę pracy serca podczas codziennej aktywności. Ideałem jest kiedy pacjent ma zakładane rano urządzenie monitorujące i w ciągu dnia przejawia normalną aktywność.

Przygotowanie do EKG metodą Holtera

O czym powiadomić lekarza
Warto aby lekarz znał:

  • leki jakie badany otrzymuje, gdyż niektóre leki zmieniają zapis EKG
  • wszystkie choroby przebyte i aktualnie współistniejące
  • zapisy poprzednich badań EKG

Wskazania

  • utrata przytomności, zawroty głowy, omdlenia o nieznanej przyczynie,
  • powtarzające się epizody uczucia nierównego bicia serca
  • rozpoznana arytmia w celu oceny skuteczności leczenia
  • pacjenci ze stymulatorami serca

Badania poprzedzające
Do wykonania badania nie potrzeba żadnych badań poprzedzających.

Ryzyko związane z badaniem
Z badaniem tym nie wiąże się żadne ryzyko. Jedynie z badaniem może być związane dyskomfort spowodowany noszeniem urządzenia.

Przeciwwskazania do wykonania badania
Nie ma przeciwwskazań. Ewentualnym ograniczeniem może być odczyn uczuleniowy (np. wysypka) w miejscu przyklejenia elektrod.

Przygotowanie pacjenta do badania
Nie ma żadnych procedur przygotowawczych.

Badanie EKG metodą Holtera

Lekarz lub pielęgniarka zakłada elektrody, przykleja je plastrem i podłącza do urządzenia zapisującego zawieszanego na pasku. Po uruchomieniu zapisu badany powinien jak najszybciej zapomnieć o nim i wrócić do normalnej aktywności. Podczas badania wskazane jest aby pacjent zapisywał ważniejsze wykonywane czynności (np. posiłek, spacer, oglądanie telewizji), a w razie wystąpienie jakichkolwiek niepokojących objawów ze strony serca - sygnalizował to przyciskiem na urządzeniu monitorującym. Pozwala to na pełniejszą i bardziej wiarygodną ocenę badania. Po 24 godzinach badany zgłasza się ponownie w celu zdjęcia urządzenia.

Postępowanie po badaniu EKG metodą Holtera

Opieka po badaniu
Po badaniu można wrócić do dotychczasowych zajęć.

Zalecenia
Samo badanie nie pociąga za sobą żadnych zaleceń.

Wynik badania
Badanie holterowskie jest oceniane przez lekarza, który po wstępnym opracowaniu danych przez komputer, przegląda zapis i wydaje swoją opinię. Wynik jest wydawany w postaci protokołu, w którym jest dokładnie wymienione ile uderzeń serca przeanalizowano, ile było pobudzeń prawidłowych, ile dodatkowych i ewentualnie jakiego pochodzenia. Zawsze oczywiście wymaga to potem interpretacji lekarza prowadzącego.

Możliwe powikłania
Badanie to jest całkowicie nieszkodliwe, może być powtarzane wielokrotnie u pacjentów w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych.

Ocena artykułu

4.41
z 39 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(27)
4
 
(6)
3
 
(2)
2
 
(3)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.41 z 39 głosów

85%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty