Higiena jamy ustnej u dorosłych - poznaj skuteczne metody szczotkowania zębów i dowiedz się, jak dobrać odpowiednią szczoteczkę i pastę do zębów

Higiena jamy ustnej u dorosłych - poznaj skuteczne metody szczotkowania zębów i dowiedz się, jak dobrać odpowiednią szczoteczkę i pastę do zębów
Spis treści
  1. Szczoteczka do zębów
  2. Pasta do zębów
  3. Prawidłowa higiena

Prawidłowa higiena jamy ustnej procentuje w postaci zdrowych i ładnych zębów. Podstawowym zabiegiem higienicznym jest szczotkowanie zębów. Właściwie dobrana szczoteczka i pasta zapobiegną powstawaniu płytki nazębnej i problemom z dziąsłami. Jak skutecznie szczotkować zęby?

Szczoteczka do zębów

Szczotkowanie zębów usuwa w sposób mechaniczny płytkę nazębną, z której tworzy się kamień nazębny. Złogi kamienia osadzonego na zębach skutkują pojawieniem się próchnicy i zapaleniem dziąseł. Ręczna szczoteczka do zębów musi być dopasowana wielkością do jamy ustnej oraz ręki użytkownika – tak, aby była wygodna w użytkowaniu. Jej główka długości około 2,5 cm powinna umożliwiać dotarcie do wszystkich zakamarków jamy ustnej. Gęste włosie, zaokrąglone na końcach powinno oczyszczać nie tylko zęby, ale także docierać do przestrzeni znajdujących się pomiędzy nimi. Zalecane jest włosie nylonowe ze względu na łatwiejsze zachowanie higieny szczoteczki. Zbyt twarda szczoteczka może spowodować uszkodzenie dziąseł, dlatego najlepszym wyborem będzie ta o włosiu średnio twardym. Czas szczotkowania powinien wynosić 2 minuty.

Alternatywą dla tradycyjnej szczoteczki są wygodne szczoteczki elektryczne. Wyróżnić tu należy modele mechaniczne, soniczne i jonizujące. Szczoteczki elektryczne mechaniczne z obrotową okrągłą główką mogą wykonywać ruchy rotacyjne lub rotacyjno-oscylacyjne. Ograniczają one ryzyko urazu dziąsła i tkanek twardych zęba. Porównując oba typy szczoteczek, należy wskazać, iż większą skuteczność wykazują modele oscylacyjno-rotacyjne. Należy mieć również na uwadze, że szczoteczki soniczne, emitujące fale dźwiękowe, nie są zalecane w problemach z chorobami przyzębia i w przypadkach tego typu schorzeń powinno się skonsultować z lekarzem stomatologiem.

Pasta do zębów

W czasie wizyty w gabinecie stomatologicznym warto zasięgnąć porady dotyczącej prawidłowej higieny jamy ustnej. W Centrum Stomatologii i Ortodoncji Pro Ortodont można uzyskać nie tylko pomoc w zakresie leczenia stomatologicznego, ale także wskazania dotyczące wyboru odpowiedniej pasty do zębów. Z pełną ofertą placówki zapoznać się można na stronie https://proortodont.pl.  Odpowiednia pasta do zębów czyści i poleruje powierzchnie zębowe, ma zasadowy odczyn, zawiera związki fluoru i korzystnie wpływa na dziąsła, zapobiegając pojawieniu się złogów nazębnych. W zależności od potrzeb stomatolog może zalecić pastę o działaniu przeciwzapalnym z triklosanem lub z chlorheksydyną albo też pastę zapobiegającą powstawaniu kamienia nazębnego z dodatkiem stabilizowanego związku fluorku cyny. Dla osób z nadwrażliwością zębów odpowiednie będą pasty z dodatkiem fluoru, azotanu lub chlorku potasu, chlorku strontu oraz hydroksyapatytu, które blokują otwarte kanaliki zębowe.

Dobór pasty, jaką powinniśmy stosować, w gruncie rzeczy zależy przede wszystkim od kondycji naszych zębów oraz od stylu życia, jakie prowadzimy - czy palimy papierosy, pijemy dużo kawy, herbaty lub czerwonego wina, jaką dietę stosujemy itd. Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach nieodpowiedni dobór pasty do zębów może nam bardziej zaszkodzić (np. uszkodzić szkliwo), niż pomóc, więc na pewno kwestię wyboru pasty powinniśmy, skonsultować ze stomatologiem przy najbliższej wizycie.

Prawidłowa higiena

Nawet najlepsza szczoteczka i pasta do zębów nie zapewnią prawidłowej higieny jamy ustnej, jeżeli technika czyszczenia zębów będzie nieprawidłowa. Tu również warto skorzystać z porady lekarza stomatologa. Najbardziej polecane są metody Chartersa oraz Stillmana. Pierwsza z nich polega na wykonywaniu delikatnych ruchów okrężnie masujących dziąsła szczoteczką skierowaną pod kątem 45 stopni do brzegów siecznych zębów przednich i powierzchni zębów bocznych ku dołowi. Po 10 ruchach nacisk szczoteczki jest zwalniany na chwilę, by krew napłynęła do dziąseł. Metoda Stillmana polega na przesuwaniu wibrującej szczoteczki po powierzchni dziąsła w kierunku korony zęba. Włókna szczoteczki pod wpływem wibracji oczyszczają jednocześnie przestrzenie międzyzębowe. W obu metodach szczotkowane są zęby przy równoczesnym masowaniu dziąsła.

Właściwa higiena jamy ustnej zapobiega chorobom zębów i dziąseł. Odgrywa także bardzo istotną rolę w czasie leczenia stomatologicznego. Dobór właściwej szczoteczki, pasty oraz techniki jest niezwykle istotny, dlatego też warto zasięgnąć porady lekarza stomatologa w tym zakresie. Bardzo ważne jest, aby regularnie wykonywać profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym, gdyż nawet najlepsze pasty i dobra umiejętność szczotkowania zębów oraz dobre nitkowanie nie zniwelują odkładania się osadów i kamienia nazębnego. Takie pokłady osadów usuniemy jedynie w gabinecie dentystycznym. Odpowiednia domowa higiena jamy ustnej może jedynie spowolnić ten proces ich tworzenia się i odkładania.

 

Ocena artykułu

5
 
(1)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
5 z 1 głosów

100%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty