Grzybica stóp
- Przyczyny grzybicy stóp
- Przebieg kliniczny grzybic stóp
- Rozpoznanie grzybicy stóp
- Leczenie grzybic stóp
Grzybica stóp (tinea pedum) to zakażenie skóry wywołane przez grzyby, głównie dermatotity, które dotyczy podeszwowej powierzchni stóp, palców i fałdów międzypalcowych. Grzybica stóp jest jedną z najczęstszych form zakażeń grzybiczych skóry, która często współistnieje z grzybicą paznokci stóp, rzadziej z grzybicą dłoni do której dochodzi często w wyniku przeniesienia zakażenia ze stóp. Zakażenie grzybicze w obrębie grzbietowej powierzchni stopy przypomina grzybicę skóry gładkiej, dlatego też grzybica stóp nie obejmuje zakażeń o tej lokalizacji.
Przyczyny grzybicy stóp
Grzybica stóp jest w większości przypadków wywoływana przez dermatofity, z których najczęstszymi patogeneami są:
- Trichophyton rubrum (ponad 50% przypadków)
- Trichophyton mentagrophytes (około 30%)
- Epidermophyton floccosum
- Trichophyton tonsurans
W rzadkich przypadkach grzybicę skóry wywołują grzyby niedermatofitowe ( Scytalidium hyalinum oraz Hendersonula toruloidea), które mogą być przyczyną zakażeń skóry o obrazie klinicznym przypominającym zakażenie dermatofitami.
Dermatofity zasiedlają najczęściej martwe, zrogowaciałe warstwy skóry i nie przedostają się poza granicę naskórka czy przydatków skóry. Dermatofity z rodziny Trichophyton mentagrophytes wywołuje najczęściej zmiany skórne o wyraźnie zapalnym charakterze, podczas gdy Trichophyton rubrum powoduje głównie przewlekłe, suche i złuszczające zmiany.
Przebieg kliniczny grzybic stóp
Wyróżnia się następujące odmiany grzybicy stóp:
- grzybica międzypalcowa (ok. 45 %)
- grzybica potnicowa (ok. 8 %)
- grzybica ztuszczająca (ok. 28 %)
- grzybica wrzodziejąca
Grzybica stóp międzypalcową (tinea pedum interdigitale)
Jest to najczęstsza postać grzybicy stóp, która obejmuje przestrzenie międzypalcowe stóp, najczęściej III i IV przestrzeń międzypalcową, gdzie w związku z dużą wilgotnością oraz podwyższoną temperaturą istnieją sprzyjające warunki do bytowania grzybów.
W przbiegu zakażenia dominują następujące objawy:
- złuszczanie
- maceracja naskórka
- pęknięcia
Bardzo często pod zmacerowanym naskórkiem widoczne są ogniska rumieniowe. Powierzchnia zmian o kolorze biało-szarawym jest często wilgotna i zdarza się, że zmiany rozprzestrzeniają się poza okolice międzypalcowe, obejmując również powierzchnie palców. Często w przebiegu grzybicy międzypalcowej stóp dochodzi do zakażenia płytek paznokciowych stóp.
Grzybica stóp potnicową (tinea pedum dyshidrotica)
Ta postąc grzybicy charakteryzuje się występowaniem ognisk zgrupowanych pęcherzyków z treścią surowiczą, które umijscowione są na podłożu rumieniowym najczęściej na podeszwach stóp. W miarę trwania choroby pęcherzyki mają tendencję do zlewania się i pękania z następowym pojawieniem się złuszczania.
Grzybica stóp złuszczająca (tinea pedum desquamativa)
Ta postać grzybicy charakteryzuje się rumieniowymi zmianami z nadmiernym rogowaceniem któremu towarzyszy drobnopłatowe złuszczanie. Zmiany te dotyczą najczęściej podeszw stóp jednak często mogą przechodzić na powierzchnie boczne stóp, a czasami nawet na ich grzbiety.
Grzybica stóp wrzodziejącą (tinea pedum ulcerosa)
Jest to typ grzybicy, która charakteryzuje się występowaniem drobnych zmian o charakterze nadżerkowo-wrzodziejących, które powstają w wyniku ewolucji pierwotnych wykwitów pęcherzykowych. W przebiegu grzybicy wrzodziejącej często dochodzi do wtórnego zakażenia bakteryjnego, doprowadzającego do zapalenia naczyń limfatycznych, skóry i tkanki podskórnej.
Rozpoznanie grzybicy stóp
W cele rozpoznania zakażenia najważniejsze jest wykrycie patogennego grzyba w ogniskach chorobowych. W tym celu pobiera się zeskrobiny ze zmienionego chorobowo naskórka, z których sporządza się preparat mikroskopowy, któy poddawany jest ocenie mikologicznej. Znalezienie grzybów potwierdza zakażenie.
Jednakże dla dokładnego zidentyfikowania patogennego grzyba zakłąda się hodowalę mikologiczną, która jest oceniania po około 3-4 tygodniach.
Leczenie grzybic stóp
Podstawowym sposobem leczenia grzybyicy stóp jest postępowanie farmakologiczne. Obecnie stosuje się leki przeciwgrzybicze należą do pięciu grup farmakologicznych:
- polienów (nystatyna, natamycyna)
- azoli (ketokonazol, flukonazol, itrakonazol, mikonazol, klotrimazol, ekonazol, bifonazol i inne)
- alliloamin (terbinafina, naftifina)
- morfolin (amorolfina)
- innych (cyclopiroks, gryzeofulwina).
W większości przypadków grzybicy stóp wystarczające jest leczenie zewnętrzne wykazujących w większości porównywalną skuteczność leczniczą. Wybór leku zależy od nasilenie stanu zapalnego, który zwykle rozwija się w przebiegu zakażenia grzybiczego. Z zewnętrznych leków przeciwgrzybiczych znaczne działanie przeciwzapalne wykazują cyklopiroks i terbinafina. Dostępne są również preparaty złożone zawierające dodatkowo kortykosteroid, mający za zadanie usunięcie towarzyszącego stanu zapalnego.
W leczeniu zewnętrznym ważna jest odpowiednia częstość stosowania leku oraz czas leczenia, który nie jest równoznaczny z czasem uzyskania poprawy klinicznej. Należy przestrzegać zaleceń lekarza odnośnie czasu i częstotliwości stosowania leku.
Jedynie w wybranych przypadkach grzybicy stóp, głównie w grzybicy z nadmiernym rogowaceniem wskazane jest leczenie wewnętrzne, polegające na przyjmowaniu preparatów terbinafiny lub itrakonazolu.
Do najczęstszych przyczyn braku powodzenia w leczeniu zakażeń grzybiczych stóp należą:
- nieodpowiedni zakres działania przeciwgrzybiczego stosowanego preparatu
- nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych przez pacjenta, np.
nieregularne stosowanie leku, zbyt wczesne zakończenie leczenia - nieprzestrzeganie zalecenia dezynfekcji obuwia