Glukoza [mocz]

Glukoza [mocz]
Spis treści
  1. Materiał biologiczny
  2. Wartości prawidłowe glukozy w moczu
  3. Wartości podwyższone glukozy w moczu
Glukoza jest to cukier prosty, zbudowany z sześciu atomów węgla. Jest to podstawowe źródło energii każdej żywej komórki. Stężenie glukozy w surowicy krwi jest wykładnikiem ogólnoustrojowej przemiany węglowodanowej. Stężenie glukozy jest precyzyjnie regulowane głównie na drodze hormonalnej.

Występowanie glukozurii (obecność glukozy w moczu) przy prawidłowym stężeniu glukozy we krwi wymaga potwierdzenia swoistości stwierdzonego wyniku gdyż stosowane metody redukcyjne oznaczenia glukozy w moczu dają dodatnią reakcję również z niektórymi lekami (witamina C, tetracykliny, salicylany) oraz z innymi cukrami (laktozą, fruktozą, galaktozą). Testy papierkowe stosowane do oznaczenia glukozy w moczu są swoiste dla tego cukru i jednak witamina C daje fałszywie ujemną reakcję.

Materiał biologiczny

Mocz

Wartości prawidłowe glukozy w moczu

W moczu prawidłowym stężenie glukozy wynosi 0,1-0,8 mmol/l (1-15 mg/dl) i jest niewykrywalne stosowanymi paskami testowymi. Glukoza jest całkowicie resorbowana kanalikach bliższych (proksymalnych) a stężenie progowe we krwi przy którym w moczu pojawia się glukoza wynosi około 180 mg/dl.

Jednostki tradycyjne: <15 mg/dl
Jednostki SI: <0,84 mmol/l

Wartości podwyższone glukozy w moczu

  • Przekroczenie progu nerkowego dla glukozy, czyli stężenie glukozy we krwi wynosi ponad 10 mmol/l (180 mg/dl). Ilość wydalanej wówczas z moczem glukozy u chorych na cukrzycę odzwierciedla wartość glikemii.
  • Uszkodzenie kanalików nerkowych
  • Wrodzony defekt cewki proksymalnej zespół Fanconiego
  • Gruczolaki z komórek dokrewnych przysadki
  • Po wstrzyknięciu adrenaliny (przejściowo podnosi poziom cukru we krwi)

Ocena artykułu

3.7
z 46 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(9)
4
 
(23)
3
 
(7)
2
 
(5)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.7 z 46 głosów

70%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty