Fetyszyzm

Fetyszyzm
Fetyszyzm (seksualny symbolizm) - to jedno z najbardziej rozpowszechnionych odchyleń zachowania seksualnego, w którym wszelkie odczucia seksualne są wywołane przez kontakt z pewnym obiektem, dostarczającym zaspokojenia seksualnego. Tym obiektem może być skóra, biust, włosy, bielizna, buty, męski zarost itp. Symbolizuje on partnera seksualnego i stanowi jego ekwiwalent nie tylko wystarczający do uzyskania podniecenia i orgazmu, lecz preferowany do tego celu. W ten sposób do zaspokojenia seksualnego nie jest potrzebny partner w całości, gdyż istnieje związek między podnieceniem seksualnym a częściami ciała ludzkiego lub określonymi przedmiotami martwymi. Wydaje się, że największą rolę w powstawaniu fetyszyzmu odgrywa utrwalenie się skojarzeń przedmiotów z silnymi stanami podniecenia seksualnego.

W szerszym ujęciu do fetyszyzmu można by zaliczyć pedofilię, gerontofilię, zoofilię, transwestytyzm czy dendrofilię (miłość do drzew).

Ważne jest rozróżnienie między rysami fetyszystycznymi mieszczącymi się w granicach normy, a takimi, które wchodzą w zakres odchyleń seksualnych, gdy fetyszem staje się część ciała człowieka. Gdy np. włosy są nieodzowne do wzbudzenia zainteresowania seksualnego, lecz pozostają fragmentami osoby, z którą tworzy się układ partnerski, wchodzi to w zakres normy. Zachowanie takie staje się dewiacyjne, gdy do uzyskania podniecenia seksualnego wystarczają same włosy i to obcięte, bez obecności uprzedniej ich właścicielki.

Fetyszyzm mały charakteryzuje się tym, że podniecenie i zaspokojenie seksualne możliwe jest tylko wtedy, gdy partnerka (partner) ma cechę o charakterze fetysza. Ten rodzaj fetyszyzmu może być wbudowany w układ partnerski, gdy np. żona zaakceptuje upodobania męża do jedwabnej odzieży.

Fetyszyzm duży przejawia się tym, że fetysz nie służy jako symbol ukochanej osoby, lecz wogóle ją zastępuje. Widok lub dotknięcie fetysza (butów, włosów, rękawiczek) podniecają fetyszystę i dają mu zaspokojenie seksualne. Ten rodzaj fetyszyzmu nie może być wbudowany w partnerstwo.

Antyfetyszyzm - polega na tym, że określona część ciała, zapach lub część garderoby partnera mogą być silnymi hamulcami seksualnymi uniemożliwiającymi odbycie prawidłowego stosunku seksualnego i osiągnięcie rozkoszy. Oddziaływanie antyfetysza przez dłuższy czas może spowodować wystąpienie zniechęcenia seksualnego.

Retifizm - odmiana fetyszyzmu skojarzonego z masochizmem, w której buty spełniają rolę fetysza. Nazwa pochodzi od nazwiska literata francuskiego Nicolasa Edmonde Retif de la Bretonne, który w swych dziełach opisywał retifizm.

Polucjonizm - zaspokojenie seksualne przez pobrudzenie nasieniem ubioru kobiety.

Pigmalionizm - postać fetyszyzmu skojarzona z oglądactwem, np. uprawianie samogwałtu w czasie oglądania fotosów aktorek filmowych; najczęściej jest wyrazem głodu seksualnego i braku możliwości odbywania prawidłowych stosunków płciowych.

Narcyzm - fetyszem jest własne ciało; może on przejawiać się nie tylko w miłości do własnego ciała, lecz także w samopodziwianiu swych właściwości psychicznych. Narcysta może się związać z człowiekiem, u którego dostrzega podziw dla siebie. Miłość partnera odczuwa on jako potwierdzenie swej atrakcyjności. Podnietę seksualną stanowi dla narcysty całe własne ciało lub narządy płciowe, a zwłaszcza wzwiedziony członek. Wytrysk nasienia następuje często wskutek wymiany pocałunków z własnym obrazem lustrzanym.

Automonoseksualizm - rolę fetysza spełnia własne ciało, lecz upodobnione do ciała osoby płci odmiennej, np. przez odpowiednie ubranie.

Heterochromofilia - odmienny kolor skóry partnera seksualnego spełnia rolę fetysza.

Fetyszyzm deformacyjny - fetyszem są zniekształcenia lub okaleczenia ciała, np. kikuty poamputacyjne oraz wszelkie upośledzenia zmysłów człowieka; jego odmianą jest aegrotofilia tj. skłonność do utrzymywania stosunków płciowych z kalekami.

Grawiditofilia - rolę fetysza pełni brzuch ciężarnej kobiety.

Kleptomania - uzyskiwanie podniecenia i rozkoszy seksualnej przy kradzieży fetysza, przy czym istotne nie jest posiadanie skradzionego przedmiotu, lecz fakt samej kradzieży. Dla kleptomana kradzież jest namiastką spółkowania.

Ekskrementofilia - odmiana fetyszyzmu skojarzonego z masochizmem i sadyzmem, w której wydaliny ludzkie (mocz, kał, ślina, nasienie, krew miesiączkowa) pełnią rolę fetysza.

Wyróżnia się tu:

  • wąchanie moczu - urofilia lub urolagnia
  • wąchanie kału - koprofilia lub koprolagnia
  • spożywanie moczu - urofagia
  • spożywanie kału - koprofagia lub skatofagia
  • podglądanie kobiet przy oddawaniu moczu lub stolca
  • picie lub dotykanie ustami moczu lub kału

Urolalia - wulgarne słownictwo związane z moczem lub kałem

Koprolalia - niektórzy dewianci nie mogą uzyskać satysfakcji seksualnej, jeśli nie używają przekleństw w czasie odbywania stosunku.

Nekrofilia - rolę fetysza odgrywa martwe ciało człowieka; może być ona skojarzona ze skłonnościami sadystycznymi; jej specyficzną formą jest zmuszanie partnerki seksualnej do udawania zmarłej.

Pygofilia - fetyszyzm pośladków

Podofilia - fetyszyzm stóp

Trichofilia - fetyszyzm włosów.

Ocena artykułu

3.77
z 43 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(10)
4
 
(21)
3
 
(6)
2
 
(4)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.77 z 43 głosów

72%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty