Czy wzdęcia po posiłku są objawem chorej wątroby?

Czy wzdęcia po posiłku są objawem chorej wątroby?
Spis treści
  1. Wzdęcia po posiłku - co mogą oznaczać?
  2. Jakie objawy daje chora wątroba?
  3. Badanie wątroby - laboratoryjne i obrazowe

Wzdęcia po posiłku - co mogą oznaczać?

Wzdęcia po posiłku zazwyczaj powiązane są z prozaicznymi przyczynami. Wśród nich wyróżnia się między innymi jednorazowe spożycie zbyt dużej porcji, zjedzenie pokarmów, na które dana osoba jest uczulona bądź wykazuje nadwrażliwość lub po prostu spożycie potraw lub produktów o właściwościach wzdymających. Czasem jednak okazuje się, że wzdęcia pojawiają się coraz częściej – niezależnie od rodzaju zjadanych pokarmów, ich ilości czy jakości. Jeśli dodatkowo wzdęciom towarzyszy ból, znaczne powiększenie obwodu brzucha, wielodniowe zaparcia czy biegunki tłuszczowe – wówczas należy zgłosić się do lekarza w celu wykonania szczegółowej diagnostyki.

Choroby i dolegliwości, które mogą objawiać się bolesnymi i długotrwałymi wzdęciami po posiłku, to przede wszystkim:

  • celiakia, nietolerancja glutenu lub laktozy czy inne alergie pokarmowe;
  • zespół jelita drażliwego;
  • choroba Leśniowskiego i Crohna;
  • przerost Helicobater pylori (H. pylori);
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
  • zatrucie pokarmowe (zwłaszcza w podróży);
  • stosowanie niektórych leków przeciwzapalnych;
  • procedury związane ze stymulacją jajników (na przykład przy przygotowaniach do in vitro);
  • endometrioza (wówczas powiększenie obwodu brzucha niekoniecznie powiązane jest z posiłkami).

Jeśli w wyniku diagnostyki wszystkie wymienione powyżej powody i schorzenia zostaną wykluczone, wówczas przyczyn uporczywych wzdęć po posiłkach można poszukiwać w chorobach wątroby. Nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem tego organu mogą być bowiem pomylone z innymi objawami.

Jakie objawy daje chora wątroba?

Objawy w postaci wzdęć, powiększenia się obwodu brzucha na stałe (bez przyczyny w postaci zwiększenia masy ciała) oraz ból i tkliwość brzucha mogą wskazywać na choroby wątroby, takie jak:

  • marskość wątroby (towarzyszy jej również intensywne odbijanie po posiłkach, zmniejszenie apetytu, uczucie ciężaru w brzuchu);
  • niealkoholowe i alkoholowe stłuszczenie wątroby (obserwuje się wówczas również ból w prawym podżebrzu);
  • nowotwory wątroby (którym często towarzyszy wodobrzusze – czyli pojawienie się płynu w jamie brzusznej);
  • zapalenia wątroby – ostre i przewlekłe, o różnym podłożu.

Oprócz wzdęć, bólu pod prawym łukiem żebrowym, wodobrzusza widocznego w obrazie USG czy odbijania się, choroby wątroby mogą objawiać się także nudnościami i wymiotami, nagłą utratą masy ciała (przy powiększającym się obwodzie brzucha) oraz utratą apetytu, a także zaburzeniami w gospodarce cukrowej i cholesterolowej.

Badanie wątroby - laboratoryjne i obrazowe

W przypadku podejrzenia chorób lub nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby, diagnostyka obejmuje przede wszystkim badania krwi. Parametry pozwalające na ocenę czynności wątroby to między innymi:

  • poziom albumin – czyli białka produkowanego przez wątrobę, odpowiadającego za transport różnych substancji we krwi, utrzymywania jej prawidłowego pH oraz za inne funkcje;
  • poziom aktywności enzymu wątrobowego ALT – czyli aminotransferazy alaninowej, której podwyższenie może świadczyć o rozwoju ostrych lub przewlekłych chorób wątroby;
  • poziom aktywności enzymu wątrobowego AST – czyli aminotransferazy asparaginianowej, której podwyższenie może oznaczać uszkodzenie wątroby.

Oczywiście wśród badań laboratoryjnych z krwi wyróżniamy także inne parametry, pomagające określić stan wątroby – w tym poziom ALP, obecność antygenów wykorzystywanych w diagnostyce wirusowych chorób wątroby i pozostałe wskaźniki (więcej informacji o badaniach laboratoryjnych znajduje się tutaj: https://www.synevo.pl/badania-watroby/).

Kompleksową diagnostykę chorób wątroby powinny uzupełnić badania obrazowe, takie jak USG jamy brzusznej i – jeśli to konieczne – USG Doppler w celu oceny przepływów, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy laparoskopia

Ocena artykułu

5
 
(0)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
0 z 0 głosów

0%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty