Czerniak złośliwy
- Czynniki ryzyka czerniaka złośliwego
- Rodzaje znamion skórnych
- Objawy czerniaka
- Rozpoznawanie czerniaka złośliwego
- Postacie kliniczne czerniaka skóry
- Klasyfikacja TNM czerniaka
- Leczenie czerniaka
- Rokowanie w czerniaku
Czynniki ryzyka czerniaka złośliwego
W zachorowaniu na czerniaka dużą rolę odgrywają:
- Czynniki genetyczne - Co najmniej cztery geny, zlokalizowane w chromosomach 1p, 6q, 7 i 9 mogą odgrywać rolę w powstawaniu czerniaka. Gen supresorowy zlokalizowany w chromosomie 9p21 jest prawdopodobnie związany z rodzinnym wystepowaniem czerniaka.
Rodzinne znamiona atypowe i zespół czerniakowy (Familial atypical mole and melanoma syndrome - FAM-M), znany uprzednio jako zespół znamion dysplastycznych, charakteryzuje się obecnością licznych znamion dysplastycznych występujących u dwóch lub większej liczby członków najbliższej rodziny. Prawdopodobieństwo transformacji tych znamion w czerniaka jest małe. Po identyfikacji pacjenta jako mającego zespół FAM-M, należy poddać go wraz z jego krewnymi okresowej kontroli onkologicznej. - zachorowania w przeszłości - Ryzyko wystąpienia drugiego czerniaka u chorego, u którego wcześniej wystąpił ten nowotwór wynosi od 3% do 5%.
- zmieniajace sie znamiona, znamiona atypowe
- jasna skóra, jasne włosy, niebieskie oczy
- skłonność do oparzeń słonecznych ekspozycja na promienie słoneczne i związane z tym oparzenia.
- oparzenie słoneczne w dziecinstwie lub młodości
Rodzaje znamion skórnych
Około 40-50% czerniaków złośliwych wywodzi się z melanocytów w obrębie znamion natomiast pozostałe rozwijają się z melanocytów znajdujących się w skórze nie zmienionej. Czerniak częściej rozwija się na podłożu znamion melanocytarnych powstających na skutek nieprawidłowości rozwojowych skóry w życiu płodowym oraz plam barwnikowych. Najczęsciej występującymi znamionami są:
- Znamię łączące (znamię brzeżne, naevus junctionalis, marginalis) - Płaskie lub nieznacznie wyniosłe jasno- lub ciemnobrunatne ognisko wielkości do 10 mm pojawiające sę najczęśćiej w wieku dziecięcym lub w okresie przekwitania. Znamię łączące powstaje w wyniku gromadzenia się melanocytów na gronicy skórno-naskórkowej. Najczęściej umiejscawiają się na dłoniach, stopach i genitaliach.
- Znamię śródskórne (naevus intradermalis) - Niewielki brązowy lub różowobrunatny guzek do 5mm średnicy, dobrze odgraniczony od otoczenia najczęściej występujący w wieku młodzięńczym lub dorosłym. Znamię to rzadko ulega przemianie złośliwej.
- Znamię złożone (naevus compositus) - Najczęściej występujące znamię o wyniosłej i nierównej powierzchni czasem pokrytej włosami umiejscowione na skórze tułowia. W okresie wzrostu czybko ulega intensywnej pigmentacji. Znamię to rzadko ulega przemianie złośliwej.
- Znamię błękitne (naevus coeruleus) - Zmiana niewielka, nieco wyniosła, o jednolitym czarnoniebieskim zabarwieniu, najczęściej spotykana na twarzy, przedramionach, grzbiecie rąk i stóp oraz pośladkach, może powstać w każdym wieku, ale najczęściej jest wrodzona, bez tendencji do powiększania się. Niezmiernie rzadko ulega przemianie złośliwej.
- Znamię barwnikowe wrodzone (naevus congenitalis) - Najczęściej jest to zmiana powyżej 1,5cm średnicy, chociaż zdarzają się zmian olbrzymie osiągające ponad 20cm. Znamię wrodzone jest nieznacznie wyniesione ponad powierzchnię skóry, jest mocno ubarwione i porośnięte włosami, na głowie może mieć kolor skóry i być silnie pofałdowane. Znamię wrodzone zaliczane jest do stanów przedczerniakowych. Przemiana złośliwa dotyczy około 4% - 10% znamion.
- Znamię dysplastyczne (naevus dysplasticus, atypicus) Znamiona o średnicy zazwyczaj od 5-12mm o różnorodnym zabarwieniu od jasnobrązowego do ciemnobrunatnego z różową obwódką. Mają zwykłe nieregularne i nieostre granice czasami o lekko wzniesionej powierzchni. Częściej występują w obrębie osłoniętej skóry pośladków, klatki piersiowej i owłosionej skóry głowy. Znamiona dysplastyczne mogą przybywać ciągle nawet po 35 roku życia. Ryzyko wystąpienia czerniaka u osób ze znamieniem dysplastycznym jest 3 - 7 razy wyższa niż w przypadku braku tych znamion.
- Znamię Spitza (melanoma juvenile) - Znamię występuje głównie u dzieci chociaż mogą pojawić się również w późniejszym wieku. Zmiana ta jest zwykle pojedyncza, różowa, rzadziej brązowa lub czarna, występuje najczęściej na twarzy, ramionach lub udach. Jej powierzchnia jest gładka lub brodawkowata, często z licznymi rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi (teleangiektazje).
- Plamy barwnikowe, soczewicowate (melanosis lentigines, melanosis Hutchinson) - Płaskie plamy lub lekko wyniosłe o jednolitym zabarwieniu od brązowego do czarenego powstałe wskutek wrostu liczby melanocytów na granicy skórno-naskórkowej. Rozwijają się przez wiele lat, czasami ulegają regresji. Najczęściej występują u ludzi starszych głównie w obrębie twarzy i szyi, przedramion, okolicy barkowej. Pod wpływem słońca nie ciemnieją a ich liczba nie zwiększa się.
Objawy czerniaka
Czerniak złośliwy może mieć różne postaci, jednak najczęściej jest to plama o nierównym ciemnym czarno-brązowym zabarwieniu. Mimo że w nazwie jest zawarte określenie czerniak to występuje również postać bezbarwna tzn o barwie skóry. Bardzo pomocne w ocenie czy zmiana ma charakter nowotworowy jest posługiwanie się regułą ABCDE.
Rozpoznawanie czerniaka złośliwego
Największą rolę w skutecznym leczeniu czerniaka odgrywa profilaktyka i wczesne rozpoznanie choroby. Zmiany rozpoznane wcześnie i usunięte całkowicie udaje się wyleczyć nawet w 90 - 100%. Najlepiej rokują czerniaki wywodzące się z plam soczewicowatych i powierzchownie szerzące się, najgorzej - guzkowe, bezbarwnikowe oraz te, które rozwijają się w czasie ciąży i połogu.
Aby wcześnie rozpoznać podejrzane o nowotworowy charakter zmiany należy conajmniej raz w miesiącu:
- stojąc przodem do lustra i pomagając sobie ręcznym lusterkiem obejrzyj swoją skórę z przodu i z tyłu - szukaj nowych zmian lub starych, które zmieniły swój wygląd
- unieś ramiona i obejrzyj je dokładnie z każdej strony
- obejrzyj dokładnie przedramiona począwszy od palców aż do łokci z obydwu stron
- obejrzyj dokładnie kończyny dolne, zwracając uwagę na palce i powierzchnie między palcami
- używając lusterka obejrzyj kark i szyję
W czasie oglądania zmian na swoim ciele warto stosować się do reguły ABCD, co oznacza, że należy zwrócić szczególną rolę na:
- A = asymetrię znamienia (ang.asymetria), która polega na tym, że jedna połowa znamienia różni się od drugiej
- B = obrzeże znamienia (ang. border), które może wykazywać nierówności, może mieć wypustki
- C = kolor znamienia (ang. color), który jest różny w różnych częściach znamienia (od barwy białej i niebieskawej, do czerwonej, brązowej i czarnej)
- D = średnica znamienia (ang. diameter) - należy zwrócić uwagę na każde znamię, które ma 6 mm średnicy lub więcej, a także na każde, które powiększyło się lub wzniosło ponad powierzchnię skóry
Inne cechy znamion, na które powinniśmy zwrócić uwagę, to:
- krwawienie lub sączenie ze znamion
- zaczerwienienie wokół znamienia
- swędzenie
- obrzęk
- ból
Szczególną trudność diagnostyczną sprawiają czerniaki nie zawierające barwnika, gdyż wtedy prawidłowe rozpoznanie musi być potwierdzona dodatkowymi badaniami histochemicznymi. Każda zmiana w znamieniu barwnikowym powinna zostać oceniona przez lekarza za pomocą diaskopu. Jednak podstawę rozpoznania stanowi badanie histopatologiczne znamienia barwnikowego usuniętego w całości z marginesem zdrowej skóry. Nie należy pobierać wycinków, gdyż może być to jedną z przyczyn wywołujących przemianę nowotworową łagodnego znamienia. Znamion barwnikowych nie należy również usuwać za pomocą krioterapii czy lasera, gdyż nie jest możliwe późniejsze wyonanie badania histopatologicznego z tak usuniętej zmiany.
Warto podkreślić, że usunięcie znamienia w całości nigdy nie powoduje jego przemiany nowotworowej i powstania przerzutów.
Postacie kliniczne czerniaka skóry
Opisano cztery podstawowe odmiany czernaika:
- postać powierzchowna (SSM - superficial spreading melanoma) - Postać stanowiąca około 70% wszystkich czerniaków, która może umiejscawiać się w dowolnym miejscu na skórze, przez pewien okres czasu rozprzestrzenia się powierzchownie, aby później wkroczyć w tzw. pionową fazę rozrostu i naciekać głębsze warstwy skóry. Odmiana ta najczęściej występuje n akończynach dolnych u kobiet i na tułowiu u mężczyzn. Zmiana chorobowa zwykle ma postać ogniska o wzniesionych, stwardniałych brzegach w którego obrębie występują często czerwone, białe i niebieskie plamki lub małe, często wypułke niebieskoczarne guzki. Na powierzchni wykwitu stwierdza się często drobne wgłębienia.
- postać guzowata (NM - nodular melanoma) – Postać ta stanowi około 15 % wszystkich czerniaków. Może rozwijać w dowolnej lokalizacji i ma postać ciemnych, wyniosłych grudek lub ogniska o zróżnicowanym zabarwieniu od pełowiobiałego przez szare do czarnego. W sporadycznych przypadkach czerniak guzkowy może nie zawierać barwnika. Jego naciekanie ma od samego początku charakter pionowy, toteż prowadzi do szybszego zajęcia tkanki podskórnej, częstszych przerzutów i szybszej śmierci.
- czerniak w plamie soczewicowatej (LMM - lentigo malignant melanoma) - Postać stanowiąca 5% przypadków rozwijająca się ze złośliwej plamy soczewicowatej. Umiejscowiony jest na twarzy lub w innych odsłoniętych okolicach ciała u starszych osób. Zazwyczaj przybiera postać dużej, jasnobrązopwej lub brunatnej plamy o średnicy od 2-6cm, z ciemnobrunatnymi lub czarnymi kropkami rozmieszczonymi nieregularnie w jej obrębie.
- czerniak u umiejscowieniu kończynowym (acrolentiginous melanoma) - Postać stanowiąca około 5% wszystkich przypadków czerniaka, umiejscowiona zwykle na dłoniach i powierzchni podeszwowej stóp oraz w okoicach podpaznokciowych. Postać ta jest najczęściej spotykana u przedstawicielu rasy czarnej.
Klasyfikacja TNM czerniaka
Podstawowym systemem klasyfikacji czerniaka jest skala TNM.
Cechę T (wielkość guza)
- T0 - nie stwierdza się guza pierwotnego
- Tx - nie można ocenić guza pierwotnego
- Tis - melanoma in-situ (atypical melanocytic hyperplasia, severe melanocytic dysplasia), Io Clarka(naskórek)
- T1 - grubość < 0,75 mm, IIo Clarka (warstwa brodawkowata)
- T2 - grubość 0,75 - 1,5 mm, IIIo Clarka (pogranicze warstwy brodawkowatej i siateczkowatej)
- T3 - grubość 1,51 - 4,0 mm: IVo Clarka (warstwa siateczkowata)
a) 1,51 - 3,0 mm,
b) 3,0 - 4,0 mm, - pT4 - grubość > 4,0 mm, Clark V (tkanka podskórna)
A - i/lub naciekanie tkanki tłuszczowej
B - ogniska satelitarne w promieniu do 2 cm od guza pierwotnego
Cecha N ( okoliczne węzły chłonne)
- Nx - nie można ocenić węzłów chłonnych
- N0 - nie stwierdza się przerzutów (węzły nie powiększone)
- N1 - przerzuty do 3 cm średnicy
- N2 - przerzuty o średnicy powyżej 3 cm lub/i przerzuty in-transit
- N2a - węzły regionalne o średnicy powyżej 3 cm
- N2b - przerzuty in-transit
- N2c - N2a + N2b
Wśród przerzutów miejscowych wyróżnia się:
- przerzuty satelitarne (w bezpośrednim otoczeniu guza),
- przerzuty tranzytowe (umiejscowione w przebiegu naczyń chłonnych)
- przerzuty do węzłów chłonnych położonych w najbliższym otoczeniu guza.
Cecha M (przerzuty odległe)
- M0 - nie stwierdza się obecności przerzutów odległych
- Mx - nie można ocenić obecności przerzutów odległych
- M1 - przerzuty odległe
- M1a - w skórze, tkance podskórnej lub w węzłach chłonnych pozaregionalnych
- M1b - do narządów wewnętrznych
Przerzuty odległe mogą być zlokalizowane m.in. w płucach, wątrobie, kościach, mózgu. Pierwsze przerzuty mogą niestety od razu pojawiać się w narządach wewnętrznych.
Klasyfikacja kliniczna czerniaka wg AJCC (American Joint Cancer Committe)
- IA - czerniak zlokalizowany; grubość naciekania < 0,75 mm, I/IIo Clarka (T1N0M0)
- IB - czerniak zlokalizowany; grubość naciekania 0,76 - 1,50 mm, IIIo Clarka (T2N0M0)
- IIA- czerniak zlokalizowany; grubość naciekania 1,51 - 4,0 mm, IVo Clarka (T3N0M0)
- IIB- czerniak zlokalizowany; grubość naciekania > 4,0 mm, Vo Clarka (T4N0M0)
- III - ograniczone przerzuty do węzłów chłonnych regionalnych (mniej niż 5 węzłów zajętych przez przerzuty) (każde T, N1,M0)
- IV - zaawansowane przerzuty do regionalnych węzłów chłonnych (każde T, N2, M0) lub każdy chory z przerzutami odległymi (każde T, każde N, M1)
Oceny złośliwości czerniaka dokonuje się w zależności od głębokości naciekania skóry (ocena histologiczna według Clarka):
- Io Clarka(naskórek) - melanoma in-situ
- IIo Clarka (warstwa brodawkowata) grubość naciekania < 0,75 mm,
- IIIo Clarka (pogranicze warstwy brodawkowatej i siateczkowatej)- grubość naciekania 0,75 - 1,5 mm,
- IVo Clarka (warstwa siateczkowata) - grubość naciekania 1,51 - 4,0 mm
- Vo Clark (tkanka podskórna)- grubość naciekania > 4,0 mm,
Leczenie czerniaka
Podstawową metodą leczenia czerniaka jest jego chirurgiczne wycięcie z marginesem przynajmniej 1 - 3 cm skóry zdrowej, w zależności od umiejscowienia i głębokości naciekania łącznie z wycięciem regionalnych wezłów chłonnych.
W przypadku wystąpienia tzw. przerzutów skuteczną metodą może okazać się chemioterapia stosowana w leczeniu paliatywnym oraz jako leczenie uzupełniające. Z innych metod czasem stosuje się radioterapię głównie w przypadku pojedyńczych przerzutów oraz jako leczenie paliatywne przerzutów do kości i wątroby.
Rokowanie w czerniaku
Przeżycie 5-letnie w czerniaku o grubości do 0,75 mm wynosi około 100%. Przeżycie 15-letnie u chorych z I stopniem zaawansowania klinicznego wynosi 47%, z II stopniem - 38%, III - 13%, zaś z IV - 2%. Bardzo źle rokuje obecność przerzutów do regionalnych węzłów chłonnych oraz obecność przerzutów odległych.