Co powinien umieć dwulatek? Na co zwracać uwagę?

Co powinien umieć dwulatek? Na co zwracać uwagę?
Spis treści
  1. Co na pewno powinien umieć dwulatek
  2. Dwulatek chętnie poszerza słownictwo
  3. Dwuletnie dziecko pewnie chodzi, skacze i samodzielnie buduje z klocków
  4. Dynamiczne emocje dwulatka służą budowaniu poczucia tożsamości i stawiania zdrowych granic

Dwuletnie dziecko przekracza kilka, ważnych progów rozwojowych w obszarach mowy i umiejętności poznawczych, sprawności manualnych, czyli motorycznych oraz kompetencji emocjonalno-społecznych. Dwulatek chętnie angażuje się w nowe czynności, o ile zapewnimy mu poczucie bezpieczeństwa. Zazwyczaj reaguje on również frustracją, kiedy czuje się źle. Każdy z tych obszarów rozwoju dziecka w wieku dwu lat może jednak przebiegać nietypowo, dlatego warto sięgać do artykułów specjalistów, aby właściwie monitorować rozwój dziecka.

Co na pewno powinien umieć dwulatek

Pytanie, co powinien umieć dwulatek, często niepokoi rodziców. Oczywiście osiąganie norm rozwojowych może mieć różnorodny, zindywidualizowany przebieg, jednak kilka kluczowych umiejętności dwulatka powinno zostać już przez dziecko osiągniętych. W obszarze mowy dziecko dwuletnie jest w stanie budować dwu lub trzywyrazowe zdania. 

W obszarze emocjonalnym prawidłowo rozwijających się dwulatków pojawiają się już emocje społeczne takie jak wstyd lub zazdrość. Nieobecność którejkolwiek z tych sprawności wymaga obserwacji i profilaktycznej konsultacji z pediatrą lub psychologiem, aby wykluczyć ewentualne problemy rozwojowe. 

Co powinien umieć dwulatek.jpg

Dwulatek chętnie poszerza słownictwo

Obszar mowy dwulatka rozwija się bardzo dynamicznie. Dwuletnie dziecko harmonijnie się rozwijające buduje zdania z dwu, trzech słów. Potrafi także nadać im intonację, tworząc pytania lub prośby. W drugim roku życia dziecko komentuje już otaczający je świat twierdząc na przykład, że jest zimno, chce spać lub babcia śpiewa mu piosenkę. Pamiętajmy jednak, że dwulatek ciągle trudno skupia uwagę oraz ulega wybuchom złości. W ten sposób uczy się stawiania granic, których nie należy łamać siłą. Dwuletnie dziecko odczuwa już silne emocje, ciągle ucząc się je komunikować innym.

Dwuletnie dziecko pewnie chodzi, skacze i samodzielnie buduje z klocków

W drugim roku życia dziecko porusza się coraz pewniej. Dwulatek chodzi samodzielnie do przodu, do tyłu i skręca na boki. W swobodnej zabawie dwuletnie dziecko umie już postawić wieżę z klocków, nawet sześciu, łatwo odkręca i przykręca śrubki oraz bez kłopotu zwija matę, bez trudu wiec wybierzesz prezent dla 2 latka. Dzieci nieco bardziej uzdolnione muzycznie tańczą w rytm melodii, nucą zasłyszane piosenki lub naśladują ruchy innych dzieci. Obszar rozwoju motoryki to pewne chodzenie i różnorodne ruchy, od podskoków do swobodnych obrotów. Prawidłowa waga dziecka 2 lata mieści się miedzy 10 a 16 kg w zależności od płci.

Dynamiczne emocje dwulatka służą budowaniu poczucia tożsamości i stawiania zdrowych granic

Dwuletnie dziecko ciągle najlepiej czuje się w towarzystwie znanych mu dorosłych, jednak potrafi już również nawiązać kontakt z rówieśnikami. Umie się przywitać, podać rękę, powiedzieć, jak ma na imię w formie "jestem Jaś". Drugi rok życia to także konglomerat wielu emocji społecznych: wstydu, strachu, dumy, zazdrości. Dziecko może się wstydzić, jeśli zostanie pozostawione w towarzystwie nieznanych mu osób lub zazdrościć rodzeństwu nowej zabawki. Potrafi także powiedzieć, że jest mu smutno. Ważnym elementem rozwoju dwuletniego dziecka jest tak zwany "bunt dwulatka".

Co powinien umieć dwulatek (2).jpg

Dziecko może odmówić włożenia przygotowanych dla niego spodenek albo spożycia posiłku. Należy wówczas dać mu szansę wyboru, a trudne emocje, takie jak złość, histeryczny płacz, a nawet rzucanie się po podłodze przeczekać, zapewniając dziecku bezpieczne warunki ekspresji. Jest to naturalny proces budowania przez dziecko tożsamości, przekonań o tym, co lubi, a czego nie chce, a także szkoła stawiania zdrowych granic sobie i światu. Pamiętajmy zawsze, że normy rozwojowe to tylko orientacyjne progi wzrastania dziecka i nawet jeśli jego rozwój nie przebiega typowo, nie oznacza to od razu zaburzenia lub choroby. Warto jednak sięgać po literaturę fachową i sprawdzone artykuły edukacyjne oraz konsultować swoje wątpliwości z lekarzem pediatrą, który - w razie potrzeby - skieruje dziecko do specjalisty.

 

Ocena artykułu

5
 
(0)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
0 z 0 głosów

0%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty