Brodawki narządów płciowych

Brodawki narządów płciowych
Spis treści
  1. Epidemiologia brodawek płciowych
  2. Objawy brodawek narządów płciowych
  3. Rozpoznanie brodawek płciowych
  4. Zapobieganie brodawkom płciowym
  5. Leczenie brodawek

Brodawki narządów płciowych znane również pod nazwą brodawki weneryczne lub kłykciny kończyste wywołane są przez ludzki wirus brodawczaka (human papillomavirus , HPV ) typu 1, 2, 6, 11, 16 i 18 przekazywany najczęściej podczas stosunków płciowych.

Epidemiologia brodawek płciowych

Kłykciny rozwijają się zwykle w miejscach ciepłych i wilgotnych- w worku napletkowym, w rowku zażołędnym, w ujściu cewki moczowej, na trzonie prącia, na sromie, kroczu u kobiet, ścianie pochwy i szyjce macicy. U homoseksualistów kłykciny często występują w okolicy odbytu i odbytnicy. Czas od zakażenia do pojawienia się zmian może trwać od 1-6 miesięcy.

Brodawki mogą utrzymywać się całymi latami. W czasie ciąży kłykciny mogą rosnąć wyjątkowo szybko, ale często znikają zaraz po porodzie. Obserwuje sie dość częste nawroty.

Objawy brodawek narządów płciowych

Kłykciny pojawiają się zwykle w miejscach ciepłych i wilgotnych jako małe, drobne, miękkie, wilgotne, różowe lub czerwone grudki czasami o kalafiorowatym, uszypułowatym kształcie. Niekiedy występują pojedynczo jednak częściej spotyka się je w grupie.
Kłykciny kończyste mogą nie wywoływać żadnych objawów, chociaż czasami może wystąpić pieczenie, tkliwość czy nawet ból

Rozpoznanie brodawek płciowych

Kłykciny kończyste mogą zostać rozpoznane już podczas badania fizykalnego na podstawie ich wyglądu. Należy jednak różnicować je z kłykcinami płaskimi występującymi w przypadku zakażenia kiłą. W przypadku kłykcin o nietypowym wyglądzie lub długo utrzymujących się należy wykonać badanie mikroskopowe w celu wykluczenia raka. Należy również badać wszystkich partnerów seksualnych w kierunku zakażenia wirusem brodawczaka.

Zapobieganie brodawkom płciowym

Najlepsze metody zapobiegania polegają na:

  • unikaniu stosunków seksualnych
  • pozostawanie w związku monogamicznym z osobą niezarażoną
  • odbywanie stosunków tylko z osobami, które nie mają kłykcin kończystych
Używanie prezerwatyw może pomóc w zapobieganiu rozszerzaniu się zakażenia, chociaż prezerwatywy nie zawsze mogą zakryć całą zakażoną powierzchnię. Ryzyko wzrasta, gdy osoba zakażona innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, odbywa stosunki płciowe z wieloma partnerami, żyje w złych warunkach mieszkaniowych, źle się odżywia, nie dba o higienę, pali papierosy, ma niedobory witamin, przyjmuje określone leki, czy cierpi na choroby obniżające odporność immunologiczną takie jak AIDS.

Leczenie brodawek

Lecenie brodawek narządów płciowych zależy od rozmiarów i lokalizacji kłykcin i chociaż brodawki mogą być one usunięte to wywołujące je wirus pozostaje w organiźmie i jest przyczyną częstych nawrotów.

Specjalistycznego leczenia wymagają kobiety w ciąży u których występują kłykciny, które jeśli są małe to mogą być leczone za pomocą leków zewnętrznych, nakładanych na skórę. W niektórych przypadkach są one zamrażane przy pomocy płynnego azotu (krioterapia), co prowadzi do ich zniknięcia. Natomiast postępowanie w przypadku większych zmian wymaga zastosowania laseroterapii, elektrokoagulacji, czy wycięcia chirurgicznego.

Jeśli inne metody są nieskuteczne i kłykciny nawracają wówczas skuteczną metodą może okazaćsię wstrzyknięcie niewielkiej ilości interferowu alfa do każdej kłykciny.

Podczas leczenie ważne jest zaprzestanie aktywności seksualnej do czasu ukończenia leczenia.

Ocena artykułu

4.47
z 43 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(31)
4
 
(6)
3
 
(2)
2
 
(3)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.47 z 43 głosów

86%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty