Bóle pleców

Bóle pleców

Większość dolegliwości bólowych ze strony pleców nie ma przyczyny patologicznej. W ostatnich latach geneza tego bólu uległa swoistej rewolucji. W przeszłości większość przypadków wiązano z tzw. “wpadniętym dyskiem” (włóknistym krążkiem łączącym kręgi). W rzeczywistości krążek ten nie wypada, lecz może ulec uszkodzeniu, gdy podziałają nań duże i gwałtowne siły (np. przy nagłym skręcie lub w czasie podźwignięcia). Uszkodzona część krążka wsuwa się pomiędzy kręgi i jeśli napotka na swojej drodze nerw, powoduje duże dolegliwości bólowe. Znacznie częściej jednak ból spowodowany jest uszkodzeniem drobnych naczyń krwionośnych przebiegających w pobliżu nerwów.

Przyczyny bólu pleców

Dźwiganie ciężkich przedmiotów czy intensywne ćwiczenia bez rozgrzewki mogą doprowadzić do przeciążenia czy nawet uszkodzenia mięśni przykręgosłupowych, a gwałtowne ruchy mogą nadwyrężyć czy doprowadzić do naderwania więzadeł stawowych, rezultat czego odczujemy w postaci dotkliwego bólu. Najnowsze teorie mówią także, że to nie krążki międzykręgowe pełnią rolę “amortyzatorów” - obecnie wiadomo, że to mięśnie i więzadła grzbietu pełnią rolę “pochłaniaczy” energii wyzwolonej z w czasie ruchu. Tłumaczy to, dlaczego ból pochodzenia mechanicznego znacznie częściej występuje u osób mało aktywnych fizycznie. A jak można wzmocnić swoje plecy?

Spacerując, pływając, jeżdżąc na rowerze ćwicząc pod okiem trenera. Można też zapobiec bólom pleców korzystając w trakcie siedzącej pracy z odpowiednio wyprofilowanego krzesła, podnosząc przedmioty uginając kolana, a nie zginając plecy, dźwigając zakupy rozłożone równomiernie w obu rękach, instalując zlew w kuchni na wysokości łokcia, myjąc zęby stojąc prosto z podniesioną głową, prasując na siedząco, śpiąc na twardym materacu i zwracając uwagę przy kupnie samochodu na konstrukcję siedzenia...

Oczywiście bóle pleców mogą być spowodowane również innymi, groźniejszymi przyczynami.

Oto one:

 1. Uporczywy ból, nasilający się w nocy z towarzyszącym mrowieniem i drętwieniem kończyn, męczliwością mięśni, a także w zaawansowanych przypadkach nietrzymaniem moczu i kału.
  - przyczyna - guz rdzenia kręgowego
  - co robić ? - zgłoś się jak najszybciej do lekarza.

 2. Silny ból w okolicy lędźwiowej narastający przy próbach skrętów, zginania się, przy kaszlu i podnoszeniu ciężarów.
  - przyczyna - wypadnięcie dysku międzykręgowego
  - co robić ? - połóż się i to najlepiej na twardym materacu, weź środek przeciwbólowy oraz zamów wizytę lekarza ortopedy

 3. Nawracający ból lędźwi, który może nasilać się w nocy z towarzyszącą sztywnością i bólem okolicy biodra, lędźwi lub karku, a także szybkie męczenie się, utrata wagi i apetytu, nawracające stany podgorączkowe i zaburzenia widzenia.
  - przyczyna - zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (rzadkie zapalenie stawów dotyczące głównie mężczyzn, choroba rozpoczyna się przed 40 r.ż.)
  - co robić ? - zgłoś się do lekarza ( w międzyczasie pomocne są: fizykoterapia, masaż, ćwiczenia rozciągające i środki przeciwbólowe).

 4. Sztywność oraz dolegliwości bólowe w okolicy lędźwi, pośladków oraz kończyn dolnych i górnych, kłopoty z poruszaniem się i zginaniem, nierzadko obrzęki drobnych stawów.
  - przyczyna - zapalenie stawów
  - co robić ? - rano bierz ciepły prysznic lub kąpiel, który zlikwiduje sztywność, na obrzęknięte stawy stosuj zimne okłady, gimnastykuj się, możesz spróbować kremów zawierających salicylany, które zmniejszą ból lub środki przeciwbólowe w tabletkach, ale raczej te przyjazne żołądkowi (powlekane), bądź pod kontrolą lekarza reumatologa.

 5. Bóle lędźwi z towarzyszącymi częstymi złamaniami (np. nadgarstka czy biodra), zmiany w posturze występujące u kobiet.
  - przyczyny - zrzeszotnienie kości (osteoporoza spowodowana odwapnieniem w wyniku niedoboru estrogenu w okresie przekwitania)
  - co robić ? - stosować dietę bogatą w wapń, uzupełnianą wapniem (min. 1500 mg dziennie) i magnezem w tabletkach, gimnastykuj się, bądź pod kontrolą lekarza.

 6. Ból lędźwi u kobiet ciężarnych powyżej 4-tego miesiąca.
  - przyczyna - ucisk zwiększonego ciężaru na lędźwie i kręgosłup (silny ból może być oznaką wczesnego porodu)
  - co robić ? - unikać długiego stania, spać na twardym materacu, siadać na krześle dobrze podpierającym lędźwie, unikać butów na wysokim obcasie, a w celu zmniejszenia bólu zamiast tabletek stosować ciepłe okłady na plecy.

 7. Ból po jednej stronie pleców, tuż powyżej pasa z towarzyszącym złym samopoczuciem i gorączką.
  - przyczyna - ostre infekcyjne zapalenie nerek
  - co robić ? - zgłoś się natychmiast do lekarza - konieczna jest analiza moczu i leczenie antybiotykami.

Zaklad Patomorfologii Szpitala Wolskiego w Warszawie

Ocena artykułu

3.69
z 232 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(46)
4
 
(116)
3
 
(35)
2
 
(23)
1
 
(12)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.69 z 232 głosów

70%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

  Podobne teksty