Bakterie [mocz]

Bakterie [mocz]
Spis treści
  1. Materiał biologiczny
  2. Wartości prawidłowe obecności bakterii w moczu
  3. Wartości podwyższone dotyczące bakterii w moczu
W stanach fizjologicznych w drogach moczowych nie stwierdza się obecności bakterii poza końcowym odcinkiem cewki moczowej w związku z czym w moczu zdrowego człowieka występuje niewielka ilość różnych drobnoustrojów.

Materiał biologiczny

Mocz

Wartości prawidłowe obecności bakterii w moczu

W warunkach fizjologicznych ilość drobnoustrojów w 1ml świeżo oddanego moczu nie przekracza 10 000.

Wartości podwyższone dotyczące bakterii w moczu

Obecność więcej niż 100 000 bakterii w 1ml moczu określa się jako "bakteriomocz znamienny" i świadczy o stanie zapalnym układu moczowego. Jednak nie stwierdzenie znamiennej bakteriurii nie wyklucza istnienia zakażenia narządów układu moczowego. Znamiennemu bakteriomoczowi w 50% towarzyszy zwiększona leukocyturia. Do najczęściej stwierdzanych drobnoustrojów będących przyczyną stanów zapalnych dróg moczowych należą: pałeczka okrężnicy (E.coli), pałeczka ropy błekitnej, pałeczki grupy Klebsiella, pałeczki z rodziny Enterobacteraceae, gronkowce.

Stwierdzenie ropomoczu bez wzrostu bakterii na zwykłych pożywkach określa się jako "ropomocz jałowy". W takich przypadkach należy podejrzewać zakażenie prątkiem gruźlicy, Mycoplasma, bakteriami beztlenowymi, grzybami (Candida albicans, Cryptococcus, Coccidioides, Aspergillus), wirusami (Adenowirusy) lub pasożytami. (Trichomonas vaginalis, Schistosoma haematobium)

Ocena artykułu

4.18
z 34 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(13)
4
 
(15)
3
 
(5)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.18 z 34 głosów

82%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty