Zmęczenie - plaga XXI wieku?

Zmęczenie - plaga XXI wieku?

Uznajemy zmęczenie za coś normalnego, przyzwyczajamy się do niego i nie zauważamy, że przeradza się w stan chroniczny… A tymczasem w organizmie toczy się wiele procesów działających na naszą niekorzyść. Na co uważać? Które nawyki należy koniecznie wykorzenić? Przeanalizuj poniższe kwestie i zastanów się, czy są wśród nich takie, które dotyczą Ciebie?

 

Przyczyny zmęczenia – te oczywiste i te mniej świadome

Jedną z najczęstszych przyczyn przemęczenia jest nadmierne obciążenie układu nerwowego, dlatego poza poniższymi informacjami warto przeczytać również krótki artykuł „Jakie witaminy na stres i nerwy?”, który znajdziesz tu: https://zdrowersi.pl/blog/news/jakie-witaminy-na-stres-i-nerwy

 

Przyczyny zmęczenia spowodowane czynnikami zewnętrznymi, środowiskowymi:

 

Presja czasu i przytłaczająca ilość obowiązków w pracy… - zamykasz biuro i masz czas dla siebie i rodziny, czy przynosisz zadania zawodowe do domu?

 

Dostępność dla innych niemalże całą dobę…Do której godziny odbierasz telefony i odpowiadasz na maile, szczególnie te z pracy? Czy nie przyzwyczajasz otoczenia, że jesteś cały czas online?

 

Brak odpoczynku, odpowiedniej ilości snu i należytej regeneracji…Powyższe punkty pociągają za sobą następne… Ile godzin przeznaczasz na sen? Dobrze sypiasz czy zauważasz już pierwsze oznaki zaburzeń snu? Zbyt krótki sen nie pozwala na pełną regenerację – przedłużanie takiego stanu rozpoczyna kaskadę niepożądanych efektów zdrowotnych, w tym przemęczenia.

 

Jedzenie „w biegu”, często produktów, które nigdy nie powinny trafić do naszego żołądka…

Spożywasz posiłki o regularnych porach i masz przemyślane to, co zjesz w ciągu dnia czy idziesz na żywioł? Jedzenie to nasze paliwo –  dobrze zbilansowane posiłki dostarczają konkretnej dawki energii. Natomiast jeśli wrzucisz w siebie „śmieciowe jedzenie”, organizm będzie ociężały. Pamiętaj też, że jelita to nasz drugi mózg. Można powiedzieć, że stanowią  swoiste centrum zarządzania organizmem. Im zdrowsza flora bakteryjna, tym lepiej. Dlatego zajrzyj tu: https://zdrowersi.pl/suplementy-probiotyki-192

 

Brak odpowiedniej ilości i jakości nawodnienia….Uczucie pragnienia już świadczy o kilkuprocentowym odwodnieniu. A wzrastanie poziomu odwodnienia niesie ze sobą obniżenie koncentracji, mniejszą wydolność umysłową, ból głowy, kołatanie serca. Zmęczenie i ospałość.

Uważaj! Połączenie wytężonej aktywności fizycznej (np. biegania, forsownych treningów) choćby z niewielkim poziomem odwodnienia może przyczynić się do wycieńczenia organizmu!

 

Przyczyny przemęczenia wynikające z czynników wewnętrznych, które stanowią często kontynuację lub skutki czynników zewnętrznych:

 

- niedobory witamin, minerałów i aminokwasów,

- efekt ekspozycji na chroniczny stres,

- nadmiar wolnych rodników,

- niewydolność narządów lub obniżenie ich wydolności wskutek odwodnienia,

- zatrucie metalami ciężkimi, nadmiar złogów i innych zanieczyszczeń (np. Palenie papierosów czy wdychanie zanieczyszczonego powietrzna oddziałuje szkodliwie nie tylko na układ oddechowy!),

- zakażenia pasożytnicze,

- źle dobrana terapia hormonalna, w tym antykoncepcja hormonalna,

- choroby: anemia, choroby autoimmunologiczne, problemy tarczycowe, nadmiar potasu, schorzenia sercowo-krążeniowe, cukrzyca, otyłość.

 

Ciągłe zmęczenie jakie witaminy?

 

Dużo tych czynników, prawda? Pierwsza i najważniejsza sprawa – jeśli możesz usunąć jakąkolwiek z przyczyn z punktu 1., zrób to koniecznie! Do tego, poza preparatami opisanymi w artykule „Jakie witaminy na stres i nerwy” polecamy antyoksydanty: https://zdrowersi.pl/suplementy-antyoksydanty-176 . Antyoksydanty, inaczej przeciwutleniacze, niwelują nadmiar wolnych rodników (oksydantów) i ich szkodliwego oddziaływania na organizm. Jest ich wiele, dlatego warto wybrać preparat odpowiadający konkretnym potrzebom. Na zmęczenie i brak energii najlepsza wydaje się naturalna astaksantyna – najsilniejszy antyoksydant, który również znajdziesz pod powyższym linkiem.

 

Nigdy nie bagatelizuj przedłużającego się przemęczenia. Jeżeli wiesz, że żyjesz zdrowo, racjonalnie i wypisane w punkcie 1. czynniki nie dotyczą Ciebie, koniecznie udaj się do lekarza.

 

 

 

Ocena artykułu

5
 
(0)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
0 z 0 głosów

0%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty