Szkorbut - przyczyny, objawy, skutki

Szkorbut - przyczyny, objawy, skutki
Spis treści
  1. Szkorbut - przyczyny
  2. Szkorbut - objawy
  3. Szkorbut - skutki
  4. Szkorbut u dzieci

Szkorbut (zwany też glińcem) to choroba, która obecnie występuje stosunkowo rzadko. Główną przyczyną szkorbutu jest niedobór kwasu askorbinowego, czyli witaminy C w organizmie. Witamina C musi być dostarczana w pożywieniu, ponieważ nie jest syntetyzowana w organizmie człowieka. Na szkorbut narażone są szczególnie małe dzieci oraz niemowlęta. Choroba może dotknąć także osoby z zaburzeniami żywienia lub chorujące na zaburzenia dotyczące wchłaniania witaminy C. Szkorbut może wywoływać poważne oraz dalekosiężne skutki zdrowotne, dlatego warto zapoznać się z jego profilaktyką oraz metodami leczenia.

Szkorbut - przyczyny

Główną przyczyną występowania szkorbutu jest niedobór kwasu askorbinowego w dostarczanym do organizmu pożywieniu. Niedostateczna ilość witaminy C dostarczana jest zazwyczaj w przypadku, gdy zamiast karmienia piersią, kobiety wybierają karmienie pokarmem sztucznym. Może on nie zawierać wystarczających ilości witaminy C do odpowiedniego rozwoju dziecka. Właśnie dlatego na chorobę tę narażone są szczególnie niemowlęta. Niedostarczanie odpowiedniej ilości składników odżywczych również może wywołać niedobór witaminy C. Szkorbut obecnie najczęściej występuje w państwach ubogich i słabo rozwiniętych, gdzie występuje największa skala głodu.  

Szkorbut - objawy

Szkorbut to choroba, którą może sygnalizować wiele różnych symptomów. Niedobór witaminy C, który jest główną przyczyną choroby, powoduje zaburzenia w syntezie kolagenu. W związku z tym choroba wpływa przede wszystkim na tkankę łączną i wywołuje zaburzenia w gojeniu się ran oraz funkcjonowaniu tkanki kostnej. Do głównych objawów tej choroby należą:

  • ogólne osłabienie organizmu, ospałość i anemia,
  • krwawienia,
  • choroby dziąseł (np. krwawienie, zapalenie dziąseł), chwianie się oraz wypadanie zębów ,
  • powolne gojenie się ran,
  • defekty kostne,
  • bóle stawów i kości, bóle mięśniowe i patologiczne złamania kości,
  • zmiany skórne w postaci wybroczyn, wysypki,
  • suchość w ustach,
  • suchość oczu, nadwrażliwość oczu na światło, wylewy podspojówkowe,
  • zaburzenia w pracy płuc oraz serca, duszności,
  • opóźniony wzrost mięśni i kości u niemowląt.

Pierwszymi, najczęściej spotykanymi objawami szkorbutu, są zazwyczaj: ogólne osłabienie organizmu pacjenta, zmniejszenie wydolności fizycznej oraz anemia czy apatia (ospałość). Obserwowana jest też zwiększona podatność na infekcje.  Z czasem symptomy tej choroby mogą się zaostrzać. Wówczas pojawiają się bóle: mięśni, kości, stawów, choroby w jamie ustnej czy też zmiany na skórze. Chorobie towarzyszyć mogą również zaburzenia neurologiczne, a nawet stany depresyjne.

Szkorbut - skutki

Nieleczony szkorbut w zaawansowanym stadium może prowadzić nawet do wystąpienia zaburzeń neurologicznych. U pacjenta mogą pojawić się też problemy na podłożu psychologicznym, jak stany depresyjne. W wyjątkowo zaawansowanych stanach mogą wystąpić gorączka, drgawki, neuropatia. Niedobór witaminy C, występujący przez długi okres, może prowadzić też do podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi oraz powstawania zmian miażdżycowych czy nowotworowych.

Szkorbut u dzieci

Szkorbut to obecnie rzadko występująca choroba. Najczęściej spotykana jest ona u dzieci. Zapobiegnięciu wystąpienia choroby służy dostarczanie odpowiednich ilości witaminy C od najmłodszych lat. Witaminę C, czyli kwas askorbinowy, możemy znaleźć m.in. w owocach cytrusowych, natce pietruszki, rokitniku, owocach dzikiej róży, kapuście, pomidorach czy też brokułach. W dostarczaniu witaminy C do organizmu dziecka może pomóc też podawanie mu specjalnych suplementów diety. Przykładem mogą być tu witaminowe żelki lub musujący granulat VisolVit Junior, przeznaczone dla dzieci już od 3. roku życia. Poza witaminą C, każdy z tych suplementów zawiera w sobie kompozycję niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania witamin, wspomagających organizm szczególnie w okresie jesienno-zimowym oraz w czasie intensywnego umysłowego lub fizycznego wysiłku .Ta niezbędna dawka witaminy C, dostarczana w przyjemnej dla dziecka w formie, ochroni każdą pociechę przed niedoborem kwasu askorbinowego, będącego przyczyną szkorbutu.


Chcesz zagwarantować swojemu dziecku odpowiednią dawkę witaminy C? Wejdź na https://visolvit.pl/produkty/.

 

Ocena artykułu

5
 
(0)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
0 z 0 głosów

0%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty