Rezonans magnetyczny - jak to wygląda?

Rezonans magnetyczny - jak to wygląda?

Rezonans magnetyczny to obecnie jedno z najnowocześniejszych nieinwazyjnych badań, które odnosi się do diagnostyki obrazowej. Za jego sprawą możliwe jest zajrzenie do organizmu pacjenta, a także niezwykle dokładne ujrzenie przekrojów tkanek oraz narządów w wielu płaszczyznach. Co warto wiedzieć na ten temat?

Na jakiej zasadzie działa rezonans magnetyczny?

W czasie badanie rezonansem magnetycznym wykorzystywane jest specjalne pole magnetyczne, któremu podlegają wszelkie atomy. Jest ono wytwarzane za sprawą bardzo silnego nadprzewodzącego magnesu, którego zadaniem jest emisji fal elektromagnetycznych w radiowym paśmie. Kiedy fala ta dotrze do tkanek, doprowadzi do wzbudzenia protonów, jakie znajdują się w jądrach wodory, które należą do składu wody zawartej w naszych tkankach. W czasie, gdy protony będą powracały do wyjściowego stanu, będą oddawały nadmiar energii w formie impulsu elektromagnetycznego. To właśnie ten sygnał jest wychwytywany, przetwarzany oraz wyświetlany na ekranie monitora. 

AdobeStock_142524837_maly.jpg

Jak przygotować się do badanie rezonansem magnetycznym?

Na badanie musimy zabrać ze sobą kompletną dokumentację medyczną mówiącą schorzeniu, z jakim się borykamy. To niezwykle ważne, dlatego nie możemy o tym zapomnieć. Przed samym procesem zostaniemy poproszeni przez specjalistę o ściągnięcie wszelkich metalowych urządzeń. W związku z tym na badanie nie warto ubierać biżuterii, gdyż i tak będziemy zmuszeni ją ściągnąć. Co więcej, lekarz zapyta nas, czy w naszym ciele znajdują się jakiekolwiek metalowe elementy. Nie możemy również nie wspomnieć, że przed rezonansem magnetycznym głowy nie powinniśmy stosować makijażu lub też lakieru do włosów.

lekarka.jpg

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym?

Cały proces trwa od 10 do nawet 90 minut. Badana osoba zostaje umieszczona na specjalnym, wysuwanym stole, który znajduje się w samym centrum skanera MRI. Pacjent powinien wygodnie się ułożyć oraz leżeć w pełni nieruchomo. W przeciwnym razie obraz badanie może wyjść zniekształcony. W przypadku, gdy dana osoba nie jest w stanie spokojnie leżeć za sprawą choroby, powinna ona otrzymać leki uspokajające a w skrajnych wypadkach nawet znieczulenie ogólne. Pacjent znajdujący się w środku magnesu ma stały kontakt z personelem, dlatego nie mamy się czym martwić. W czasie badania będzie on słyszał pukający dźwięk, który możemy porównać do wirującej pralki. Stół może się poruszać celem wykonanie kilku obrazów. Niekiedy konieczne będzie zastosowanie kontrastu, który występuje w formie wstrzykanego środka. Dzięki niemu możliwe jest ocenienie samej struktury oraz funkcji narządów i tkanek.

Przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego

AdobeStock_335547117.jpeg

Jednym z najważniejszych przeciwwskazań do rezonansu magnetycznego jest posiadanie wszczepionego rozrusznika serca. Pole magnetyczne, jakie wytwarza aparat MRI, może doprowadzić do zakłóceń, które negatywnie wpłynęłyby na zdrowie pacjenta. Nie możemy również nie wspomnieć o tym, że należy zachować szczególną ostrożność w przypadku osób, które mają w swoim ciele wszelkie ciała obce. To zadanie leży już jednak w rękach konkretnego lekarza, którego o tym poinformujemy.

 

Ocena artykułu

5
 
(0)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
0 z 0 głosów

0%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty