Poznaj zasady diety kopenhaskiej - wady i zalety oraz przykładowy jadłospis

Poznaj zasady diety kopenhaskiej - wady i zalety oraz przykładowy jadłospis
Spis treści
 1. Czym jest dieta kopenhaska?
 2. Zasady, które muszą być bezwzględnie przestrzegane
 3. Zalety - przede wszystkim utrata wagi
 4. Wady - czy aby na pewno warto?
 5. Przykładowy jadłospis na 1 dzień:

Sezon wakacyjny w pełni, a to dla większości z nas oznacza długi wyczekiwany wypoczynek. Odsłaniamy coraz więcej ciała, co spowodowane jest wysoką temperaturą i chęcią złapania promieni słonecznych, po kilku zimnych miesiącach. Co jeżeli jednak nie czujemy się dobrze w swoim ciele i chciałybyśmy pozbyć się kilku nadprogramowych kilogramów? W takich momentach desperacko poszukujemy odpowiedniej diety, która pozwoli nam pozbyć się niechcianych centymetrów, w jak najkrótszym czasie. Dodatkowo, kreowany przez media obraz idealnego ciała, wpędza nas w coraz większe kompleksy. W poniższym artykule znajdziesz informacje o diecie kopenhaskiej, o jej wadach i zaletach, a także poznasz przykładowy jadłospis.

Czym jest dieta kopenhaska?

Dieta kopenhaska, jest bardzo rygorystycznym rodzajem diety, której stosowania wymaga dużo dyscypliny i samozaparcia. Jej założenia oparte są na bardzo dużym deficycie kalorycznym, co może być męczące nie tylko fizyczne, ale także psychicznie.  Decydując się na jej zastosowanie, warto wcześniej skonsultować się z lekarzem, a przynajmniej wykonać podstawowe badania, gdyż właśnie stan zdrowia, jest głównym determinantem możliwości wyboru tego rodzaju diety. Ponadto, jest ona wskazana jedynie dla osób dorosłych, co oznacza, że nie powinna być ona stosowana u dzieci i młodzieży, ze względu na ich ciągły rozwój. Znaczenie ma także rodzaj wykonywanej pracy, gdyż z uwagi na niewielką liczbę dostarczanych kalorii, nie jest odpowiednia dla osób pracujących fizycznie.

Przeczytaj także: Czy leczenie alergii jest bezpieczne w czasie pandemii?

Zasady, które muszą być bezwzględnie przestrzegane

Jak już wspomnieliśmy, dieta kopenhaska jest bardzo rygorystyczna i jedynie przestrzeganie wytyczonych zasad, przyniesie zamierzone efekty. Trwa ona 13 dni, podczas których organizmowi dostarczanych jest 500-900 kcal. Z uwagi na taką małą liczbę kalorii, konieczne jest dostarczanie organizmowi przynajmniej 2 litrów wody dziennie oraz kawy w takiej ilości, jaka podana jest w jadłospisie. Przygotowując posiłki należy zrezygnować z soli oraz różnego rodzaju przypraw.

dieta-woda.jpg

Zalety - przede wszystkim utrata wagi

Podstawą zaletą diety kopenhaskiej, jest utrata wagi. I to utrata naprawdę sporej ilości kilogramów, bo nawet 10 kg, w dosyć krótkim czasie. Plusem jest także fakt, że jesteśmy w stanie przygotować posiłki w bardzo krótkim czasie. Pamiętajmy jednak, że ze względu na tak duży niedobór kalorii, można ją stosować raz na jakiś czas i traktować jako formę oczyszczenia organizmu.

Wady - czy aby na pewno warto?

Mimo tak spektakularnych efektów, dieta ta nie jest polecana przez specjalistów od żywienia. Głównie spowodowane jest to wyniszczającym wręcz oddziaływaniem na organizm. Z powodu niskiej zawartości węglowodanów, dochodzi do zakwaszenia organizmu, co objawia się wzdęciami, zgagą, bólami głowy oraz ogólnym przemęczeniem. Kolejną wadą jest także możliwość efektu jojo, czyli powrotu do poprzedniej wagi. Spora część osób uważa także, że posiłki są po prostu niesmaczne, głównie na brak urozmaicenia oraz stosowania soli i przypraw.

jadlospis.jpg

Przykładowy jadłospis na 1 dzień:

Śniadanie:

 • 1 kubek czarnej kawy,
 • 1 kostka cukru

Obiad:

 • 1 duży befsztyk wołowy (200 g),
 • 1/3 główki sałaty (lub 5 liści) z łyżką oliwy z oliwek i sokiem z cytryny,
 • 1 surowy owoc (jabłko, ananas lub grejpfrut)

Kolacja:

 • 1 gruby (100 g) plaster (albo 5 chudszych) szynki (np. drobiowej),
 • 2/3 szklanki (niecała jedna szklanka!) jogurtu

Jeżeli naprawdę chcemy pozbyć się niechcianych kilogramów, pamiętajmy aby robić to z głową. Nie bójmy się także skorzystać z porady dietetyka, który ułoży nam zbilansowaną, dopasowaną do naszych potrzeb dietę, która pozwoli nam nie tylko schudnąć, ale także cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Nie zapominajmy także o ruchu, o który powinniśmy dbać każdego dnia. Możemy także sięgnąć po suplementy diety, które znajdziemy  w aptece internetowej wapteka.pl, które pomogą nam pozbyć się wody z organizmu lub też w naturalny sposób przyspieszą przemianą materii.

 

Ocena artykułu

5
 
(0)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
0 z 0 głosów

0%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

  Podobne teksty