Plastyka pochwy po ciąży - czym jest waginoplastyka?

Plastyka pochwy po ciąży - czym jest waginoplastyka?
Spis treści
  1. Waginoplastyka - co to takiego?
  2. Jak przebiega zabieg plastyki pochwy?
  3. Jak pacjentka powinna zadbać o siebie po zabiegu?
  4. Efekty zabiegu plastyki pochwy

Kobiety, które urodziły dziecko naturalnie, mogą doświadczać różnych dolegliwości ze strony układu rozrodczego. Jedną z nich jest zmiana kształtu pochwy, która wraz z kroczem została w czasie porodu nadmiernie rozciągnięta lub pękła. Mamom, które wciąż chcą cieszyć się dobrym zdrowiem intymnym i udanym życiem seksualnym, z pomocą przychodzi zabieg z zakresu ginekologii estetycznej. Czym jest waginoplastyka?

Waginoplastyka - co to takiego?

Jest to zabieg, który polega na zwężeniu i uelastycznieniu pochwy poprzez wycięcie nadmiaru tkanek (śluzówki) za pomocą skalpela lub lasera. Może go wykonać lekarz, który zajmuje się ginekologią estetyczną. Waginoplastyka ma na celu przywrócenie odpowiednich funkcji pochwy oraz powrót do jej prawidłowej anatomii.

Jak przebiega zabieg plastyki pochwy?

Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Lekarz dokonuje nacięcia na tylnej ścianie pochwy i usuwa nadmiar tkanki. Następnie używa rozpuszczalnych nici, by zszyć mięśnie i śluzówkę. Wejście do pochwy jest kształtowane zgodnie z życzeniem pacjentki. Często w trakcie waginoplastyki lekarze usuwają również blizny pozostałe po pęknięciach pochwy, czy po nacięciu krocza. Dlatego najczęściej integralną częścią zabiegu jest plastyka krocza (perineoplastyka). Niektóre pacjentki decydują się również na wykonanie korekty warg sromowych. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule pt.: „Czym jest labioplastyka?" .

Jak pacjentka powinna zadbać o siebie po zabiegu?

Do zabiegu waginoplastyki należy odpowiednio się przygotować. Lekarz przeprowadzi wywiad z pacjentką, a po zapoznaniu się z wynikami badań, podejmie decyzję o zgodzie na operację. Na dwa tygodnie przed jej terminem pacjentka powinna odstawić leki, które wpływają na krzepliwość krwi. Po operacji, która trwa do 90 minut, przez 24-godzinny pacjentka musi pozostać na obserwacji w klinice. Okres rekonwalescencji po waginoplastyce wynosi około 7 dni, jednak absencję seksualną należy zachować przez kolejne 2 miesiące. W początkowym okresie, gdy goi się rana pooperacyjna, może być konieczne stosowanie silnych środków przeciwbólowych. Zapisze je lekarz prowadzący pacjentkę. Po zabiegu może również wystąpić gorączka. Pacjentka powinna dbać o prawidłowe gojenie się krocza – podmywać je delikatnym płynem i osuszać szwy za pomocą papierowego ręcznika. Do czasu wizyty kontrolnej wskazane jest również spanie w koszuli nocnej.

Efekty zabiegu plastyki pochwy

Najważniejszym efektem waginoplastyki jest przywrócenie przyjemności ze współżycia seksualnego. Niektóre pacjentki mogą również zauważyć, że polepszeniu uległo ich zdrowie intymne oraz nawilżenie pochwy. Mimo widocznej poprawy funkcji pochwy, wiele kobiet odczuwa wstyd na myśl o zapisaniu się na konsultacje. Dlatego na spotkanie z lekarzem można umówić się przez Internet – warto sprawdzić, jak w praktyce wygląda plastyka pochwy na tourmedica.pl.

Zabieg waginoplastyki to dla wielu kobiet szansa na odzyskanie pewności siebie oraz pełnej sprawności seksualnej. Warto zapisać się na wizytę do specjalisty, który zajmuje się ginekologią estetyczną, by poprawić komfort swojego życia.

 

Ocena artykułu

5
 
(0)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
0 z 0 głosów

0%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty