Odzyskiwanie włosów

Odzyskiwanie włosów
Spis treści
  1. Odkrywanie łysiny
  2. Minoxidil w leczeniu łysienia
  3. Mityczne terapie leczenia łysienia
  4. Cienkie i grube włosy
Problemem wielu milionów ludzi na całym świecie, nie tylko mężczyzn choć u nich jest ono najbardziej zauważalne jest łysienie, często postrzegane jako coś bardzo niekorzystnego, ponieważ zwykle piękne, bujne włosy traktowane są jako oznaka młodości. Ich utrata może wywołać u wielu osób złe samopoczucie oraz obniżenie samooceny. Przyczyn wypadania włosów jest wiele, np silny stres, nieprawidłowa dieta odchudzająca, choroby tarczycy, niedokrwistość, liczne leki. W większości jednak w/w przypadków włosy ponownie zaczynają rosnąć gdy przyczyna je wywołująca zostanie wyeliminowana. Najczęstszą jednak odmianą łysienia jest tzw. łysienie typu męskiego- dziedziczna postać utraty włosów, w której dużą rolę odgrywają męskie hormony płciowe- androgeny. 

Kiedy jest mowa o odnowie włosów, należy na to spojrzeć z trzech różnych punktów widzenia.

  • Pierwszy, jest to podejście czysto medyczne- używanie minoxidilu- leku stymulującego porost włosów. Nie znaczy to jednak, że minoxidil jest właśnie poszukiwanym cudownym lekiem (panaceum), którego mężczyźni poszukiwali od 1150 roku przed naszą erą, kiedy to Egipcjanie pokrywali swe łysiny miksturą z tłuszczu ibeksa (górskiego kozła), lwa, krokodyla, węża.
  • Metody chirurgiczne, w tym transplantacja włosów są następnym, nowoczesnym podejściem.
  • I w końcu, istnieje sposób, który Juliusz Cezar, zgodnie z legendą, używał w czasach starożytnych. Najpotężniejszy człowiek rzymskiego imperium potrzebował wieńca z liści laurowych, aby zakryć swą powiększającą się łysinę. Współczesnym rozwiązaniem tego problemu może być sztukowanie włosów.

Odkrywanie łysiny

Podczas dyskusji o łysinie, która dotyka około 40 milionów mężczyzn oraz 20 milionów kobiet w samych tylko Stanach Zjednoczonych, głównym tematem jest cecha dziedziczona genetyczne, zwane androgennym wyłysieniem (androgenic alopecia) lub łysieniem typu męskiego. Dziewięćdziesiąt pięć procent przypadków utraty włosów jest spowodowane tym rodzajem łysienia. Ta odmiana łysienia może rozpoczynać się już w 20 roku życia. Charakterystyczna jest stopniowe cofanie się linii włosów, włosy na skroniach, ciemieniu, oraz czasem po bokach głowy stają się delikatniejsze, rzadsze. W końcu powstaje obwódka w kształcie podkowy, która obejmuje boki oraz tył głowy stopniowo prowadząc do całkowitego wyłysienia.

Trwają badania w poszukiwaniu sposobów na leczenie androgennego łysienia, które pozwoliłyby włosom odrosnąć na ogołoconej skórze owłosionej głowy (skalpie). Niestety, jedyne co możesz zrobić, jeśli jesteś mężczyzną, to przyjrzeć się głowie swojego ojca oraz głowie ojca matki i sprawdzić w jakim są stanie, ponieważ masz spore szanse skończyć w ten sposób. W łysieniu typu męskiego winowajcą jest dihydrotestosteron (DHT), który jest pochodną androgenu, hormonu męskiego. Krążący we krwi androgen jest przekształcany w DHT przez enzym 5 alfa reduktazę. Osoby z większą aktywnością tego enzymu mają więcej DHT, który wiąże się do receptorów na mieszkach włosowych. Jeśli są one zalewane przez DHT, wtedy z mieszków wyrastają coraz cieńsze i cieńsze włosy, aż do momentu kiedy nic już nie wyrasta, a wtedy mieszki zupełnie zanikają.

Minoxidil w leczeniu łysienia

Obecnie, jeśli chcesz, aby odrosły Twoje włosy, minoksidil do użytku zewnętrznego jest jedyną akceptowaną formą leczenia. Nie jest do końca jasne, jak minoksidil, lek doustny na nadciśnienie tętnicze, powoduje odrastanie włosów. Aby był skuteczny, minoksidil powinien być stosowany dwa razy dziennie. Badania kliniczne wykazują, że działa on lepiej u młodych ludzi, którzy stosunkowo niedawno stracili włosy. Badania te pokazują, że u 26 procent mężczyzn w wieku 18-49 lat dochodziło do średniego lub pełnego odrastania włosów po czteromiesięcznej terapii minoxidilem. Dodatkowe 33 procent miało minimalny odrost włosów. Jednakże wielu lekarzy uważa, że liczba pacjentów z tego rodzaju sukcesem jest znacznie niższa, a niektórych efekty leczenia ograniczają się tylko do mieszka. Jedną zaletą jest fakt, że pacjenci uważają, że tracą mniej włosów dzięki leczeniu minoksidilem. Ale czy takie wrażenie jest wynikiem mniejszej ilości wypadających włosów, czy ich zwiększonego wzrostu pozostaje nie wyjaśnione. Normalnie, człowiek traci około 100 włosów dziennie. Jednym z możliwych skutków ubocznych minoksidilu jest świąd skóry głowy. Inną niedogodnością jest to, że lek musi być używany przez całe życie, ponieważ inaczej odrośnięte włosy wypadną. No i fakt, że tylko ci, którym włosy wypadają z czubka głowy, a nie z przodu, mogą być kandydatami do takiej terapii. Badacze są jednak dobrej myśli, ponieważ pojawiać się ma coraz więcej produktów pobudzających porost włosów. Na przykład, Proscar (finasteride), obecnie używany w leczeniu powiększonego gruczołu krokowego, posiada pewne cechy antyandrogenne, które mogą mieć znaczenie w zwalczaniu utraty włosów. Teoretycznie jeśli powstałby lek blokujący przekształcanie testosteronu w DHT tylko na terenie skóry owłosionej głowy, to przestałyby wypadać włosy.

Mityczne terapie leczenia łysienia

Noszenie kapeluszy nie powoduje wyłysienia. Nie uleczy go również zwiększenie napływu krwi do mózgu. Masowanie czy szczotkowanie włosów również nie ma istotnego wpływu na poprawę stanu włosów. Chyba jednym z największych mitów jest czyszczenie włosów z wydzieliny łojowej (półpłynnej wydzieliny gruczołów przyczepionych do mieszka włosowego), co miałoby odblokować mieszki, a tym samym pozwolić włosom rosnąć. Chirurdzy mogą potwierdzić, że w czasie wykonywania przeszczepów nie znajduje się żadnych uwięzionych włosów. W Stanach Zjednoczonych w 1989 roku, FDA zabroniło sprzedaży wszystkich leków dostępnych bez recepty, takich jak kremy, płyny i inne środków do użytku zewnętrznego, które rzekomo miały powodować wzrost włosów, czy zapobiegać łysieniu. Były również zorganizowane akcje przeciwko firmom, które nie posłuchały nakazu. Wciąż pełno jest ogłoszeń o produktach do pielęgnacji włosów, czy sugerujących pomoc w odzyskaniu włosów.

Cienkie i grube włosy

Podczas gdy minoxidil i inne produkty oparte na minoksidilu dają pacjentom nadzieję na odrost włosów, inna część przemysłu od kosmetyki włosa dwoi się i troi zabiegając o klienta. Salony piękności, sklepy oferują całą gamę produktów, które mają sprawić, że nasze włosy staną się grubsze i gęstsze.
Nie rozwiążą one problemu łysiny, jednakże mogą być szczególnie przydatne u kobiet, ponieważ wywołują one wrażenie większej ilości włosów.
Wizyta w sklepie przekonuje nas o ogromnej liczbie szamponów, odżywek, żeli, pianek, czy środków zwiększających objętość włosów, które walczą ze sobą o Twoje pieniądze. Na wielu opakowaniach są wręcz zalecenia, w stylu- do cienkich włosów, czy do odrastania włosów. Budzą niepewność, czy tego rodzaju oświadczenia są zgodne z prawem. Każdy nowy produkt, który miałby powodować odrost włosów, powinien mieć udowodnioną skuteczność i zgodę odpowiednich urzędów. Jak dotąd tylko w przypadku minoxidilu udowodniono skuteczność.
Wiele z tych produktów służy do pogrubiania włosa poprzez pokrywanie go chemicznymi substancjami, zwanymi polimerami. Włos jest naładowany ujemnie, a polimery plusowo, co powoduje, że mogą one przylegać do jego powierzchni. Włos zachowuje również wilgotność, co powoduje poszerzenie jego obwodu.
Tzw."trwała" także pozwala stworzyć obraz włosów układających się i gęstszych. Wiele osób reklamujących takie środki mówi, że prowitamina B5 (pantenol) prowadzi do gęstszych włosów. Specjaliści zalecają, aż tak temu nie dowierzać, ponieważ zgodnie z opinią w firmie, takie działanie nigdy nie zostało udowodnione. Tak przy okazji, istnieją produkty, które po prostu barwią Twój skalp, tak, że z daleka przypomina to włosy. Ale jeśli podejdzie się do danej osoby, to widać, że głowa została pomalowana, lub pokryta pudrem.

Ocena artykułu

4.09
z 199 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(69)
4
 
(90)
3
 
(30)
2
 
(8)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.09 z 199 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty