Komórki macierzyste a leczenie chorób

Komórki macierzyste a leczenie chorób
Spis treści
 1. Co to są komórki macierzyste?
 2. Jakie choroby można leczyć komórkami macierzystymi?
 3. Kogo można leczyć komórkami macierzystymi?

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej dzięki swoim właściwościom mogą zostać wykorzystane w terapii wielu ciężkich chorób, które do tej pory uważano za nieuleczalne. Pobiera się je w trakcie porodu i przechowuje w banku komórek macierzystych nawet przez kilkadziesiąt lat.

Co to są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste mają zdolność do szybkiego i intensywnego namnażania się, a dzięki temu, że są niewyspecjalizowane, mogą przekształcić się w dowolną tkankę organizmu człowieka. Ich źródłem może być szpik kostny, krew obwodowa, a także krew pępowinowa, sznur pępowiny i łożysko.

Istnieje kilka rodzajów komórek macierzystych. Uważa się, że ich najlepszym źródłem jest krew pępowinowa, ponieważ są bardziej pierwotne i mają lepszą zdolność do intensywnego namnażania się, niż te pozyskiwane ze szpiku kostnego. Ich przeszczepienie wiąże się także z mniejszym ryzykiem powikłań. Dzięki temu uznaje się je za skuteczniejsze w leczeniu ciężkich chorób.

Pobranie komórek macierzystych z krwi pępowinowej odbywa się podczas porodu, zaraz po przecięciu pępowiny. Zabieg jest w pełni bezpieczny i nie niesie za sobą ryzyka powikłań. Materiał transportuje się ze szpitala do banku komórek macierzystych, gdzie przechowuje się go w bardzo niskiej temperaturze. Dzięki temu takie bankowanie może trwać nawet kilkadziesiąt lat, a komórki macierzyste nie tracą swoich właściwości.

Jakie choroby można leczyć komórkami macierzystymi?

Lista chorób, które mogą być leczone komórkami macierzystymi zawiera kilkadziesiąt pozycji. Wśród nich są ciężkie schorzenia, które do niedawna były uznawane za nieuleczalne. Przeszczep komórek macierzystych można wykonać u pacjentów chorych na:

 • białaczkę ostrą lub przewlekłą,
 • zespoły rozrostowe układu chłonnego,
 • autyzm,
 • choroby fagocytów,
 • schorzenia związane z brakiem enzymów,
 • niektóre choroby dziedziczne i nowotwory złośliwe.

Kogo można leczyć komórkami macierzystymi?

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mogą zostać wykorzystane w terapii dziecka, przy którego porodzie zostały pobrane. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, mogą skorzystać z nich również członkowie najbliższej rodziny. W takiej sytuacji należy powiadomić lekarza prowadzącego o fakcie bankowania komórek macierzystych.

Z leczenia komórkami macierzystymi mogą skorzystać też osoby niespokrewnione z dawcą. Taka możliwość istnieje dzięki publicznym bankom komórek macierzystych. Rodzice nowo narodzonych dzieci przekazują je charytatywnie na rzecz ciężko chorych pacjentów.

 

Ocena artykułu

5
 
(0)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
2 z 1 głosów

0%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

  Podobne teksty