Jakie mleko modyfikowane? Czym się kierować przy wyborze?

Jakie mleko modyfikowane? Czym się kierować przy wyborze?
Spis treści
  1. Czym są mleka modyfikowane?
  2. Co ważne przy wyborze?
  3. Mleko modyfikowane do zadań specjalnych

Matka natura tak stworzyła kobiecy organizm, by po narodzinach dziecka jego rodzicielka mogła karmić piersią. Pokarm ten jest bogaty we wszystkie cenne składniki odżywcze, w tym przeciwciała. O ile kiedyś, kiedy kobieta nie mogła karmić piersią, był duży kłopot, bo nie było żadnych zamienników, o tyle teraz są mleka modyfikowane.

Producenci mleka tego typu dbają, by ich formuła była dopracowana w jak najwyższym stopniu. Skład mleka ma być zbliżony do składu kobiecego mleka. Dzięki temu do organizmu maluszka trafiają podobne składniki, które również będą wspierać jego zdrowie. Kiedy staje się przed wyborem mleka dla dziecka, wybór do najprostszych nie należy. Już samych podstawowych produktów o dobrym składzie jest sporo, a do tego dochodzą mleka przygotowane z myślą o dodatkowych potrzebach, jak zapobieganie kolkom, czy ulewaniu. Po co w takim razie sięgnąć?

Czym są mleka modyfikowane?

Mleka modyfikowane niekoniecznie każdemu będą kojarzyć się dobrze. Powszechnie uważa się, że to, co jest modyfikowane, zdrowe nie jest. Jednak produkty dla dzieci są starannie komponowane, a nad ich składem pracuje sztab specjalistów od żywienia niemowląt. Najczęściej mleko dla dzieci powstaje z mleka krowiego. Nie jest tajemnicą, że dzieci nie mogą spożywać mleka krowiego w czystej postaci. Nie tylko wywołuje silne reakcje alergiczne, ale także wpływa na pogorszenie pracy układu pokarmowego, czy nerek. Stąd właśnie konieczna jest jego modyfikacja.

Przede wszystkim w mleku modyfikowanym jest zdecydowanie mniej białka, za to większa jest ilość białek serwatkowych. Oprócz tego w mleku dla niemowląt są inne proporcje tłuszczów, kwasów tłuszczowych, węglowodanów, soli mineralnych. Cały proces modyfikacji jest pod ścisłą kontrolą specjalistów.

Co ważne przy wyborze?

Chociaż wszystkie mleka modyfikowane są dopracowane, nie każde z nich będzie odpowiednie dla tego samego dziecka. Przede wszystkim wprowadzając nowe mleko modyfikowane, należy bacznie obserwować dziecko. Reakcja na takie nowości może być różna od braku jakichkolwiek problemów, po reakcje alergiczne. Niestety czasem trzeba wypróbować kilka, by trafić na to właściwe.

Idąc do apteki lub dobrego sklepu, zobaczymy najczęściej takie nazwy jak Nan, Bebilon, Hipp, Bebiko, Enfamil. Są one najpopularniejsze, ale nie jedyne. Jeśli dziecko nie ma wyraźnych przeciwwskazań i mleka na receptę, najlepiej zacząć od którejś z tych marek. Są łatwo dostępne i przede wszystkim cieszą się dobrymi rekomendacjami. W końcu zdrowie maluszka jest najważniejsze.

Drugim czynnikiem, który bierze się pod uwagę, to cyferka, jaka pojawia się na opakowaniu. W zależności od tego, w jakim wieku jest dziecko, potrzebuje witamin i innych składników odżywczych w innych proporcjach. Gdyby kobieta w dalszym ciągu karmiła piersią, mogłaby zauważyć, że konsystencja jej pokarmu się zmienia. O to także zadbała matka natura, a w przypadku mlek modyfikowanych — sztab fachowców. I tak znajdziemy cyfry od 1 do 5. Dla noworodka kupuje się numer 1, w okolicy 6. miesiąca sięga się po numer 2, po roku po numer 3, po ukończeniu 2 lat po 4 i dla przedszkolaków po 5, choć na tym etapie część rodziców odchodzi już od mleka modyfikowanego.

Mleko modyfikowane do zadań specjalnych

"Jeśli dziecko jest zdrowe i nie ma żadnych kłopotów z alergiami ani układem pokarmowym, zazwyczaj nie ma też problemów z doborem mleka. Jest też grupa maluszków, która potrzebuje specjalnych mieszanek. Jest cała gama produktów przygotowanych pod kątem poszczególnych dolegliwości i wystarczy dobrze przeczytać informacje na opakowaniu, by znaleźć to właściwe. Są one niestety najczęściej nieco droższe" - mgr farm. Diana Jancewicz (Apteka Internetowa NowaFarmacja.pl w Białymstoku)

Jakie symbole można znaleźć?

Jednym z podstawowych jest HA, co oznacza, że mleko jest przygotowane dla dzieci, które są narażone na pojawienie się alergii. Mleko AR jest dla dzieci, które mają trudności z ulewaniem i zawierają składnik, który w żołądku mleko zagęszcza. Są też mleka na kolki i wzdęcia albo z napisem Bio, co oznacza, że mleko krowie pochodzi z ekologicznego gospodarstwa.

 

Ocena artykułu

5
 
(0)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
0 z 0 głosów

0%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty