Jak przygotować się do tomografii komputerowej Sprawdź!

Jak przygotować się do tomografii komputerowej Sprawdź!
Spis treści
  1. Tomografia komputerowa - na czym polega?
  2. Jak odbywa się tomografia komputerowa? 

Otrzymując od lekarza skierowanie na badanie, nie każdy pacjent jest świadomy tego, na czym dane badanie polega. To powoduje lęk i niepewność związane z przejściem całej procedury. jeśli po raz pierwszy przygotowujesz się do badania z zakresu diagnostyki obrazowej, np. tomografii komputerowej, koniecznie zapoznaj się z tym tekstem. Dowiedz się na czym polega badanie i jak przebiega. Nie odwlekaj terminu przeprowadzenia tomografii komputerowej na jak najpóźniej. Twoje zdrowie jest najważniejsze! Należy przy tym pamiętać, że wczesna diagnostyka pozwala zminimalizować ryzyko pogorszenia się istniejącego stanu chorobowego lub nieprawidłowości w obrębie organizmu.

Tomografia komputerowa - na czym polega?

Tomografia komputerowa, w skrócie TK, wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie. Dzięki postępowi technologicznemu w przypadku tomografii komputerowej ilość promieniowania w nowoczesnej aparaturze została zmniejszona do minimum, a wynik badania jest dokładniejszy niż w przypadku zwykłego zdjęcia rentgenowskiego. Badanie polega na tym, że pacjent kładzie się na platformie i wjeżdża do wnętrza tomografu. We wnętrzu aparatu wokół pacjenta porusza się lampa, która wytwarza promieniowanie rentgenowskie, które pozwala na uzyskanie prawidłowego obrazu wnętrza ciała. 

Tomografia komputerowa pozwala  przeanalizować wybrane struktury organizmu pod różnym kątem. Badanie jest najczęściej rekomendowane w przypadku diagnostyki urazów, diagnostyki onkologicznej oraz w nagłych przypadkach zagrożenia życia. W placówkach tomografii komputerowej wykonasz badania większości części ciała. 

Jak odbywa się tomografia komputerowa? 

Przebieg badania tomografii komputerowej, w zależności od wybranej placówki może nieco się różnić, jednak w przypadku najlepszych placówek na terenie kraju, wszystko powinno odbywać się sprawnie, bez kolejek. Aby wykonać tomografię komputerową należy wcześniej zarejestrować się na badanie. Na umówioną wizytę należy zgłosić się ok. 10 min przed ustaloną godziną badania. Podczas rejestracji należy wypełnić odpowiedni kwestionariusz oraz obowiązkowo przedstawić skierowanie na badanie. 

Przygotowanie do badania, odbywa się w przeznaczonym do tego, osobnym pomieszczeniu. Badanie jest wykonywane przez technika radiologii. Podczas tomografii komputerowej można pozostać w ubraniu. W czasie trwania badania należy pozostać nieruchomo w jednej pozycji. W uzasadnionych sytuacjach do prawidłowego wykonania badania wymagane jest podanie środka kontrastującego. Po wynik tomografii komputerowej należy zgłosić się osobiście lub przygotować specjalne upoważnienie dla osób trzecich. Wyniki badania w większości placówek zapisywane są obecnie w formie digitalnej, na płycie CD. 

Jeśli po przeczytaniu tego tekstu, jeszcze masz jakiekolwiek wątpliwości związane z przebiegiem badania tomografii komputerowej, koniecznie sprawdź więcej na https://tomma.com.pl/badanie/tk/. W Tomma czeka na Ciebie wykwalifikowana kadra techników i specjalistów, którzy udzielą Tobie szczegółowych odpowiedzi na każde pytanie, a także bezpiecznie i fachowo przeprowadzą tomografię komputerową. Nie zwlekaj już dłużej z wykonaniem swojej tomografii komputerowej! Zapisz się na wizytę i ciesz się szybkim wynikiem badania.

 

Ocena artykułu

5
 
(0)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
0 z 0 głosów

0%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty