Choroba żołądka/jelita - już mam tego dosyć

Co to za choroba, jak się ją leczy...
neodemon
Nowy użytkownik

Choroba żołądka/jelita - już mam tego dosyć

Post autor: neodemon » 18 czerwca 2007, 12:12

Częsta potrzeba oddania stolca. Jasny kolor stolca. Bardzo dużo gazów, często nie wiem czy chce mi się kupę czy to tylko gazy, połączenie zaparć z biegunkami(bardzo rzadko zdarza mi się żebym się załatwił normalnie, prawie zawsze mam albo biegunkę, albo zaparcie, albo połączenie tych dwóch). Dziennie około 5 razy robię kupę, o ile kiedyś organizm dawał sygnał na tyle wcześnie że spokojnie mogłem dojść do toalety, to teraz zdarza się że nic nie czuję a nagle dopada mnie silny ból brzucha/podbrzusza i mam niewiele czasu na dojście do toalety. Podczas sytuacji stresowych także mogę odczuć potrzebę pójścia do toalety, w dodatku w sytuacjach stresowych występuje u mnie coś w rodzaju kołatania serca. Stolec zdaje się być śluzowaty. O ile zawsze byłem szczupły i miałem płaski brzuch to teraz w dość krótkim czasie brzuch urósł mimo iż nie zmieniałem nawyków żywieniowych ani ilości spożywanego pokarmu. Mam ogromne zapotrzebowanie na picie. Zapach gazów wskazuje na gnicie resztek pokarmowych, tak samo zapach stolca. Odczuwam brak energii, szybko się męczę. Czasami po dużym wysiłku kręci mi się w głowie i mam mdłości.

Muszę tu zaznaczyć iż nie jest to przejściowa choroba, mam ją już kilka lat z tym że na początku objawy nie były tak wyraźne, a niektórych w ogóle nie było.

Proszę o pomoc

Filip
Nowy użytkownik

re: Choroba żołądka/jelita - już mam tego dosyć

Post autor: Filip » 18 czerwca 2007, 21:51

Powinieneś iść po skierowanie do gastrologa lub gastroenterologa. Radzę upierać się u lekarza POZ na skierowanie do tych specjalistów, bo zwykli lekarze kiepsko się na tym znają i często źle leczą pacjentów z takimi problemami.

Te objawy, które podajesz wskazują wstępnie na zespół jelita jelita drażliwego (IBS) W necie jest dużo informacji na ten temat, np. tutaj: http://www.resmedica.pl/zdart7016.html
Ale najpierw lekarz musi wykluczyć inne możliwe powody takich objawów. A mogą to być zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze, pasożytnicze itp. Więc lekarz zleci badanie kału na posiew i obecność pasożytów, oraz na krew utajoną. Jeżeli by okazało się, że to jest jakieś zakażenie, to wtedy leczenie jest dość proste i skuteczne. Jeżeli by okazało się, że w kale występuje krew utajona, to wtedy o IBS nie można już mówić. W najgorszym razie mogą to być nieswoiste zapalenia jelit np. choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG). Ale żeby to zdiagnozować, to potrzebne są szczegółowe badania, m.in. kolonoskopia z pobraniem wycinków na hist.-pat. O tym możesz poczytać tutaj : www.crohn.home.pl

Więc krótko mówiąc, trzeba iść do dobrego lekarza specjalisty gastro, bo problem sam się nie wyleczy, a może być jeszcze gorzej.

neodemon
Nowy użytkownik

Post autor: neodemon » 19 czerwca 2007, 09:39

Pasują też objawy z tej strony: http://www.dobrezycie.org/jelito.htm
wymienione przy "Skutki zanieczyszczenia jelit"

idam
Nowy użytkownik

Post autor: idam » 20 czerwca 2007, 08:33

potrzebne są badania, ale na początek spróbuj nie jeść glutenu. Zrób sobie dietę, unikaj chleba, mleka cukru. Ale zrób badania, bo trzeba wykluczyć inne choroby.Pozdrawiam.

oNe
Nowy użytkownik

Post autor: oNe » 13 lipca 2007, 22:20

to na 90% jelito drażliwe, mam podobnie i niestety muszę się z tym męczyć :) polecam jeść dużo błonnika i pić sobie od czasu do czasu rumianek + ~1,5-2 litrów wody na dobę :)

ODPOWIEDZ