[b]MAM PYTANIE JAKIE SA OBJAWY PROSTATY!!!!!!!!![/b]

Objawy choroby dla każdego
siux
Nowy użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 06 listopada 2002, 00:00

[b]MAM PYTANIE JAKIE SA OBJAWY PROSTATY!!!!!!!!![/b]

Post autor: siux » 02 lutego 2003, 13:16

8)

anita25
Nowy użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 09 lutego 2003, 00:37

Post autor: anita25 » 12 lutego 2003, 17:55

Gruczolak prostaty jest to schorzenie mężczyzn w starszym wieku. Polega ono na zwiększeniu liczby i rozmiaru struktur z których zbudowan jest prostata.
Gruczoł prostaty powiększa się i uciska na cewkę moczową, która przechodzi przez środek prostaty.
Powoduje to problemy w przepływie i oddawaniu moczu - zwiększa się częstość oddawania moczu, trzeba użyć większej siły w celu opróżnienia pęcherza,pojawia się potrzeba oddawania moczu w nocy. Gruczolak prostaty jest bardzo częstym schorzeniem dotyczy ono ok. 50% mężczyzn po 50 roku życia, ale tylko ok. 10% wymaga pomocy lekarskiej.
Jest to schorzenie o charakterze niezłośliwym i nie jest prekursorem raka prostaty.
Rozpoznanie polega na stwierdzeniu charakterystycznych objawów, wykonania badania palcem przez odbyt i również badania USG prostaty przez skórę jamy brzusznej lub przezodbytnicze.
Leczenie w większości przypadków ogranicza się do stosowania leków w postaci tabletek i okresowej kontroli.
Prostata jest to gruczoł wchodzący w skład układu moczowo-płciowego mężczyzny.
Jest on zlokalizowany poniżej pęcherza moczowego i otacza początkowy odcinek cewki moczowej, gdzie wychodzi ona z pęcherza moczowego. W skład prostaty wchodzi ok. 50-70 gruczołów wydzielających w trakcie ejakulacji mleczny płyn, w którym zostają zawieszone plemniki. Pomiędzy gruczołami znajduje się luźna tkanka z dużą liczbą komórek mięśni gładkich.
Istnieje kilka schorzeń, które mogą dotyczyć prostaty :

gruczolak prostaty
zapalenie gruczołu krokowego
rak prostaty
Niewątpliwie najczęstszym stanem chorobowym dotyczącym tego narządu jest gruczolak inaczej przerost prostaty.

siux
Nowy użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 06 listopada 2002, 00:00

jakie sa obiawy prostaty

Post autor: siux » 19 lutego 2003, 14:41

dzieki za odpowiedz jest oprzernie opisana i bardzo szczegulowo jeszcze raz dziekuje - ale mam jeszcze jedno pytanie ? a jakie sa objawy raka prostaty mysle ze to sa podobne objawy ale wole jeszcze raz zapytac.

anita25
Nowy użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 09 lutego 2003, 00:37

Post autor: anita25 » 20 lutego 2003, 17:51

ŁAGODNY ROZROST PROSTATY
Jest stanem nieprawidłowym, lecz łagodnym. Zwykle objętość prostaty wzrasta dośrodkowo, co powoduje blokadę przepływu moczu przez cewkę. Łagodny rozrost dotyczy około polowy mężczyzn w wieku 60 - 70 lat, a około 90% w wieku 70 - 90 lat ma jego objawy. O ile to schorzenie same w sobie nie jest zagrożeniem dla życia, to może wymagać leczenia w celu zniesienia objawów.

RAK PROSTATY
Może występować tylko w gruczole krokowym, ale także może dawać przerzuty do miejscowych węzłów chłonnych, a także kości, pęcherza moczowego, odbytnicy i innych narządów.

OBJAWY
Wczesne stadia raka prostaty niestety nie dają objawów, lecz w późniejszym etapie może występować:
- Konieczność częstego oddawania moczu (szczególnie w nocy)
- Trudność w rozpoczęciu oddawania moczu
- Niemożność oddawania moczu
- Słaby lub przerywany strumień moczu
- Ból lub uczucie pieczenia w czasie oddawania moczu
- Krew w moczu lub spermie
- Częste bóle lub sztywność dolnej części kręgosłupa, bioder lub ud

Powyższe problemy mogą być spowodowane rakiem, bądź łagodnym rozrostem, czy tez infekcja. Tylko lekarz jest w stanie ocenić jakie są przyczyny tych objawów i w razie ich wystąpienia należy się udać do swojego lekarza rodzinnego.

ROZPOZNANIE
Podczas wizyty po zebraniu wywiadu i badaniu ogólnym oraz badaniu per rectum (które jest niezmylne ważne w chorobach gruczołu krokowego), lekarz może zlecić następujące badania:
1. Badanie krwi, w szczególności PSA (antygen sterczowy) i kwaśna fosfatazę sterczowa. U mężczyzn z łagodnym rozrostem, infekcja lub rakiem PSA może ulec podwyższeniu. Kwaśna fosfataza sterczowa wzrasta powyżej normy szczególnie gdy rak daje przerzuty do kości.
2. Badanie moczu, by sprawdzić czy nie ma krwi lub zakażenia
3. USG

Dodatkowo:
1. USG wykonane sonda, która wprowadza się do odbytnicy
2. Rtg nerek i układu moczowego
3. Cystoskopia - wziernikowanie cewki i pęcherza moczowego

Jeśli powyższe badania sugerują możliwość istnienia raka, pacjent powinien zostać skierowany do wykonania biopsji, która polega na pobraniu malutkiej, (ale wystarczającej do oceny) ilości komórek prostaty za pomocą cienkiej igły. W następnym etapie histopatolog w badaniu mikroskopowym ocenia pobrane komórki, co pozwolą na postawienie rozpoznania. Jeśli obecne są komórki rakowe histopatolog w swym raporcie określi stopień zróżnicowania komórek, który mówi o tym na ile komórki pobrane od pacjenta są podobne do tych w zdrowej prostacie. Może to być stopień w skali Gleasona 2 - 10 lub G 1 - 4, im stopień niższy tym mniejsze prawdopodobieństwo dalszego szerzenia się i dawania przerzutów.

STOPNIE ZAAWANASOWANIA RAKA PROSTATY
Jeśli badanie materiału z biopsji wykazało obecność raka, lekarz będzie chciał określić stopień zaawansowania choroby, w celu wybrania najlepszego sposobu leczenia.

Stopień I (A) Rak nie jest wykrywalny podczas badania per rectum oraz nie daje objawów. Zwykle jest wykrywany podczas operacji w celu zlikwidowania dolegliwości podczas oddawania moczu. Zmiany stopnia I mogą być wieloogniskowe, ale nie szerzą się poza prostatę.

Stopień II (B) Rak jest wyczuwalny podczas badania per rectum, badania laboratoryjne wskazują na jego obecność, ale brak dowodów na szerzenie się poza prostatę.

Stopień III(C) Rak obejmuje sąsiadujące tkanki.

Stopień IV (D) Występują przerzuty do węzłów chłonnych lub innych narządów.


SPOSOBY LECZENIA
Na podstawie wyników badań danego chorego lekarz zdecyduje jakie leczenie jest wskazane. Być może ze względu na wiek, ogólny stan zdrowia lub powolne tempo choroby leczenie zostanie zawieszone, a pacjent pozostanie pod baczna obserwacja. Obecnie trwają badania, które maja na celu odpowiedzieć na pytanie kiedy i jak łęczyc mężczyzn we wczesnym stadium raka prostaty.

Sposoby leczenia raka prostaty obejmują:
1. Leczenie operacyjne
Częste dla wczesnego stadium, polega na całkowitym wycięciu gruczołu krokowego wraz z węzłami chłonnymi.

2. Radioterapia
Wykorzystuje promieniowanie o dużej energii w celu zniszczenia komórek rakowych oraz zapobieżeniu dalszemu wzrostowi i podziałom. We wczesnych stadiach choroby może być użyta zamiast operacji bądź w połączeniu z operacja, a w zaawansowanej chorobie w celu zmniejszenia objawów.
Może być dwojakiego rodzaju: zewnętrzna (źródło promieniowania umieszczone jest na zewnątrz organizmu człowieka; zwykle trwa 6 tygodni z 5 pięcioma "seansami" w tygodniu), bądź wewnętrzna (mały pojemnik z radioaktywnym materiałem jest umieszczony blisko nowotworu, może być związana z koniecznością pozostania w szpitalu).

3. Terapia hormonalna
Ma na celu zmniejszenie "dopływu" męskich hormonów płciowych do prostaty, które pobudzają jej rozrost. Można to osiągnąć w rożny sposób:
- Operacyjne usuniecie jąder w celu wyeliminowania głównego źródła męskich hormonów płciowych
- Zastosowanie agonistow hormonu uwalniającego hormon luteinizujacy (agonisci LH-RH), co zapobiega powstawaniu męskich hormonów płciowych
- Stosowanie estrogenów w celu zatrzymania powstawania męskich hormonów płciowych
- Czasem także podaje się antyandrogeny w celu zablokowania powstawania męskich hormonów płciowych w nadnerczach

Zwykle rak prostaty daje się kontrolować poprzez terapie hormonalna przez kilka lat, czasem jednak niektóre nowotwory są zdolne do wzrostu bez męskich hormonów i wtedy należy rozważyć inne leczenie.

4. Inne metody
- Kriochirurgia - zastosowanie bardzo niskich temperatur w celu zniszczenia komórek rakowych, poprzez miejscowe zamrożenie zmiany chorobowej
- Chemioterapia i immunoterapia u pacjentów nie reagujących na terapie hormonalna
- Nowe sposoby łączenia wyżej wymienionych metod


EFEKTY UBOCZNE LECZENIA
Chociaż każde leczenie podejmowane jest po rozważeniu wszystkich czynników, to należy pamiętać, ze polega ono w głównej mierze na zlikwidowaniu chorych tkanek, ale może tez niszczyć zdrowe komórki, powodując efekty uboczne.
W zależności od metody leczniczej efekty uboczne mogą być rożne:

1. Leczenie operacyjne
Pewien dyskomfort, zmęczenie i osłabienie w ciągu kilku dni po operacji, do powikłań należy zaliczyć impotencje, nieotrzymanie moczu, w chwili obecnej gdy operuje się nowoczesnymi metodami ryzyko wystąpienia powyższych powikłań jest znacznie niższe niz. wcześniej. Należy pamiętać, ze po takiej operacji mężczyzna nie będzie wytwarzał spermy i będzie miał tzw. "suche orgazmy".

2. Radioterapia
Częstym efektem ubocznym jest ciągle zmęczenie, ponadto pacjenci mogą mięć biegunki, częste oddawanie moczu. Również w czasie terapii zewnętrznej może dochodzić do podrażnienia skory w okolicy miednicy, utraty owłosienia. U niektórych mężczyzn przechodzących terapie zewnętrzna dochodzi do impotencji.

3. Terapia hormonalna
Wszystkie metody terapii hormonalnej mogą prowadzić do zmniejszenia popędu płciowego, impotencji. U pacjentów którzy otrzymują antyandrogeny lub estrogeny mogą występować mdłości, wymioty, a także bolesność i obrzmienie sutków. Estrogeny, które obecnie są rzadko używane, nie powinny być stosowane u mężczyzn z chorobami serca.


WIZYTY KONTROLNE
Regularne kontrole są bardzo ważne, lekarz prowadzący powinien ustalić harmonogram wizyt, podczas, których będzie mógł upewnić się czy nie nastąpił nawrót choroby oraz czy inne leczenie nie jest konieczne. W ramach tych wizyt lekarz może zlecić wykonanie badań krwi w tym PSA oraz RTG, USG i innych jeśli uzna za konieczne.

Na podstawie informacji Narodowego Instytutu Raka, Bethesda, USA

masti1000
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 04 lipca 2008, 14:16

re: [b]MAM PYTANIE JAKIE SA OBJAWY PROSTATY!!!!!!!!![/b]

Post autor: masti1000 » 04 lipca 2008, 14:21

Mam pytanie a czy powiekszona prostata bezposrednio wplywa na zaburzenia fukcji sexualnych? to znaczy czy jest mozliwosc ze pacjent u ktorego wystepuje ww choroba moze miec zanik albo wrecz przeciwnie wzmozoną erekcje?

ODPOWIEDZ