Borelioza - przyczyny, objawy i leczenie

Borelioza - przyczyny, objawy i leczenie
Spis treści
  1. Przyczyny boreliozy
  2. Objawy boreliozy
  3. Diagnostyka boreliozy
  4. Profilaktyka boreliozy
  5. Leczenie boreliozy
  6. Powikłania boreliozy

Boreliozę wywołują bakterie krętków, które przenoszone są przez kleszcze. Borelioza może powodować dolegliwości neurologiczne, skórne lub stawowe.

Pierwszym objawy boreliozy, zwanej też chorobą z Lyme jest przeważnie rumień na skórze. Wraz z upływem czasu mogą wystąpić kolejne symptomy ze strony układu krążenia, układu mięśniowego czy mięśniowego. Wczesne rozpoznanie boreliozy i wdrożenie antybiotykoterapii pozwala szybko zwalczyć chorobę i uniknąć niebezpiecznych powikłań.

Przyczyny boreliozy

Borelioza jest stosunkowo młodą jednostką chorobową, dlatego nie została jeszcze do końca poznana. Borelioza przenoszona przez kleszcza pospolitego, może rozwijać się w organizmie człowieka przez wiele lat. Do pełnego cyklu rozwojowego kleszcze potrzebują krwi ssaków lub drobnych gryzoni. Największe ryzyko ugryzienia przez kleszcza występuje na terenach porośniętych wysokimi trawami, krzewami, a także na pograniczu łąk, lasów i w okolicy jezior oraz rzek. Pierwsze objawy boreliozy pojawiają się już w okresie 1 do 3 tygodni od ugryzienia. Informacje na temat przyczyn, objawów i leczenia boreliozy znajdziesz na portalu HelloZdrowie.

Objawy boreliozy

Borelioza to schorzenie wieloukładowe, jej objawy są zależne od stadium choroby. Typowe objawy boreliozy to: rumień wędrujący, porażenie nerwu twarzowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sztywność karku czy przewlekłe zapalenie stawów. Borelioza może dawać również mniej charakterystyczne objawy takie jak: gorączka, bóle głowy, dreszcze, ból gardła, drżenie mięśni, drgawki, problemy z koncentracją i zaburzenia pamięci.

Diagnostyka boreliozy

Żadne z badań nie jest w stanie w 100% potwierdzić boreliozy. Jednym ze sposobów diagnostyki są badania laboratoryjne krwi wykrywające przeciwciała IgM i IgG. Ich stężenie jest możliwe do oznaczenia dopiero po kilku tygodniach od zakażenia, zdarza się również tak, że osoba zakażona boreliozą ma ujemny wynika badania. Najpopularniejszym w Polsce badaniem diagnozującym boreliozę jest ELISA, jednak jest on wiarygodny tylko w 30% wyników. W praktyce borelioza diagnozowana jest najczęściej po wykluczeniu innych schorzeń, na podstawie objawów klinicznych. Borelioza najczęściej może być mylona z stwardnieniem rozsianym, reumatyzmem, nerwicą czy toczniem rumieniowatym. Im wcześniej zostanie zdiagnozowana borelioza, tym krótsze, skuteczniejsze i łatwiejsze leczenie.

Profilaktyka boreliozy

W chwili obecnej nie ma skutecznej metody zapobiegania boreliozie., do tej pory nie opracowano szczepionki przeciwko boreliozie, jedynie uważne oglądanie ciała po powrocie z potencjalnie zagrożonego obecnością kleszczy miejsca i prawidłowe usunięcie kleszcza umożliwi uchronienie przed rozwojem choroby. Najlepszym sposobem zapobiegania boreliozie jest jak najszybsze usunięcie kleszcza we właściwy sposób. Kleszcz zagnieżdżony w skórze powinien być usunięty pęsetą bez uszkodzenia aparatu gębowego. Trzeba pamiętać, że klaszcze charakteryzują się wyjątkową odpornością na rozciąganie, wobec tego jego pozbycie powinno odbywać się z wykorzystaniem wysokoprocentowego alkoholu.

Leczenie boreliozy

Leczenie boreliozy opera się na antybiotykoterapii przez okres 21-28 dni. W trakcie trwania leczenia można przyjmować również środki przeciwdziałąjące objawom boreliozy.

Powikłania boreliozy

Rozwój boreliozy może następować w organizmie człowieka przez wiele lat. Niezdiagnozowana odpowiednio wcześnie borelioza może być przyczyną wielu groźnych dla życia i zdrowia powikłań, najpoważniejsze z nich to zapalenie mózgu lub nerwów.

Ocena artykułu

5
 
(0)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
0 z 0 głosów

0%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty