Biegunka u dziecka - jak sobie z nią radzić?

Biegunka u dziecka - jak sobie z nią radzić?
Spis treści
  1. Jak rozpoznać odwodnienie u malucha?
  2. Probiotyk dla najmłodszych
  3. Walka z odwodnieniem organizmu
  4. Dieta w czasie biegunki

Nasze ciało w zdecydowanej większości składa się z wody, dlatego jej utrata bardzo negatywnie odbija się na funkcjonowaniu organizmu. Jest to niebezpieczne, zwłaszcza w przypadku niemowląt i małych dzieci. Do odwodnienia najczęściej dochodzi na skutek biegunki, która z kilku przyczyn jest powszechną dolegliwością w pierwszych latach życia. W jaki sposób odpowiednio nawadniać dziecięcy organizm? Jak wybrać probiotyk i dietę dla maluchów cierpiących na biegunkę?

Jak rozpoznać odwodnienie u malucha?

Do najczęstszych powodów biegunki u dzieci należą rotawirusy, alergie pokarmowe i infekcje. Mikroflora bakteryjna w jelitach najmłodszych nie jest jeszcze w pełni ukształtowana, dlatego ich organizmy są najmocniej narażone na tę przykrą dolegliwość. Ciało malucha odwadnia się szybciej niż organizm osoby dorosłej, dlatego warto zwrócić uwagę na poniższe objawy.

Do głównych symptomów odwodnienia zalicza się suchość ust i gęstą ślinę. Zmienia się kolor moczu, który staje się ciemnożółty i jest oddawany w mniejszych ilościach. Skóra malucha traci elastyczność, staje się sucha i szorstka. Kolejnym objawem odwodnienia jest wzdęty brzuch. Poza tym dziecko staje się apatyczne, a gdy płacze, w jego oczach nie pojawiają się łzy. Utrata wody na poziomie 20% prowadzi do zagrożenia życia. W jaki sposób jej zapobiec w trakcie biegunki?

Probiotyk dla najmłodszych

Za odporność i wsparcie trawienia odpowiada między innymi flora bakteryjna jelit, która jest słabszym punktem małego organizmu. Dlatego warto już od pierwszych dni życia podawać dziecku sprawdzony probiotyk, który działa zarówno w profilaktyce, jak i zwalczaniu biegunki. Mały organizm potrzebuje takiego wsparcia. Jak wybrać odpowiedni probiotyk?

Obecnie jednym z najczęściej stosowanych szczepów bakterii jest Lactobacillus rhamnosus GG. Występuje w ludzkich jelitach i jest najlepiej przebadanym probiotykiem. Udowodniono, że w przypadku popularnej wśród dzieci biegunki spowodowanej rotawirusem stosowanie tego szczepu skraca czas jej trwania o średnio 48 godzin. Co ważne, jako szczep homofermentatywny nie przyczynia się do powstawania kolki – kolejnej dziecięcej dolegliwości. Lactobacillus rhamnosus GG zawiera dostępny w aptekach probiotyk Active Flora Baby, który ma przystępną dla dzieci formę kropli i który można stosować nawet u noworodków, w tym wcześniaków.

Walka z odwodnieniem organizmu

Bardzo często biegunce towarzyszą nudności i wymioty, dlatego podawanie płynów maluchowi powinno odbywać się małymi porcjami. Najlepiej robić to łyżeczką w kilkuminutowych odstępach. Wówczas istnieje szansa, że wymioty nie pojawią się. Dziecko powinno otrzymywać wodę lub gorzką herbatę. Nawadnianie może odbywać się także przy pomocy specjalnych napojów bogatych w elektrolity, pod warunkiem, że są przeznaczone dla najmłodszych i możne je stosować także w trakcie biegunki.

Dieta w czasie biegunki

Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta dziecka cierpiącego na biegunkę? Pokarm jest dla małego organizmu równie ważny co probiotyk i nawadnianie. Należy postawić na produkty lekkostrawne – między innymi kleik ryżowy i suche pieczywo. W przypadku niemowląt kleik stopniowo wzbogacamy o większe ilości mleka. Przyrządzając kleik, warto go posolić, ponieważ odwodniony organizm potrzebuje elektrolitów, w tym sodu. U nieco starszych dzieci możemy natomiast wprowadzić gotowaną marchew i chude mięso, na przykład indyka. Pożyteczne działanie ma przecier z jabłek zawierających pektyny hamujące biegunkę.

Ocena artykułu

5
 
(0)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
0 z 0 głosów

0%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty