Witamina E w kremach ochronnych z filtrami

Badania przeprowadzone przez firmę Hoffmann- La Roche USA wykazały, iż witamina E potrafi również w niewielkim stopniu podwyższać wartość faktora SPF. W jednym z doświadczeń przeprowadzonych przez La Roche USA zastosowano żel zawierający 2,5 % witaminy E, którego wartość faktora SPF wynosiła 0,9. Po 10 dniach aplikacji żelu na skórę, okazało się, iż wartość SPF wzrosła do 3. W innym z doświadczeń najpierw przez 10 dni aplikowano na skórę żel zawierający 2,5 % witaminy E, a następnie zastosowano jeden z ogólnie dostępnych preparatów przeciwsłonecznych o faktorze SPF 2 czyli pozwalał on na przebywanie na słońcu bez groźby oparzenia przez ok. 30 minut, natomiast ku zaskoczeniu okazało się , iż dzięki wcześniejszemu zastosowaniu witaminy E, wartość SPF wzrosła do 4 czyli krem chronił skutecznie przed poparzeniem skóry przez 60 minut, a więc dwukrotnie więcej niż normalnie. Tak więc witamina E nie tylko działa łagodząco na już powstałe skutki zbyt długiego przebywania na słońcu, ale także co ciekawe potrafi też chronić przed powstaniem rumienia zwiększając nieco wartość faktora SPF, warto więc zwracać uwagę, czy kupiony przez nas krem do opalania czy nawet krem pielęgnacyjny na dzień zawiera oprócz skutecznego składnika pełniącego rolę filtra przeciwsłonecznego również witaminę E. Jedno z doświadczeń wykazało, że także aplikowanie kremu z witaminą E przed ekspozycją na słońce pomaga chronić przed niszczącym działaniem promieniowania słonecznego. Może więc warto przed latem, kiedy promieniowanie UVB jest o wiele mocniejsze przeprowadzić kurację kosmetykiem zawierającym conajmniej 5 % witaminy E, aby wzmocnić ochronę skóry i zapobiec tzw. fotostarzeniu czyli przedwczesnemu starzeniu skóry spowodowanemu niekorzystnym dziamaniem promieniowania słonecznego.
Witamina E ma działanie przeciwzapalne, przyspiesza gojenie się ran, wpływając efektywnie na odtwarzanie się nowej tkanki, dlatego też może być pomocna w leczeniu podrażnień skóry spowodowanych zbyt długim przebywaniem na słońcu.
mgr Barbara Kwiatkowskabiotechnolog
Podobne teksty
Objawy ciąży
Jakie objawy ciąży jedynie sugerują możliwość i prawdopodobieństwo ciąży a jakie są pewnym dowodem ciąży.
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Ciąża pozamaciczna rodzaje i objawy
Ciąża ektopowa to każda ciąża, która rozwija się poza jamą macicy.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Tabletki antykoncepcyjne
Doustne środki antykoncepcyjnych to jedna najskuteczniejszych, odwracalnych metod zapobiegających ciąży.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.