Badania diagnostyczne, które pomogą Ci w ustaleniu optymalnej diety

Badania diagnostyczne, które pomogą Ci w ustaleniu optymalnej diety
Spis treści
  1. Dieta zgodna z DNA
  2. Dieta eliminująca nietolerowane pokarmy

Sposób odżywiania jest jednym z istotnych czynników wpływających na stan zdrowia. Odżywcza i bezpieczna dieta powinna się być dostosowana do indywidualnie do konkretnej osoby, dlatego też powinna opierać na wynikach badań diagnostycznych. Najlepsze efekty zdrowotne można uzyskać stosując dietę zgodną z DNA oraz eliminującą nietolerowane produkty.

Dieta zgodna z DNA

Za najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy sposób odżywiania uznaje się dietę zgodną z DNA. Dzięki rozwojowi wiedzy z dziedzin nutrigenetycznych i nutrigenomicznych opracowano badania, które umożliwiają określenie indywidualnych predyspozycji do metabolizowania różnych składników odżywczych. Na polskim rynku dostępne są już badania genetyczne w kierunku diety zgodnej z DNA.

Badania genetyczne pozwalające na ustalenie diety dostarczają wielu istotnych informacji odnośnie:

  • zdolności do metabolizmu węglowodanów, tłuszczów, białek, witamin i składników mineralnych,
  • ryzyka rozwoju otyłości i chorób zależnych od diety (m.in. nadciśnienia, cukrzycy),
  • wrodzonych nietolerancji pokarmowych,
  • nadwrażliwości na niektóre składniki odżywcze jak sód, kofeina czy alkohol.

Dieta zgodna z DNA to najlepszy sposób na zadbanie o siebie - zapobiega zaburzeniom związanym z nieprawidłowym odżywianiem, wspomaga optymalne odchudzanie oraz późniejsze utrzymanie stałej masy ciała.

Dieta eliminująca nietolerowane pokarmy

Obecność nietolerancji na pokarmy może prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości w postaci objawów pokarmowych (np. przewlekłych wzdęć, bólów brzucha i nadmiernych gazów) oraz innych problemów, wśród których mogą pojawić się zmiany skórne, przewlekłe zmęczenie czy też migreny. W niektórych przypadkach spożywanie szkodliwych produktów skutkuje trudnościami w odchudzaniu, a także wieloma poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Wśród nietolerancji pokarmowych, które mogą utrudniać nam życie znajdują się:

  • nietolerancje wrodzone - np. celiakia i nietolerancja laktozy,
  • nietolerancje immunologiczne - alergie IgE-zależne i nietolerancje IgG-zależne.

Najczęściej w populacji polskiej występuje nietolerancja laktozy, która objawia się zaburzeniami jelitowymi po spożyciu produktów mlecznych. Coraz częściej mówi się również o celiakii, czyli trwałej nietolerancji glutenu. Choroba ta wymaga stosowania diety bezglutenowej przez całe życie - mówi dietetyk Katarzyna Startek, specjalista Zdrowegeny.pl - największej platformy online oferującej badania diagnostyczne. Poprzez platformę Zdrowegeny.pl możliwość zakupu testu w niższych cenach, realizacji w około 450 punktach pobrań w całej Polsce oraz konsultacji ze specjalistą medycznym.

Wrodzone nietolerancje pokarmowe wynikają z odziedziczenia określonych genów. Ich obecność diagnozuje się za pomocą testów genetycznych w kierunku genów odpowiadających za nietolerancje. Tego typu nietolerancje od momentu ujawnienia utrzymują się przez całe życie.

Nietolerancje immunologiczne natomiast są zwykle nietrwałymi problemami, które wynikają z nadmiernej reaktywności układu odpornościowego na alergeny pokarmowe. Alergie pokarmowe związane z nadprodukcją przeciwciał IgE mają charakter nagły i w przypadku niektórych osób konsekwencje spożycia szkodliwego alergenu mogą być niezwykle szkodliwe. Nietolerancje IgG-zależne są znacznie łagodniejszym typem reakcji, jednak ich przewlekły charakter znacznie uprzykrza życie wielu osób. Nietolerancje immunologiczne można zbadać z pomocą testów alergicznych oraz testów na nietolerancje IgG-zależne.

Wynik badań w kierunku nietolerancji pozwala na zaplanowanie diety eliminacyjnej. Tego typu sposób żywienia powinien wykluczać szkodliwe substancje, a także dostarczać odpowiednie zamienniki, które będą źródłem potrzebnych składników odżywczych.

 

Ocena artykułu

5
 
(1)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
5 z 1 głosów

100%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty