6 powodów, dla których warto jeść czosnek
- Zwalcza infekcje
- Troszczy się o twoje serce
- Dba o układ pokarmowy
- Spowalnia proces starzenia
- Łagodzi bóle menstruacyjne
- Usuwa nadmiar wody z organizmu
Czosnek to prawdziwy pogromca bakterii, wirusów, pasożytów i grzybów. Nic dziwnego, w końcu w jego składzie znajduje się ok. 200 czynnych biologicznie substancji, w tym liczne witaminy i minerały. Poznaj 6 powodów, dla których warto sięgnąć po czosnek.
Zwalcza infekcje
Czosnek określany jest mianem naturalnego antybiotyku. Nic dziwnego, w końcu bez problemu radzi sobie z licznymi szczepami bakterii, odpowiedzialnymi za powstawanie stanów zapalnych w jamie ustnej, drogach moczowych czy oddechowych. Na uwagę zasługują również jego właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe, przeciwgorączkowe, napotne i przeciwzapalne.
Troszczy się o twoje serce
Czosnek wykazuje silne właściwości przeciwzakrzepowe, dzięki czemu zmniejsza lepkość krwi. Wpływa również na funkcjonowanie śródbłonka naczyniowego tym samym przyczyniając się do rozkurczu naczyń krwionośnych. Z tego względu spożywanie czosnku polecane jest w profilaktyce miażdżycy, udarów mózgu i zawałów serca.
Dba o układ pokarmowy
Borykasz się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego? W takim razie również powinieneś sięgnąć po czosnek. Dzięki właściwościom żółciopędnym wykazuje działanie rozkurczowe i przyspiesza pracę jelit. Ponadto zapobiega powstawaniu wzdęć i zgagi. Warto dodać, że czosnek wykazuje również działanie przeciwutleniające, dzięki czemu chroni wątrobę.
Spowalnia proces starzenia
Jak wspominaliśmy, czosnek wykazuje właściwości przeciwutleniające. To właśnie duża ilość antyutleniaczy sprawia, że skutecznie niszczy on wolne rodniki i tym samym opóźnia proces starzenia się organizmu, gwarantując jednocześnie piękną, jędrną i pozbawioną zmarszczek skórę. A jeśli już o skórze mowa to warto dodać, że czosnek wywiera również pozytywny wpływ na naczynia krwionośne, przeciwdziała powstawaniu żylaków i tzw. pajączków.
Łagodzi bóle menstruacyjne
Po czosnek powinny także sięgnąć kobiety zmagające się z bolesnymi miesiączkami. Obecna w roślinie witamina B6 skutecznie obniża poziom bólu odczuwanego w trakcie menstruacji, redukuje objawy PMS, a nawet przyczynia się do regulacji cyklu. Ponadto wspomniana witamina zwiększa wchłanianie magnezu, który z kolei działa rozluźniająco na mięśnie gładkie macicy.
Usuwa nadmiar wody z organizmu
Czosnek zaliczany jest do roślin o właściwościach moczopędnych, co w praktyce oznacza, że jego działanie można z powodzeniem porównać do działania diuretyku. Niemniej jednak - w przeciwieństwie do farmaceutyków - nie powoduje on ubytku elektrolitów (sód, potas, magnez) czyli substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Więcej porad na temat zdrowia, odżywiania, a także funkcjonowania organizmu znajdziesz na stronie Dietetyk.guru.
Zdjęcie: Pixabay.com