Zdrowe plecy - posag na całe życie

Zdrowe plecy - posag na całe życie

Bóle pleców to plaga współczesnych społeczeństw. Dotykają wszystkich bez względu na wiek. Mogą być wynikiem poważnych schorzeń, z reguły jednak są rezultatem zaniedbań. Według europejskich statystyk są jedną z najpowszechniejszych przyczyn absencji chorobowej i uzasadnieniem blisko połowy wniosków rentowych. A także – obok bólów głowy - jedną z najczęściej trapiących nas dolegliwości.

Tymczasem zachowanie zdrowia i dobrej kondycji naszych pleców nie jest trudne – wymaga jedynie cierpliwości, determinacji i zapamiętania kilku podstawowych zasad.

Bóle pleców są z reguły wypadkową kliku różnych przyczyn. Wśród najpowszechniejszych wymienia się brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia i nieprawidłową postawę podczas wykonywania codziennych obowiązków. Osłabione mięśnie grzbietu łatwo padają ofiarą wzmożonego napięcia i nieprawidłowych obciążeń towarzyszących np. pracy przy komputerze czy za sklepową ladą, a stąd już tylko krok do uporczywego bólu w okolicy szyi, ramion, klatki piersiowej i krzyża. Szczególnie podatne na dolegliwości kręgosłupa są dzieci w okresie intensywnego wzrostu, osoby otyłe, wykonujące pracę wymagającą długotrwałego zachowania pozycji siedzącej lub stojącej, kobiety w ciąży, a także osoby będą pod wpływem przewlekłego stresu.

Nieprzyjemnym objawom bólowym zapobiec może systematycznie wykonywana gimnastyka korekcyjna, zachowanie prawidłowej postawy podczas pracy i wypoczynku oraz starannie zbilansowana dieta bogata w wapń. Kiedy jednak przeciążony kręgosłup zawoła o pomoc – konieczna może okazać się rehabilitacja i leczenie farmakologiczne.

Aktywnie dla zdrowych pleców

Kręgosłup jest główną osią podtrzymującą ciało człowieka w pozycji wyprostowanej i jednocześnie warunkującą jego sprawność i elastyczność. Zbudowany jest z 32-34 kręgów pogrupowanych w odcinki, obejmujące: 7 kręgów szyjnych, 12 kręgów piersiowych, 5 lędźwiowych, 5 krzyżowych tworzących razem kość krzyżową, oraz 3 do 5 kręgów guzicznych (ogonowych), które w okresie wzrostu łączą się i kostnieją tworząc kość ogonową. Ich trzony łączą się ze sobą przy pomocy tzw. krążków międzykręgowych (dysków), odpowiedzialnych za amortyzację wstrząsów i zapewnienie ruchomości całego kręgosłupa. Połączone z sobą kręgi (każdy z nich to odrębna kość) tworzą długą tuleję, chroniącą przebiegający wewnątrz kręgosłupa rdzeń kręgowy.

Kluczową rolę w zachowaniu prawidłowej budowy kręgosłupa pełnią mięśnie grzbietu. To one, współpracując z mięśniami brzucha, pozwalają utrzymać wyprostowaną postawę i wykonywać czynności w pozycji siedzącej i stojącej. Dbanie o ich dobrą kondycję już od najmłodszych lat jest kluczowym elementem profilaktyki i leczenia bólów pleców.

Tym, którzy cierpią na dolegliwości kręgosłupa lub są na nie szczególnie narażeni, ortopedzi zalecają tzw. gimnastykę korekcyjną, czyli wykonywane pod okiem specjalisty zestawy ćwiczeń wzmacniających poszczególne partie mięśni szkieletowych. Ci, u których ból kręgosłupa pojawia się rzadko i nie jest szczególnie uciążliwy, dla zachowania dobrej kondycji mogą poprzestać na tradycyjnym aerobicu czy stretchingu, a także coraz popularniejszej jodze. Jednym i drugim nieocenione przysługi odda pływanie, wymuszające aktywny trening mięśni grzbietu, rozluźniające napięcia, korzystnie wpływające na układ oddechowo- krążeniowy i skutecznie redukujące stres.

Każdego dnia warto też poświęcić kwadrans na wykonanie krótkiej gimnastyki w domu. Powtarzane rano i wieczorem przysiady, skłony, proste ćwiczenia rozciągające kolejne partie mięśni pomagają zachować elastyczność i sprawność mięśni szkieletowych, pobudzają krążenie i skutecznie odprężają. Korzystając z usług fitness klubów czy gimnastykując się samodzielnie trzeba koniecznie pamiętać o prawidłowym wykonywaniu wszystkich ćwiczeń – w przeciwnym razie ich efekt może być odwrotny od zamierzonego.

Wyprostuj się!

Na kondycję naszych pleców pracujemy przez całe życie. Staranne podtrzymywanie główki niemowlęcia, zapewnienie właściwego oparcia dla pleców w dziecięcym wózku czy powtarzane jak mantra „nie garb się!” mają swoje uzasadnienie. Nieprawidłowa postawa sprzyja nadmiernym obciążeniom mięśni i skrzywieniom kręgosłupa, a wygięte w pałąk plecy i skulone ramiona wyjątkowo nieładnie wyglądają i utrudniają codzienne życie. Nieprzypadkowo specjaliści do spraw wizerunku zalecają przyjmowanie podczas wystąpień publicznych idealnie wyprostowanej postawy: ściągnięcie łopatek i pośladków, wysunięcie do przodu piersi i wciągnięcie brzucha ułatwia dotlenienie całego organizmu. Dzięki temu łatwiej się skoncentrować, utrzymać nerwy na wodzy i w rezultacie – przekonać słuchaczy o swoich racjach.

O zachowaniu prawidłowej postawy trzeba pamiętać również w trakcie codziennej pracy, jazdy samochodem, a nawet – snu. Z pomocą przychodzą producenci specjalnie skonstruowanych krzeseł, foteli czy materacy – właściwie wyprofilowane meble, skutecznie łagodzące napięcia mięśniowe, to połowa sukcesu. Druga połowa – to nasza troska o to, by nadmiernie nie obciążać kręgosłupa. Dlatego w trakcie długiego dnia pracy dobrze jest robić systematyczne przerwy na wykonanie kilku prostych ćwiczeń czy choćby staranne przeciągnięcie się. O tym ostatnim nie należy też zapominać rankiem, po wyjściu z łóżka: rozciągniecie zastałych w ciągu nocy mięśni przygotuje nasze plecy na cały dzień.

Ważnym elementem profilaktyki bólu pleców jest również walka ze stresem. Zdenerwowanie, szczególnie to utrzymujące się przez dłuższy czas, wiąże się ze zwiększeniem napięcia mięśniowego - głównie w okolicach karku - i może być bezpośrednią przyczyną uporczywego bólu.

Kiedy do lekarza?

Gdy pojawi się ból, trzeba działać szybko. Nieleczony – może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Na szczęście w większości przypadków dolegliwości kręgosłupa mają charakter przejściowy i można sobie z nimi skutecznie poradzić przy pomocy prostych ćwiczeń rozluźniających, masażu czy dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Jeśli ból nie ustępuje, trzeba skonsultować się z lekarzem.

Ocena artykułu

3.84
z 157 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(31)
4
 
(94)
3
 
(16)
2
 
(8)
1
 
(8)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.84 z 157 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty