Zaszczep siebie i swoją rodzinę!

Zaszczep siebie i swoją rodzinę!
Zbliża się XII edycja „Żółtego Tygodnia” – ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej i akcji promocyjnych szczepień przeciwko wirusowym zapaleniom wątroby typu A i typu B (WZW typu A – „żółtaczka pokarmowa” i WZW typu B – „żółtaczka wszczepienna”). W dniach 6.-18. października za badanie lekarskie, szczepionkę i wykonanie szczepienia zapłacimy znacznie mniej niż poza akcją. Październikowa edycja kampanii będzie zarówno okazją do zaszczepienia się dla wszystkich, którzy dotąd nie zabezpieczyli się przed WZW, jak i terminem przyjęcia ostatniej dawki szczepionki dla 136 tysięcy osób, które rozpoczęły cykl szczepień w kwietniu. Dodatkowe informacje o akcji można będzie uzyskać za pośrednictwem Infolinii „Wszystko o Szczepieniach” - 0 801 109 509 oraz na stronie internetowej akcji www.zoltytydzien.pl

„Żółty Tydzień”, który w tym roku przebiega pod hasłem „Warto Zaszczepić się Wcześniej”, jest okazją do tańszego zaszczepienia się przeciwko wirusowym zapaleniom wątroby typu A i B szczepionkami, które spełniają najwyższe światowe standardy bezpieczeństwa i skuteczności. W każdym z miast uczestniczących w „Żółtym Tygodniu”, w wybranych gabinetach będzie można zaszczepić się preparatami zabezpieczającymi przed zachorowaniem na WZW typu A i WZW typu B, a także szczepionką skojarzoną uodporniającą naraz przeciwko zakażeniom wątroby wywoływanym przez wirusy typu A i B. W trakcie kampanii cena dostępnej na miejscu szczepionki wraz z zastrzykiem oraz niezbędnym badaniem lekarskim będzie niższa niż cena tej samej szczepionki poza akcją promocyjną. W ramach obecnej kampanii osoby, które rozpoczęły cykl szczepień podczas kwietniowej edycji „Żółtego Tygodnia”, powinny przyjąć ostatnie dawki szczepionek. Trzeba podkreślić, że jedynie zastosowanie pełnego cyklu szczepień (dwie dawki szczepionki przeciwko WZW typu A lub trzy dawki szczepionek przeciwko WZW typu B i WZW typu A+B) gwarantuje długotrwałą ochronę przed zachorowaniem.

„Wszyscy żyjemy w dużym tempie, o chorobach myślimy „mnie to nie dotyczy”, ale tak naprawdę zakazić się wirusami zapalenia wątroby typu A i B jest bardzo łatwo. Nie chcę ryzykować zdrowia i życia, dlatego postanowiłam się zaszczepić w ramach „Żółtego Tygodnia”. Zachęcam wszystkich, którzy jeszcze tego nie zrobili do wybrania się do punktów szczepień” – przekonuje Katarzyna Dowbor propagująca zdrowy styl życia.

W 2002 roku odnotowano 2359 przypadki zachorowań na WZW typu A i B. Największą liczbę zakażonych zarejestrowano w województwie kujawsko-pomorskim – 283, najmniejszą w podlaskim – 50. Na szczęście promocyjne szczepienia podczas „Żółtego Tygodnia” z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem pacjentów. Podczas poprzedniej edycji kampanii ze szczepień skorzystało ponad 136 tysięcy osób. Najwięcej osób – blisko 19 tysięcy – zaszczepiło się w województwie łódzkim, najmniej chętnych na szczepienie zarejestrowano w województwie lubuskim.

W październikowej edycji „Żółtego Tygodnia” weźmie udział blisko 1.000 punktów szczepień w ponad 300 miastach.

Uważam, że akcja „Żółty Tydzień” jest bardzo potrzebna. Dzięki kampanii dowiadujemy się o zagrożeniach jakie niesie zachorowanie na wirusowe zapalenia wątroby, jak również mamy okazję do skorzystania ze znacznie tańszych szczepień. Zalecałbym zaszczepienie się wszystkim, którzy do tej pory tego nie zrobili – mówi prof. dr n. med. Janusz Cianciara, Kierownik Kliniki Hepatologii i Nabytych Niedoborów Immunologicznych Akademii Medycznej w Warszawie.

Wirus „żółtaczki wszczepiennej” (HBV) zagraża każdemu z nas, niezależnie od wieku. Do zakażenia może dojść podczas zabiegów medycznych naruszających ciągłość tkanek, takich jak iniekcje, dializy, gastroskopie, zabiegi stomatologiczne, jak również podczas przekłuwania uszu, wykonywania tatuażu, manicure, w salonie fryzjerskim. Wirus przenosi się również poprzez kontakt seksualny z zakażonym partnerem. W Polsce aż 60% zakażeń jest następstwem kontaktów z placówkami opieki medycznej. Zarówno przebieg WZW typu B, jak i powikłania choroby są bardzo ciężkie. „Żółtaczka wszczepienna” może doprowadzić do marskości i niewydolności wątroby, a także rozwoju pierwotnego raka tego narządu. Wtedy jedyną szansą na przeżycie jest przeszczep. W Polsce, pomimo spektakularnego spadku liczby zachorowań związanego z upowszechnieniem szczepień, na WZW typu B zapada rocznie około dwóch tysięcy osób. Ponadto szacuje się, że 1%-2%, czyli aż 500 tys. Polaków jest nosicielami wirusa HBV i stanowi potencjalne źródło zakażenia dla innych.

Jedyną skuteczną i długotrwałą metodą zapobiegania WZW typu B i jego konsekwencjom są szczepienia ochronne. Szczepienia przeciwko „żółtaczce wszczepiennej” w Polsce zalecane są przede wszystkim: dzieciom i młodzieży z roczników nie podlegających szczepieniom obowiązkowym, przewlekle chorym oraz osobom przygotowującym się do zabiegów operacyjnych i kobietom w wieku rozrodczym.

Wirus WZW typu A (HAV) przenosi się drogą pokarmową. Do zachorowania dochodzi poprzez spożycie zanieczyszczonej wirusem wody pitnej lub mytych w niej owoców i innych surowych pokarmów oraz poprzez bliski kontakt z osobą zakażoną. WZW typu A wymaga hospitalizacji, może być długotrwałe i mieć ciężki przebieg. Obecnie aż 93% dzieci do 15. roku życia nie ma przeciwciał chroniących przed zachorowaniem. W związku ze zwiększającą się liczbą osób podatnych na zachorowanie stale wzrasta w Polsce zagrożenie wybuchem epidemii „żółtaczki pokarmowej”. Szczepienie przeciwko WZW typu A jest zalecane przez Głównego Inspektora Sanitarnego w Programie Szczepień Ochronnych szczególnie dzieciom w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz osobom wyjeżdżającym do krajów o wysokim ryzyku zachorowania na WZW typu A. Pełne uodpornienie następuje po podaniu dwóch dawek szczepionki w odstępie od 6 do 12 miesięcy od podania pierwszej dawki.

Podczas „Żółtego Tygodnia” ceny szczepionek będą kształtować się następująco:

  • przeciwko WZW typu B (dawka dla osoby dorosłej) – do 45 zł
  • przeciwko WZW typu B (dawka pediatryczna) – do 33 zł
  • przeciwko WZW typu A (dawka dla osoby dorosłej) – do 97 zł
  • przeciwko WZW typu A (dawka pediatryczna) – do 68 zł
  • przeciwko WZW typu A + B (dawka dla osoby dorosłej) – do 95 zł
  • przeciwko WZW typu A + B (dawka pediatryczna) – do 62 zł.

Akcja „Żółty Tydzień” cieszy się szerokim poparciem społecznym. Kampanię wspierają: Stowarzyszenie Pomocy Ludziom z Uszkodzoną Wątrobą „Życie po Przeszczepie”, Klinika Hepatologii i Nabytych Niedoborów Immunologicznych AM w Warszawie i Główny Inspektor Sanitarny. Organizatorem akcji jest GlaxoSmithKline Pharmaceuticals SA.

Ocena artykułu

4.07
z 59 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(20)
4
 
(27)
3
 
(9)
2
 
(2)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.07 z 59 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty