Zapłodnienie in vitro u czarnoskórych kobiet

Zapłodnienie in vitro u czarnoskórych kobiet
W porównaniu z białymi kobietami, u czarnoskórych kobiet poddanych zapłodnieniu in vitro stwierdza się mniejszy odsetek ciąż. Lekarze z University of Maryland School of Medicine w Baltimor uważają, że wielkość rozbieżności pomiędzy kobietami jest zaskakująco duża. Czarnoskóre kobiety mają 2,6- razy mniejszą szansę na pozytywne zakończenie prób zapłodnienia in vitro.

Naukowcy porównali raporty medyczne dotyczące 95 białych i 37 czarnoskórych kobiet, które były poddane leczeniu niepłodności. Stwierdzono, że czarnoskóre kobiety jako grupa dłużej leczyły się z powodu niepłodności, miały większą masę ciała i częściej zapadały na choroby dotykające jajowodów. Grupa ta wymagała intensywniejszej stymulacji lekowej, mającej na celu zwiększenie produkcji dojrzałych jajeczek.

Porównanie poziomu hormonów płciowych, ilości dojrzewających jajeczek i grubości endometrium nie wykazało natomiast wyraźnych różnic pomiędzy dwoma grupami. Jednak czarnoskóre kobiety miały mniejszy współczynnik implantacji zapłodnionych komórek jajowych - 9,8% w porównaniu z 23,4% u białych kobiet. Naukowcy przypuszczają, że te rozbieżności mogą wynikać z dłuższego okresu trwania niepłodności i z większej masy ciała czarnoskórych kobiet. Ocena masy ciała jako potencjalnego czynnika wpływającego na skuteczność zapłodnienia in vitro jest tematem dyskusji badaczy.

Problem wpływu czynników etnicznych na rozrodczość to temat wielu badań. Stwierdzenie takich zależności pomogło by pomóc w indywidualnym podejściu do problemu płodności.

Ocena artykułu

4.4
z 77 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(53)
4
 
(12)
3
 
(4)
2
 
(6)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.4 z 77 głosów

84%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty