Zapalenie nadkłykcia bocznego

Zapalenie nadkłykcia bocznego
Spis treści
  1. Przyczyny zapalenia nadkłykcia bocznego
  2. Objawy zapalenia nadkłykcia bocznego
  3. Leczenie zapalenia nadkłykcia bocznego
Zapalenie nadkłykcia bocznego potoczne (lateral epicondylitis) określane jako tzw. łokieć tenisisty jest wynikiem przeciążenia lub naderwania mięśni przedramienia albo ich przyczepów ścięgnistych do nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Chodzi tu głównie o mięśnie boczne przedramienia (prostowniki palców i nadgarstka), które przyczepiają się do nadkłykcia bocznego. Choroba ta może dotyczyć osób wykonujących określoną pracę związana z powtarzalnymi ruchami (stomatolodzy, elektrycy, masażyści, ślusarze, gospodynie domowe).

Przyczyny zapalenia nadkłykcia bocznego

Za przyczynę dolegliwości uznaje się zapalenie ścięgna mięśnia krótkiego prostownika nadgarstka, które przyczepia się do bocznego nadkłykcia kości ramiennej. Natomiast stan zapalny jest najczęściej wynikiem nagłego urazu lub wielokrotnie wykonywanych, monotypowech ruchów przedramienia które wywołują mikropęknięcia włókien ścięgna, prowadząc do jego przekrwienia i rozwoju stanu zapalnego. U sportowców przyczyna choroby może wynikać z nieprawidłowej techniki uderzenia zwłaszcza bekhendu, gdy zamiast obszernego zamachu przy udziale ramienia i stawu barkowego, uderzenie odbywa się "z nadgarstka".

Objawy zapalenia nadkłykcia bocznego

Charakterystyczny jest bolesny opór przy ruchach nadgarstka, który zwykle zwiększa się podczas prostowania łokcia i nadgarstka oraz punktowa tkliwość nad miejscem przyczepu ścięgien do nadkłykci kości ramiennej. Objawom tym nie towarzyszy rumień ani nadmierne ucieplenie.
U tenisistów dolegliwości te występują podczas uderzeń grzbietem ręki, podczas czynności wymagających długiego utrzymywania nadgarstka w wyproście z licznymi ruchami palców (np. pisanie na klawiaturze, gra na pianinie) lub po bezpośrednim uderzeniu w boczną okolicę łokcia.

Leczenie zapalenia nadkłykcia bocznego

W leczeniu zachowawczym stosuje się:

  • odpowiednie unieruchomienie przedramienia
  • zmniejszenie aktywności kończyny górnej
  • unikanie ruchów zaostrzających objawy
  • stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych

W przypadku braku poprawy pomocne mogą być miejscowe wstrzyknięcia kortykosteroidów w okolicę nadkłykcia bocznego kości ramiennej.
Jeśli po 5-6 miesiącach leczenia zachowawczego nie obserwuje się poprawy, należy rozważyć możliwość leczenia operacyjnego, które polega na oddzieleniu zapalnej tkanki od kości, co w konsekwencji wywołuje reakcję odbudowy przyczepu ścięgna i ustąpienie dolegliwości.

Ocena artykułu

4.2
z 69 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(32)
4
 
(28)
3
 
(3)
2
 
(3)
1
 
(3)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.2 z 69 głosów

87%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty